Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Metropoly a voda XXIII: V Aucklande skĺbili fungujúci prístav so životom na nábreží

Hľadať inšpirácie zaujímavých revitalizácií či moderných zmien vo verejnom priestore v nábrežných metropolách môžeme po celom svete. V tejto oblasti určite nezaostáva ani Oceánia, ktorej obyvatelia prichádzajú do každodenného kontaktu s vodou azda najviac spomedzi všetkých ľudí na planéte. Aký je príbeh prístavného mesta Auckland na Novom Zélande, ktoré sa môže pochváliť jednou z najpôsobivejších nábrežných panorám na svete?

Historické zábery: Ako vyzeral pravý breh Dunaja v priebehu rokov?

Máloktorá bratislavská mestská časť má za sebou takú dynamickú premenu v posledných desiatkach rokov, ako práve Petržalka. Z pokojnej dediny vidieckeho rázu tu vyrástlo najväčšie sídlisko na Slovensku a historické fotografie často budia dojem, že sú zhotovené úplne inde. Rovnako aj samotný breh Dunaja sa zmenil po protipovodňovej úprave, hoci prírodný pás medzi riekou a hrádzou ostal zachovaný.

História Matadorky: Ako sa za 60 rokov menilo ikonické kúpalisko?

Popri mnohých prírodných jazerách a štrkoviskách vhodných na kúpanie má Bratislava aj viacero obľúbených kúpalísk. Delfín, Tehelné pole či Rosnička patria k tým najznámejším a najstarším. Radí sa k nim aj Matadorka, petržalské kúpalisko, ktoré tento rok oslávilo 60 rokov. Pripomeňte si s nami jeho históriu.

Zelené inšpirácie: Portland je v udržateľnom urbanizme vzorom pre celý svet

Mestá po celom svete zavádzajú úspornejšie a šetrnejšie opatrenia nielen voči mestskému rozpočtu, ale aj k životnému prostrediu, klíme a kvalite ovzdušia. V Spojených štátoch amerických si ako prioritu kladie zelený prístup viacero miest – v San Franciscu smerujú k zero-waste filozofii, Austin v Texase si za prioritu kladie využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Za lídra v ekológii sa však medzi americkými mestami považuje Portland.

Férové mesto – Vodička trolejbusu: Cítim za cestujúcich zodpovednosť, poteší ma, keď mi poďakujú

V najväčšej sieti mestskej hromadnej dopravy na Slovensku v posledných rokoch rýchlo pribúdajú nové moderné vozidlá a za ich volantom vidno aj čoraz viac žien. Dopravný podnik Bratislava aktuálne zamestnáva 302 žien, z toho 96 vodičiek. Jednou z nich je aj Edita Nagyová, ktorá v rozhovore prezrádza, čo všetko zahŕňa jej práca za volantom trolejbusu.

História petržalského futbalu: Diváci sa bili o lístky, cudzí tréneri sa tu báli hrať

Petržalský futbal neodmysliteľne patrí do dejín bratislavského športu. V najväčšej mestskej časti hlavného mesta sa organizovane hrá už viac ako 125 rokov. O jeho histórii, vzostupoch a pádoch hovorí historik a spisovateľ Juraj Červenka, autor knihy Za Starým mostom.

Aké stromy sú vhodné do mesta? V Novom Lide pestujeme platany a javory, dôraz je na lokálnosť

Málokto by chcel žiť v meste bez dostatku kvalitnej zelene. Stromy plnia dôležitú úlohu a to nielen estetickú, ale najmä ekologickú, čistiacu a s globálnym otepľovaním rastie dôležitosť ich schopnosti ochladzovať vzduch. Hoci Bratislava je zelené mesto, vzhľadom na polohu na úpätí Malých Karpát je veľa zelene na okraji urbanizovanej oblasti. Stromy sú v meste dôležité aj priamo v rezidenčných a verejných priestoroch, pretože tam ich benefity pocítia obyvatelia najviac.

Metropoly a voda XXII: Prerod Marseille z centra kriminality na prímorské srdce kultúry

Jedno z najdlhšie trvalo osídlených miest v Európe založili grécki osadníci už v roku 754 pred naším letopočtom. Najstaršie mesto vo Francúzsku sa vďaka svojej histórii pýši mnohými unikátmi, ktorými sa líši od väčšiny stredomorských metropol. No ani jedinečná identita ho neubránila pred výzvami, ktorým muselo čeliť. Druhé najväčšie mesto krajiny dnes nadväzuje na desaťročie prestavby a jeho ambíciou je stať sa jedným z najlepších prímorských miest pre život.

Sprievodca po stopách bratislavskej rýchlodráhy: Téma výstavby metra sa určite vráti

Už viac ako polstoročie existujú plány, ktoré hovorili o výstavbe rýchlodráhy v hlavnom meste. Takéto označenie mal projekt metra v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Metro v Bratislave sa aj skutočne začalo viackrát stavať, no napokon z neho zostali len návrhy na papieri. Peter Martinko, ktorý donedávna sprevádzal verejnosť po základoch mestskej podzemnej dopravy, hovorí o začiatkoch, ale aj o konci nezrealizovaného bratislavského metra a možnej budúcnosti tohto spôsobu hromadnej dopravy v Bratislave.

Zelené inšpirácie: Ako sa brazílska Curitiba stala inšpiráciou v udržateľnom urbanizme

Napriek zlej povesti v mnohých oblastiach sa Brazília môže pochváliť aj množstvom pozitív, medzi ktoré patrí premyslená architektúra a plánovanie veľkých miest. Hlavné mesto Brazília bolo vybudované v 60. rokoch ako vzorový príklad organizovaného urbanizmu, ktorý zvíťazil nad chaosom príznačným pre túto krajinu. Viac ako 1 500 kilometrov južne od neho dynamicky vyrástla ďalšia juhoamerická metropola Curitiba, ktorú si za vzor v ekologickom prístupe k rozvoju kladú mnohé mestá po celom svete. 

Férové mesto: Podmienky na rybolov v Bratislave sú výborné

Územie Bratislavy ponúka bohaté možnosti športového a komerčného rybárčenia. Záujemcovia o lovenie rýb by však nemali zabúdať na potrebné povolenia. Marek Rybár, vedúci rybárskeho krúžku a podpredseda Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Bratislava V vysvetľuje, aké sú v našom hlavnom meste podmienky a najobľúbenejšie lokality pre rybolov.

VIDEO: Aký bol prvý rok v Komunitnej záhrade Nové Lido?

Na Lide na petržalskom brehu Dunaja už druhý rok kvitne komunitná záhradka vďaka usilovným pestovateľom, ktorí štartujú letnú sezónu. Aký bol prvý rok záhradkárčenia, a na čo sa tešia v nadchádzajúcich mesiacoch?

Na začiatok stránky