Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

História petržalského futbalu: Diváci sa bili o lístky, cudzí tréneri sa tu báli hrať

Petržalský futbal neodmysliteľne patrí do dejín bratislavského športu. V najväčšej mestskej časti hlavného mesta sa na vrcholovej úrovni hrá už viac ako 125 rokov. O jeho histórii, vzostupoch a pádoch hovorí historik a spisovateľ Juraj Červenka, autor knihy Za Starým mostom.

Aké stromy sú vhodné do mesta? V Novom Lide pestujeme platany a javory, dôraz je na lokálnosť

Málokto by chcel žiť v meste bez dostatku kvalitnej zelene. Stromy plnia dôležitú úlohu a to nielen estetickú, ale najmä ekologickú, čistiacu a s globálnym otepľovaním rastie dôležitosť ich schopnosti ochladzovať vzduch. Hoci Bratislava je zelené mesto, vzhľadom na polohu na úpätí Malých Karpát je veľa zelene na okraji urbanizovanej oblasti. Stromy sú v meste dôležité aj priamo v rezidenčných a verejných priestoroch, pretože tam ich benefity pocítia obyvatelia najviac.

Metropoly a voda XXII: Prerod Marseille z centra kriminality na prímorské srdce kultúry

Jedno z najdlhšie trvalo osídlených miest v Európe založili grécki osadníci už v roku 754 pred naším letopočtom. Najstaršie mesto vo Francúzsku sa vďaka svojej histórii pýši mnohými unikátmi, ktorými sa líši od väčšiny stredomorských metropol. No ani jedinečná identita ho neubránila pred výzvami, ktorým muselo čeliť. Druhé najväčšie mesto krajiny dnes nadväzuje na desaťročie prestavby a jeho ambíciou je stať sa jedným z najlepších prímorských miest pre život.

Sprievodca po stopách bratislavskej rýchlodráhy: Téma výstavby metra sa určite vráti

Už viac ako polstoročie existujú plány, ktoré hovorili o výstavbe rýchlodráhy v hlavnom meste. Takéto označenie mal projekt metra v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Metro v Bratislave sa aj skutočne začalo viackrát stavať, no napokon z neho zostali len návrhy na papieri. Peter Martinko, ktorý donedávna sprevádzal verejnosť po základoch mestskej podzemnej dopravy, hovorí o začiatkoch, ale aj o konci nezrealizovaného bratislavského metra a možnej budúcnosti tohto spôsobu hromadnej dopravy v Bratislave.

Zelené inšpirácie: Ako sa brazílska Curitiba stala inšpiráciou v udržateľnom urbanizme

Napriek zlej povesti v mnohých oblastiach sa Brazília môže pochváliť aj množstvom pozitív, medzi ktoré patrí premyslená architektúra a plánovanie veľkých miest. Hlavné mesto Brazília bolo vybudované v 60. rokoch ako vzorový príklad organizovaného urbanizmu, ktorý zvíťazil nad chaosom príznačným pre túto krajinu. Viac ako 1 500 kilometrov južne od neho dynamicky vyrástla ďalšia juhoamerická metropola Curitiba, ktorú si za vzor v ekologickom prístupe k rozvoju kladú mnohé mestá po celom svete. 

Férové mesto: Podmienky na rybolov v Bratislave sú výborné

Územie Bratislavy ponúka bohaté možnosti športového a komerčného rybárčenia. Záujemcovia o lovenie rýb by však nemali zabúdať na potrebné povolenia. Marek Rybár, vedúci rybárskeho krúžku a podpredseda Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Bratislava V vysvetľuje, aké sú v našom hlavnom meste podmienky a najobľúbenejšie lokality pre rybolov.

VIDEO: Aký bol prvý rok v Komunitnej záhrade Nové Lido?

Na Lide na petržalskom brehu Dunaja už druhý rok kvitne komunitná záhradka vďaka usilovným pestovateľom, ktorí štartujú letnú sezónu. Aký bol prvý rok záhradkárčenia, a na čo sa tešia v nadchádzajúcich mesiacoch?

Metropoly a voda XXI: Svetoznáme Guggenheimovo múzeum odštartovalo revitalizáciu nábrežia v Bilbau

Historicky významných prístavných miest sa v Španielsku nachádza mnoho. Všetky v minulosti ťažili z bohatých možností obchodovania a lodného priemyslu, no dnes čelia výzvam revitalizácie postupne upadajúcich industriálnych prístavov, ktoré v súčasnosti strácajú na význame. Jedným z nich je aj Bilbao, ktoré návrat nábrežných priestorov ľuďom odštartovalo jednou z architektonicky najzaujímavejších stavieb v Európe.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?

Drevostavby nie sú na Slovensku cudzie. Napokon, zachovalo sa nám množstvo dreveníc či 59 artikulárnych kostolíkov, najstarší z roku 1658. Dnes sa však u nás stavajú len drobné drevostavby, najmä rodinné domy. Multifunkčná budova s výškou 84 metrov, aká nedávno vyrástla v susednej Viedni, je zatiaľ nepredstaviteľná. Kým totiž v iných európskych metropolách ide o bežný stavebný materiál, z ktorého sa stavajú aj veľké obytné, priemyselné či verejné budovy, naša protipožiarna legislatíva stanovila reštriktívne obmedzenia, vrátane maximálnej požiarnej výšky 12,5 metra. Neznamená to však, že by sa developeri takýmito zámermi nezaoberali.

Férové mesto: Študenti hodnotia život v Bratislave. Kam sa chodia zabávať a ako oddychujú?

Bratislava je univerzitné mesto a za širokými možnosťami štúdia prichádzajú do mesta študenti zo Slovenska i  zahraničia. Aj vďaka nim prekvitá v meste život, a to nielen cez deň, ale často aj v noci. V ankete prezradili o svojom fungovaní v hlavnom meste, obľúbených miestach aj nákladoch na život dve študentky a jeden študent bratislavských univerzít.

Entomológ: Bratislava prežíva hmyziu evolúciu, v katastri ukrýva tri jedinečné biotopy

V okolí historického centra Bratislavy sa nachádza množstvo zaujímavých parkov, záhrad či iných zelených plôch, ktoré poskytujú obyvateľom mesta veľa možností na rekreáciu. Naše hlavné mesto ukrýva aj iné prírodné bohatstvo, ktoré s prichádzajúcou jarou postupne ožíva. Viac v rozhovore prezradil entomológ prof. RNDr. Oto Majzlan, PhD., z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zelené inšpirácie: Berlín mieri k uhlíkovej neutralite a podporuje vodíkový výskum

Hlavné mesto Nemecka ide – podobne ako celá krajina – príkladom zvyšku Európy aj v téme udržateľnosti a zeleného rozvoja. Berlín má ambiciózne plány týkajúce sa ekológie, minimalizovania uhlíkovej stopy a rozvoja zelených plôch. Mesto sa zaviazalo stať sa klimaticky neutrálnym do roku 2050 a prijalo viacero opatrení na dosiahnutie tohto cieľa.

Na začiatok stránky