Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Férové mesto: Ako sa život LGBTI+ komunity zmenil po útoku na Zámockej?

Dňa 12. októbra 2022 sa na Zámockej ulici v Bratislave stal teroristický nenávistne motivovaný útok, ktorému padli za obeť dvaja príslušníci LGBTI+ komunity. Reakcie širokej verejnosti sa rôznili – od empatických vyjadrení ľútosti a volaní po tolerancii až po ďalšie nenávistné prejavy, ktoré tento čin nepriamo i priamo schvaľovali. O živote pred ním, jeho vplyve na náladu medzi LGBTI+ ľuďmi aj o budúcnosti v Bratislave či zahraničí otvorene hovorí novinár Zdeno Gáfrik.

Zelené inšpirácie: Ambiciózny Bristol zavádza dostupné a ekologické kúrenie pre všetkých

Silná ekonomika, vynikajúca povesť v oblasti energetiky, udržateľnosť a prvé zelené mesto v Európe. Aj takto by sa dalo opísať pulzujúce a neustále rozširujúce sa anglické mesto Bristol. Podľa britských novín The Guardian je považované za jedno z najlepších miest na život. S takmer polmiliónovou populáciou pristupuje Bristol ku klimatickej zmene príkladne a opatrenia vykonáva už od roku 1999.

Metropoly a voda XVIII: V Dubline pretvorili doky na svetové biznis centrum

Názov hlavného mesta Írska je odvodený z írskych slov „Dubh“, čo znamená čierny, a „Linn“, teda kaluž. Dnes má však táto živá a prosperujúca metropola ďaleko od tmavej machule a mení sa na jedno z najrýchlejšie rastúcich miest Európy. Okrem faktorov ako svetový jazyk či vysoká životná úroveň k tomu určite prispel aj samotný rozvoj mesta, ktorý sa začal práve na nábreží.

Nové Lido začalo certifikáciu BREEAM Communities

Územie medzi Mostom Apollo a Starým mostom na petržalskej strane Dunaja je v strategických plánoch rozvoja Bratislavy dlhodobo určené na rozšírenie celomestského centra. Pripravovaný projekt developera JTRE Nové Lido, ako hovorí…

Férové mesto: Vodáctvo patrí k Bratislave, na medaily si ešte musíme počkať

Posilňovanie priamo na vode? Odpoveďou je veslovanie, pri ktorom dostanú zabrať takmer všetky svaly. Vodných plôch má naša metropola dostatok, verejnosť si môže zapádlovať na Štrkovci, Kuchajde alebo na Dunaji. Predseda Slovenského veslárskeho klubu Juraj Starzl v rozhovore opisuje začiatky veslovania v Bratislave, vysvetľuje ako je tento druh športu prospešný pre telo človeka a aké pomôcky potrebuje začínajúci veslár. Nezabudol však ani na inšpiráciu pre naše hlavné mesto, ktorá by mohla dopomôcť k väčšiemu rešpektovaniu vodákov na Dunaji.

Dostihy patria k Petržalke už 150 rokov, dostihová dráha je jej skutočným zeleným srdcom

Tradícia jazdeckého a klusáckeho športu je úzko previazaná s históriou Bratislavy. Jeho rozvoj je spojený s Petržalkou, kde na dostihovej dráhe postavenej na pálffyovskom pozemku od roku 1903 víta domácich a svetových džokejov. Ján Valtýni pôsobí na petržalskom závodisku ako vedúci oddelenia marketingu a v rozhovore opisuje tradíciu tohto konského športu aj pár zaujímavostí o legendárnom hipodróme.

Metropoly a voda XVII: V Hongkongu stavajú namiesto letiska uhlíkovo neutrálnu smart štvrť

Zložitá politická situácia, husté osídlenie, ale aj finančné a technologické centrum a jedno z najvyspelejších miest na svete. Tak by sa dala charakterizovať samostatná administratívna časť Číny, mestský štát Hongkong rozkladajúci sa na pobreží juhočínskeho mora. Dĺžka jeho pobrežia je až 456 kilometrov, čo je pri celkovej rozlohe 1 104 štvorcových kilometroch veľké množstvo priestoru s vysokým potenciálom.

Bedeker najväčším bratislavským sídliskom: Objavte päť čarovných miest Petržalky

Mestskú časť Petržalka mnohí nazývajú len „paneláková džungľa“. No nie je to tak celkom pravda. Okrem nespočetného množstva možností na bývanie dýcha najľudnatejšia časť Bratislavy kusom histórie. Fotograf Martin Kleibl porozprával o tom, že petržalské územie ukrýva mnoho krásnych zákutí v podobe historických pamiatok, umeleckých diel a kuriozít, o ktorých ani väčšina jeho obyvateľov netuší.

Anketa: Čo najviac oslovilo návštevníkov Tyršáku?

Obľúbená mestská pláž Tyršák v Bratislave na Tyršovom nábreží v susedstve Nového Lida už tradične ponúka Bratislavčanom aj turistom možnosť osviežiť sa pri jednom z najkrajších výhľadov na hlavné mesto. Kvalitné občerstvenie a široké možnosti aktivít pre deti i dospelých dopĺňa bohatý kultúrny program.

Metropoly a voda XVI: V Brisbane dbajú na výhľady a budujú jedno z najkrajších nábreží

Austrálske metropoly majú viacero spoločných charakteristík. Kvôli teplému ovzdušiu a obchodnej minulosti väčšina z nich vznikla pri morskom pobreží a pri rozvoji verejných priestorov susediacich s vodnými plochami si dávajú výnimočne záležať. Moderné panorámy ako zo sci-fi filmov ponúka aj hlavné mesto štátu Queensland Brisbane.

V Komunitnej záhrade na Novom Lide rastie ovocie, zelenina aj komunita

So záhradkárskou sezónou otvorila svoje brány aj nová komunitná záhrada v Bratislave. Komunitná záhrada Nové Lido poskytla obyvateľom Bratislavy priestor pre pestovanie vlastného ovocia, zeleniny aj byliniek, ale aj pre budovanie komunity a nadväzovanie nových vzťahov.

Férové mesto: Ako sa v Bratislave žije ľuďom s alergiami a intoleranciami?

Potravinové intolerancie a alergie sú čoraz bežnejšou diagnózou, ktorá vie skomplikovať život. Podobne to vníma Lucia Béresová, ktorá na základe svojich skúseností hovorí o tom, ako sa postupne dopracovať k zlepšeniu stavu a nepodľahnúť zúfalstvu pri výbere jedál.

Na začiatok stránky