Čas čítania: 4 minút

Bratislava je univerzitné mesto a za širokými možnosťami štúdia prichádzajú do mesta študenti zo Slovenska i  zahraničia. Aj vďaka nim prekvitá v meste život, a to nielen cez deň, ale často aj v noci. V ankete prezradili o svojom fungovaní v hlavnom meste, obľúbených miestach aj nákladoch na život dve študentky a jeden študent bratislavských univerzít.

Férové mesto: Študenti hodnotia život v Bratislave. Kam sa chodia zabávať a ako oddychujú?
Zľava: Barbara Lenická, 22 rokov, Marketingový a obchodný manažment, Ekonomická univerzita; Šimon Lovás, 24 rokov, Pedagogická fakulta Univerzity Komenského; Perla Puterová, 21 rokov, Pôrodná asistencia, Slovenská zdravotnícka univerzita.

Kde a ako bývate v Bratislave?

Barbara: Počas štúdia na vysokej škole som zakotvila v internátnom dome na druhom brehu Dunaja, v internáte Starohájska 4 v Petržalke.

Šimon: V Bratislave bývam na internáte a vo svojom živote mám rád dobrodružstvá. Už pri nástupe do prvého ročníka som vedel, že „intrákový“ život bude mojím kamarátom na najbližších päť rokov. Momentálne som posledný rok obyvateľom legendárneho internátu Družba a neľutujem to.

Perla: Bývam pri krásnej Botanickej záhrade v Karlovej Vsi na internáte Družba.

Ako hodnotíte študentský život v Bratislave?

Barbara: Hodnotím ho veľmi pozitívne. Mám spolužiakov, ktorí bývajú aj v študentskom mestečku v Mlynskej doline. Tamojšie internáty sú akousi „mekkou“ pre študentský život v našom meste. Je pravdou, že nie každý je stvorený pre takýto typ bývania, niekto vydrží celých päť rokov, iný uteká hneď po prvom roku štúdia.

Šimon: Študentský život je v Bratislave naozaj pestrý. Pravidelne sa zúčastňujem študentských akcií, ako sú katedrovice, beánie či rôzne koncerty. Skutočne môžem povedať, že každá jedna akcia je vynikajúco zorganizovaná a z každej si odnášam veľa zážitkov.

Perla: Určite pozitívne, veď som predsa v hlavnom meste Slovenska, ktoré poskytuje priestor na zábavu pre študentov. Každý deň som konfrontovaná s novými ľuďmi, s ktorými môžem nadviazať nové priateľstvá. Mám to však náročné, pretože v škole začínam skoro ráno a bojujem so skriptami.

Je tu podľa vás dosť možností pre trávenie voľného času s priateľmi či spolužiakmi?

Barbara: Myslím si, že Bratislava disponuje nespočetným množstvom miest pre stretnutia s kamarátmi. Ak by som to mala zhodnotiť, pravdepodobne najlepšie študentské párty na Slovensku sa konajú v Bratislave. Za centrum odpočinku pri vode by som označila Tyršovo nábrežie, kam často vyrážame na letné akcie.

Šimon: Samozrejme, niekedy sa stáva, že sa s kamarátmi nevieme zhodnúť, kde a ako strávime večer alebo poobedie po skončení prednášok a seminárov. Nehovoriac o tom, že niekedy musíme za jeden večer zvládnuť aj tri akcie.

Perla: Odpoviem veľmi všeobecne, pretože popri škole nemám veľmi čas na iné aktivity. Oddýchnuť si ale treba a naše hlavné mesto má čo ponúknuť od divadla cez koncerty, múzeá, reštaurácie, kiná až po rôzne sezónne športy. Verím, že sa raz k tomuto dostanem a užijem si všetko naplno.

Férové mesto: Študenti hodnotia život v Bratislave. Kam sa chodia zabávať a ako oddychujú?
Zdroj: Shutterstock

A čo študijné možnosti? Využívate služby knižnice, alebo sa radšej učíte niekde v exteriéri?

Barbara: Radšej sa učím v exteriéri, ale to je moja osobná preferencia. Niekto má radšej pokoj a niekomu neprekážajú ani rušivé vplyvy. Univerzitná knižnica je pre mňa skvelým pomocníkom, asi tak ako pre väčšinu študentov. Keď potrebujem spracovať projekty do školy, zavítam sem.

Šimon: Knižnicu, samozrejme, využívam, najmä pri písaní diplomovej práce, ale aj počas prípravy na skúšky. Najradšej sa však učím vo svojej izbe, kde mám pokoj.

Perla: Moje študijné možnosti sú jemne obmedzené, keďže na internáte síce máme študovňu, no tá je vždy preplnená a ja na učenie potrebujem ticho. Prechádzam teda do exteriéru alebo cestujem domov.

Je v Bratislave pre študenta život drahý? Musíte si popri štúdiu privyrábať, aby ste tu mohli žiť? 

Barbara: Kto chce, financie ušetrí, pretože aj v Bratislave sa dá žiť pomerne lacno. Nechcem sa však finančne obmedziť, mám svoj stanovený štandard, ktorý chcem postupne posúvať vpred, a preto pracujem

Šimon: Rozhodne je drahší, no osobne to až tak nepociťujem. Keďže si veľmi rád doprajem, kvôli svojmu životnému štandardu si musím privyrábať.

Perla: Niekde áno, niekde nie. Každé mesto by malo byť primerane rozdelené, aby si každá sociálna vrstva mohla dovoliť istý štandard. Nájdeme tu i študentské podniky so zľavami. Často ich využívam a nakupujem za zvýhodnené ceny prostredníctvom ISIC preukazu. Privyrábam si len príležitostne, vďaka patrí mojím rodičom, ktorí ma finančne podporujú.

Ktoré miesta v hlavnom meste sú vaše najobľúbenejšie?

Barbara: Moje najobľúbenejšie miesto je kaviareň Kep’s, ktorá má niekoľko pobočiek a vyniká najmä svojou tradičnou talianskou kávou. Veľmi obľubujem návštevy centra Starého Mesta, rada fotografujem a vyhľadávam najkrajšie „foto-miesta“. Jedno také je na Starom moste, odkiaľ vždy na objektív zachytávam západy slnka.

Šimon: Najradšej mám hrad a podhradie. Je odtiaľ veľmi pekný výhľad na mesto. Taktiež mám veľmi rád Hviezdoslavovo námestie s budovou SND, ktoré príležitostne navštevujem. A potom má u mňa veľmi špeciálne miesto Edison park, v ktorom sa konajú tie najlepšie koncerty v celej Bratislave.

Perla: Je ich tu viac, v Bratislave je vždy čo objavovať a študenti sú roztrúsení po celom meste, nikdy ich nestretávam vo veľkých skupinách. Osobne preferujem Staré Mesto, poobedný oddych využívam na objavovanie projektu Eurovea v blízkosti mrakodrapu.