Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Férové mesto: Ako sa v Bratislave žije ľuďom s alergiami a intoleranciami?

Potravinové intolerancie a alergie sú čoraz bežnejšou diagnózou, ktorá vie skomplikovať život. Podobne to vníma Lucia Béresová, ktorá na základe svojich skúseností hovorí o tom, ako sa postupne dopracovať k zlepšeniu stavu a nepodľahnúť zúfalstvu pri výbere jedál.

Férové mesto: Počas pandémie si ľudia viac uvedomili benefity bicyklovania

Každý deň šliapať do pedálov? Mnoho Bratislavčanov využíva bicykel nielen na občasné výlety do prírody, ale aj na každodenné dochádzanie do školy či do práce. Aj dlhoročný cyklista Andrej Gazdarica patrí k tým, ktorí majú Bratislavu prejazdenú „krížom-krážom“. Napriek tomu hovorí, že ani po dvadsiatich rokoch tu neprestáva objavovať nové trasy a zaujímavé miesta.

Férové mesto: Začať s korčuľovaním nie je ťažké v detstve ani v dospelosti

Hoci korčuľovanie na zamrznutom Rohlíku, Kuchajde či Štrkovci je v Bratislave už pravdepodobne minulosťou, na verejných miestach pribúdajú mobilné plochy, kde si môže verejnosť zakorčuľovať. Tréner ľadového hokeja Marek Michálek v rozhovore vysvetľuje, koľko vyjde rodičov výbava malého začínajúceho hokejistu, aj akým mestom by sa mohla Bratislava inšpirovať pri prístupe k rozvoju infraštruktúry pre hokejistov.

Férové mesto: Skateboarding je olympijský šport, v Bratislave však nemá podmienky

Svetová popularita skateboardingu rastie a venuje sa mu čoraz viac mladých ľudí. Jeho povaha je prirodzene spätá s mestským prostredím, ktoré je preň vhodné vďaka vyasfaltovaným, rovným plochám a prirodzeným prekážkam. Podľa dlhoročného skatera Petra Miškoviča však Bratislava pri tomto športe zaspala dobu a aj okolité menšie mestá ponúkajú lepšie podmienky.

Férové mesto: Vďaka parkouru môžete v Bratislave objaviť veľa zaujímavých miest

Sloboda, voľnosť a schopnosť zdolať akúkoľvek prekážku, ktorú vám ihrisko, mesto či život postavia do cesty. Na týchto princípoch vyrástol parkour, mladý šport, ktorého korene však siahajú do dávnej minulosti. Ako zdôrazňuje tréner a zakladateľ www.parkourskola.sk Lukáš Hollý, parkour sa môže odohrávať všade, kde sa len pozriete. Do výšok sa však odvážia iba skutoční profíci.

Architekt a bežec Martin: Počas behu sa obzerám okolo seba a sledujem vývoj mesta

Každý bežec má svoje obľúbené trasy, a každý má rád iné prostredie okolo seba. Niekomu vyhovuje pokoj lesa, niekto behá rád popri vodnej ploche a niekomu vyhovuje pohyb medzi ľuďmi a ruch mesta. Bratislava má výhodu v tom, že ponúka všetky tri druhy spomínaných prostredí. Vytvára však dobré podmienky rekreačným bežcom, v ktorých sa počas športovania cítia bezpečne? Architekt Martin Čonka hovorí, že hoci je Bratislava stále mesto pre autá, aj počas pravidelných behov si neustále všíma posun k lepšiemu.

Vietnamka Niki: Stále vidím predsudky, aj keď mladí z našej komunity sú úspešní v rôznych oblastiach

Rodáčka z Vietnamu Niki Trang Pham sa hrdo hlási k vietnamskej komunite, a to napriek tomu, že má slovenské občianstvo, vie dobre jazyk a aj vďaka práci obchodníčky v IT oblasti patrí k „zabehnutým“ Vietnamcom v Bratislave. Podľa nej sú tu cudzinci stále menej vítaní, no vždy sa nájde niekto ochotný, kto rád pomôže. Sama hovorí, že jej známi majú problém najmä s jazykom a prístupom niektorých úradov.

Psíčkarka v Bratislave: Počas lockdownu pribudli vo verejných priestoroch ďalší majitelia psov

Vlastniť psíka sa stáva čoraz populárnejšie a už dávno nie je iba doménou ľudí bývajúcich v rodinných domoch so záhradami. O to dôležitejšie je ich pravidelné venčenie, ktoré je aj jednou z výnimiek zo stanoveného zákazu vychádzania. Psíčkarka Karolína Kedrová v ďalšom článku zo seriálu Férové mesto hovorí, že priestorov na venčenie by mohlo byť viac, ale kto hľadá, to svoje si nájde.

Single v meste: Ponúka Bratislava čo iné svetové metropoly?

Príležitostí socializovať sa je počas pandémie menej, ale v rôznych kútoch sveta si ľudia dokážu nájsť spôsoby, ako nebyť sami. Veronika Kopáčiková žila od 18 rokov v Sydney, Singapure, Pekingu, New Yorku či Londýne, a v každom meste sa ľahko zoznámila a začlenila do miestnych komunít. Po návrate do Bratislavy jej socializácia nechýba, uznáva však, že momentálne je náročné spoznávať nových ľudí.

Nebojte sa nevidiacim pomôcť prejsť cez priechod či nastúpiť do autobusu

Hoci naše hlavné mesto napreduje a odstraňuje bariéry či prekážky pre rôzne znevýhodnené skupiny obyvateľstva, v porovnaní so zahraničím má stále značné rezervy. Predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka v rozhovore vysvetľuje, kde má Bratislava rezervy v prístupnosti služieb nevidiacim, a ako im môže okoloidúci slušne a ohľaduplne pomôcť.

Tréner plávania: Každý by mal vedieť plávať, kapacity v Bratislave sú však obmedzené

Hoci priestor pre beh nájdu športovci v meste na mnohých miestach a v poslednom období pribúda aj čoraz viac cyklotrás, priaznivci plávania majú v Bratislave obmedzené možnosti. Najmä v zimných mesiacoch sa musí pomerne veľké množstvo plavcov zmestiť do pár plavární, ktoré sú v hlavnom meste k dispozícii. Tréner plávania Ondrej Obst upozorňuje, že plávanie je základnou znalosťou a aspoň jeho základy by mal ovládať každý.

Na vozíku v Bratislave: Keď som zapadol v snehu, ľudia vystúpili z áut a pomohli mi

Ivan má 42 rokov a v Bratislave žije osem rokov. Pracoval ako príslušník SBS služby a pôsobil aj ako profesionálny klarinetista a spevák. Pred tromi rokmi bol účastníkom autonehody, po ktorej ostal na invalidnom vozíku. Hovorí, že Bratislava má svoje rezervy v bezbariérovosti, ale ľudia sú veľmi nápomocní.

Na začiatok stránky