Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Férové mesto – Vodička trolejbusu: Cítim za cestujúcich zodpovednosť, poteší ma, keď mi poďakujú

V najväčšej sieti mestskej hromadnej dopravy na Slovensku v posledných rokoch rýchlo pribúdajú nové moderné vozidlá a za ich volantom vidno aj čoraz viac žien. Dopravný podnik Bratislava aktuálne zamestnáva 302 žien, z toho 96 vodičiek. Jednou z nich je aj Edita Nagyová, ktorá v rozhovore prezrádza, čo všetko zahŕňa jej práca za volantom trolejbusu.

Férové mesto: Študenti hodnotia život v Bratislave. Kam sa chodia zabávať a ako oddychujú?

Bratislava je univerzitné mesto a za širokými možnosťami štúdia prichádzajú do mesta študenti zo Slovenska i  zahraničia. Aj vďaka nim prekvitá v meste život, a to nielen cez deň, ale často aj v noci. V ankete prezradili o svojom fungovaní v hlavnom meste, obľúbených miestach aj nákladoch na život dve študentky a jeden študent bratislavských univerzít.

Férové mesto: Podmienky pre jazdu na koni máme, chýba však podpora tohto športu

Bratislava patrí vo svete jazdeckého športu medzi osvedčené značky. Konský šport prekvitá v našom hlavnom meste už vyše 150 rokov a zaznamenáva aj neustály príliv nových záujemcov. Jazdectvo je spojením športu a vzťahu dvoch živých bytostí, hovorí Rastislav Noskovič, predseda Jazdeckého klubu TJ Slávia STU. V rozhovore sa tiež dozviete, aké sú v metropole Slovenska podmienky pre klubových a rekreačných jazdcov.

Férové mesto: Ako sa život LGBTI+ komunity zmenil po útoku na Zámockej?

Dňa 12. októbra 2022 sa na Zámockej ulici v Bratislave stal teroristický nenávistne motivovaný útok, ktorému padli za obeť dvaja príslušníci LGBTI+ komunity. Reakcie širokej verejnosti sa rôznili – od empatických vyjadrení ľútosti a volaní po tolerancii až po ďalšie nenávistné prejavy, ktoré tento čin nepriamo i priamo schvaľovali. O živote pred ním, jeho vplyve na náladu medzi LGBTI+ ľuďmi aj o budúcnosti v Bratislave či zahraničí otvorene hovorí novinár Zdeno Gáfrik.

Férové mesto: Vodáctvo patrí k Bratislave, na medaily si ešte musíme počkať

Posilňovanie priamo na vode? Odpoveďou je veslovanie, pri ktorom dostanú zabrať takmer všetky svaly. Vodných plôch má naša metropola dostatok, verejnosť si môže zapádlovať na Štrkovci, Kuchajde alebo na Dunaji. Predseda Slovenského veslárskeho klubu Juraj Starzl v rozhovore opisuje začiatky veslovania v Bratislave, vysvetľuje ako je tento druh športu prospešný pre telo človeka a aké pomôcky potrebuje začínajúci veslár. Nezabudol však ani na inšpiráciu pre naše hlavné mesto, ktorá by mohla dopomôcť k väčšiemu rešpektovaniu vodákov na Dunaji.

Férové mesto: Ako sa v Bratislave žije ľuďom s alergiami a intoleranciami?

Potravinové intolerancie a alergie sú čoraz bežnejšou diagnózou, ktorá vie skomplikovať život. Podobne to vníma Lucia Béresová, ktorá na základe svojich skúseností hovorí o tom, ako sa postupne dopracovať k zlepšeniu stavu a nepodľahnúť zúfalstvu pri výbere jedál.

Férové mesto: Počas pandémie si ľudia viac uvedomili benefity bicyklovania

Každý deň šliapať do pedálov? Mnoho Bratislavčanov využíva bicykel nielen na občasné výlety do prírody, ale aj na každodenné dochádzanie do školy či do práce. Aj dlhoročný cyklista Andrej Gazdarica patrí k tým, ktorí majú Bratislavu prejazdenú „krížom-krážom“. Napriek tomu hovorí, že ani po dvadsiatich rokoch tu neprestáva objavovať nové trasy a zaujímavé miesta.

Férové mesto: Začať s korčuľovaním nie je ťažké v detstve ani v dospelosti

Hoci korčuľovanie na zamrznutom Rohlíku, Kuchajde či Štrkovci je v Bratislave už pravdepodobne minulosťou, na verejných miestach pribúdajú mobilné plochy, kde si môže verejnosť zakorčuľovať. Tréner ľadového hokeja Marek Michálek v rozhovore vysvetľuje, koľko vyjde rodičov výbava malého začínajúceho hokejistu, aj akým mestom by sa mohla Bratislava inšpirovať pri prístupe k rozvoju infraštruktúry pre hokejistov.

Férové mesto: Skateboarding je olympijský šport, v Bratislave však nemá podmienky

Svetová popularita skateboardingu rastie a venuje sa mu čoraz viac mladých ľudí. Jeho povaha je prirodzene spätá s mestským prostredím, ktoré je preň vhodné vďaka vyasfaltovaným, rovným plochám a prirodzeným prekážkam. Podľa dlhoročného skatera Petra Miškoviča však Bratislava pri tomto športe zaspala dobu a aj okolité menšie mestá ponúkajú lepšie podmienky.

Férové mesto: Vďaka parkouru môžete v Bratislave objaviť veľa zaujímavých miest

Sloboda, voľnosť a schopnosť zdolať akúkoľvek prekážku, ktorú vám ihrisko, mesto či život postavia do cesty. Na týchto princípoch vyrástol parkour, mladý šport, ktorého korene však siahajú do dávnej minulosti. Ako zdôrazňuje tréner a zakladateľ www.parkourskola.sk Lukáš Hollý, parkour sa môže odohrávať všade, kde sa len pozriete. Do výšok sa však odvážia iba skutoční profíci.

Architekt a bežec Martin: Počas behu sa obzerám okolo seba a sledujem vývoj mesta

Každý bežec má svoje obľúbené trasy, a každý má rád iné prostredie okolo seba. Niekomu vyhovuje pokoj lesa, niekto behá rád popri vodnej ploche a niekomu vyhovuje pohyb medzi ľuďmi a ruch mesta. Bratislava má výhodu v tom, že ponúka všetky tri druhy spomínaných prostredí. Vytvára však dobré podmienky rekreačným bežcom, v ktorých sa počas športovania cítia bezpečne? Architekt Martin Čonka hovorí, že hoci je Bratislava stále mesto pre autá, aj počas pravidelných behov si neustále všíma posun k lepšiemu.

Vietnamka Niki: Stále vidím predsudky, aj keď mladí z našej komunity sú úspešní v rôznych oblastiach

Rodáčka z Vietnamu Niki Trang Pham sa hrdo hlási k vietnamskej komunite, a to napriek tomu, že má slovenské občianstvo, vie dobre jazyk a aj vďaka práci obchodníčky v IT oblasti patrí k „zabehnutým“ Vietnamcom v Bratislave. Podľa nej sú tu cudzinci stále menej vítaní, no vždy sa nájde niekto ochotný, kto rád pomôže. Sama hovorí, že jej známi majú problém najmä s jazykom a prístupom niektorých úradov.

Na začiatok stránky