Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Ekologická doprava: Riešenie nie je zakázať autá, ale sprístupniť ostatné druhy dopravy

Podľa posledných zverejnených dát rezortu životného prostredia vlastní osobný automobil každý druhý Slovák vrátane malých detí. Hoci ide nepochybne o praktický nástroj poskytujúci slobodu, v moderných mestách sa dá auto pomerne pohodlne nahradiť bicyklom či dokonca pešou chôdzou. Moderné urbanistické riešenia totiž do popredia nekladú autá, ale ľudí a prírodu.

Viertel Zwei: Viedenská bezemisná štvrť ako inšpirácia pre Nové Lido

Vo Viedni sa v oblasti medzi Pratrom a štadiónom Ernsta Happela do výšky týči niekoľko oceľovo-sklenených stavieb. Pri bližšom pohľade tu nájdeme naozaj pozoruhodné stavby, medzi ktorými sa nachádza jazero. Ide o štvrť Viertel Zwei, ktorá tu rástla posledných 20 rokov a dnes patrí medzi najekologickejšie developmenty v Európe.

Aké by bolo metro v Bratislave? Prevezte sa virtuálne z Petržalky až na Mlynské Nivy

V Múzeu dopravy v Bratislave môžete v rámci výstavy Metro, v ktorom sa nevozíme nahliadnuť do neexistujúcich staníc, pôvodných trás a dokonca si aspoň vo virtuálnom svete vyskúšať, aké by bolo odviezť sa zo stanice Háje - Sever až do centra mesta. Výstavu môžete navštíviť do 28.2.2025.

Mestá pre všetkých: 5 princípov udržateľných mestských štvrtí

Na prelome tisícročí sme si mestá budúcnosti predstavovali ako pevnosti z ocele a skla s lietajúcimi autami a všadeprítomnými technológiami. Ak sa však pozrieme na najmodernejšie mestá na svete, je jasné, že vývoj je úplne iný. V centre pozornosti sú ľudia, verejné priestory a zeleň. Aké sú trendy moderných metropol?

Nové Lido chce stanoviť nový štandard, pri plánovaní myslí desaťročia dopredu

Dlhodobo plánované rozšírenie centra Bratislavy na pravý breh Dunaja dostáva čoraz jasnejšiu podobu. Široký tím odborníkov pracuje na tom, aby nová mestská štvrť patrila medzi najekologickejšie v Európe. Vo svojich plánoch myslí developer JTRE na viac kvalitnej zelene, využívanie bezemisných zdrojov energií aj zohľadnenie klimatických zmien. Martin Stohl, ESG manažér JTRE, v rozhovore vysvetľuje, ako sa pripravujú na prísnu certifikáciu BREEAM Communities a čo všetko zahŕňa príprava uhlíkovo neutrálnej štvrte.

Metropoly a voda XXIV: V San Franciscu rastie promenáda budúcnosti, jej srdcom je historická budova

Čas čítania: < 1 minútNa začiatku 20. storočia bolo nábrežie Embarcadero v San Franciscu pulzujúcim centrom námorného obchodu s prístavom plným nákladných…

Gehl Architects: Príroda dáva mestu hodnotu, v Novom Lide ju zachováme

Oblasť urbanizmu a architektúry štvrtí či celých miest v posledných dekádach prechádza výraznými zmenami. Trendom je zmiešaná funkcia štvrtí, dôraz na krátke vzdialenosti medzi rezidenčnými a komerčnými časťami a prioritizácia udržateľnosti. Jedným z priekopníkov tohto prístupu bol dánsky architekt Jan Gehl, ktorý s kolegami z ateliéru Gehl Architects pomáha vytvárať kvalitné priestory pre život po celom svete. Morten Kjer Jeppesen, vedúci európskeho tímu pre masterplanning a dizajn, a urbanistka a architektka Yaxin Wang patria do tímu, ktorý spolupracuje na transformácii oblasti Nové Lido.

Zelené inšpirácie: Premena Göteborgu z pekelnej predzáhradky na najudržateľnejšie mesto sveta

Čas čítania: < 1 minútDruhé najväčšie mesto Švédska Göteborg sa v rebríčku najudržateľnejších miest sveta, ktorý každoročne zostavuje Svetový index udržateľných destinácií (Global…

6 historických pamiatok Petržalky: Kde ich nájdete?

Petržalka má napriek povesti betónovej džungle bohatú históriu. Táto mestská časť na pravom brehu Dunaja bola pôvodne pokojnou obcou, z ktorej tu ostalo viacero historických objektov. Niektoré sú známe a turisti ich navštevujú pomerne často, iné ani nie sú prístupné verejnosti. Prečítajte si o šiestich z najzaujímavejších petržalských pamiatok.

5 z najzaujímavejších článkov na Novom Lide v roku 2023

V uplynulom roku sme na magazíne Nové Lido spracovali viacero tém týkajúcich sa Bratislavy, Petržalky a inšpirácií zo sveta. Prečítajte si výber piatich článkov z toho najzaujímavejšieho, čo sme v roku 2023 publikovali.

Metropoly a voda XXIII: V Aucklande skĺbili fungujúci prístav so životom na nábreží

Hľadať inšpirácie zaujímavých revitalizácií či moderných zmien vo verejnom priestore v nábrežných metropolách môžeme po celom svete. V tejto oblasti určite nezaostáva ani Oceánia, ktorej obyvatelia prichádzajú do každodenného kontaktu s vodou azda najviac spomedzi všetkých ľudí na planéte. Aký je príbeh prístavného mesta Auckland na Novom Zélande, ktoré sa môže pochváliť jednou z najpôsobivejších nábrežných panorám na svete?

Historické zábery: Ako vyzeral pravý breh Dunaja v priebehu rokov?

Máloktorá bratislavská mestská časť má za sebou takú dynamickú premenu v posledných desiatkach rokov, ako práve Petržalka. Z pokojnej dediny vidieckeho rázu tu vyrástlo najväčšie sídlisko na Slovensku a historické fotografie často budia dojem, že sú zhotovené úplne inde. Rovnako aj samotný breh Dunaja sa zmenil po protipovodňovej úprave, hoci prírodný pás medzi riekou a hrádzou ostal zachovaný.

Na začiatok stránky