Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

V Komunitnej záhrade na Novom Lide rastie ovocie, zelenina aj komunita

So záhradkárskou sezónou otvorila svoje brány aj nová komunitná záhrada v Bratislave. Komunitná záhrada Nové Lido poskytla obyvateľom Bratislavy priestor pre pestovanie vlastného ovocia, zeleniny aj byliniek, ale aj pre budovanie komunity a nadväzovanie nových vzťahov.

Férové mesto: Ako sa v Bratislave žije ľuďom s alergiami a intoleranciami?

Potravinové intolerancie a alergie sú čoraz bežnejšou diagnózou, ktorá vie skomplikovať život. Podobne to vníma Lucia Béresová, ktorá na základe svojich skúseností hovorí o tom, ako sa postupne dopracovať k zlepšeniu stavu a nepodľahnúť zúfalstvu pri výbere jedál.

Petržalka a jej premeny – Zo záhradkárskej osady po najväčšie bratislavské sídlisko

Asi žiadna z bratislavských mestských častí sa za posledné storočie nezmenila tak, ako Petržalka. Z pokojnej samostatnej obce, ktorej obyvatelia sa venovali najmä pestovaniu ovocia, sa stala najľudnatejšia časť hlavného mesta Slovenska. Hlavne prudká výstavba v 70. rokoch 20. storočia navždy zmenila jej tvár, no dodnes sa nájdu pamätníci, ktorí spomínajú na letné kúpanie na Lide či prechádzky marhuľovými sadmi. Takto sa menila počas uplynulých rokov.

Metropoly a voda XV: V Toronte spojilo mesto sily s investormi a vrátili nábrežie ľuďom

Oblasť Great Lakes tvorí okrem hranice medzi Kanadou a Spojenými štátmi aj medzinárodnú obchodnú cestu ústiacu do Atlantického oceána. Je preto prirodzené, že v minulosti tu vznikli mnohé veľké prístavy, okolo ktorých vyrástli rozľahlé metropoly prosperujúce z čulého obchodného ruchu. Tieto mestá dnes píšu svoju modernú históriu, ktorej súčasťou nie sú industriálne žeriavy a rozľahlé sklady, ale verejné priestory, zeleň a kvalitné mestské prostredie. Po americkom Chicagu vám prinášame aj príbeh kanadského Toronta.

Autor sprievodcu po Petržalke: Betónová džungľa je predsudok, Petržalka je zelená a rozmanitá

Za viac ako štyri desaťročia prešla mestská časť Petržalka mnohými výraznými zmenami. O jej histórii, architektúre, zaujímavostiach a nepoznaných tajomstvách hovorí Martin Kleibl, známy ako Konduktor a autor sprievodcu mestskou časťou Petržalka.

Jar pri Dunaji: Ktoré živočíchy sa prebúdzajú?

S prvým oteplením sú Dunaj a jeho okolie miestom, kam prilietajú sťahovavé vtáky z Európy a Afriky. Nachádzajú tu dostatok hmyzu a ďalšej potravy. V blízkosti dunajských riečnych brehov a ostrovov žije a na jar sa prebúdza veľké množstvo živočíchov, ktoré si hľadajú svoje miesta na rozmnožovanie a zber zásob.

Férové mesto: Počas pandémie si ľudia viac uvedomili benefity bicyklovania

Každý deň šliapať do pedálov? Mnoho Bratislavčanov využíva bicykel nielen na občasné výlety do prírody, ale aj na každodenné dochádzanie do školy či do práce. Aj dlhoročný cyklista Andrej Gazdarica patrí k tým, ktorí majú Bratislavu prejazdenú „krížom-krážom“. Napriek tomu hovorí, že ani po dvadsiatich rokoch tu neprestáva objavovať nové trasy a zaujímavé miesta.

Metropoly a voda XIV: Nábrežie v Štokholme sa zmenilo na vyhľadávanú kongresovú lokalitu

So životom v úzkom spojení s vodou majú Švédi viac skúseností ako väčšina obyvateľov iných krajín. Hlavné mesto Štokholm sa rozkladá na ploche štrnástich ostrovov na jazere Mälaren, ktoré sa kanálmi pomedzi hustú mestskú zástavbu vlieva na východ do Baltského mora. Vedenie hlavného mesta postupne čelí výzvam transformácie zanedbaných priemyselných areálov na plnohodnotný mestský priestor. Ako ukazuje príklad kongresového centra, Štokholm ponúka inšpiráciu aj pre ďalšie mestá pri vode vrátane Bratislavy.

Legendy o Bratislave: Čarovné pramene, duchovia aj iné nadprirodzené bytosti

Prečo sa hrad nad Dunajom volá Devín, ako vznikla Železná studnička alebo za akých okolností sa objavil obraz muža nad vchodom do Starej radnice? O tom všetko hovoria staré historky a povesti z Bratislavy.

Férové mesto: Začať s korčuľovaním nie je ťažké v detstve ani v dospelosti

Hoci korčuľovanie na zamrznutom Rohlíku, Kuchajde či Štrkovci je v Bratislave už pravdepodobne minulosťou, na verejných miestach pribúdajú mobilné plochy, kde si môže verejnosť zakorčuľovať. Tréner ľadového hokeja Marek Michálek v rozhovore vysvetľuje, koľko vyjde rodičov výbava malého začínajúceho hokejistu, aj akým mestom by sa mohla Bratislava inšpirovať pri prístupe k rozvoju infraštruktúry pre hokejistov.

Ostrovy na Dunaji: Prírodné klenoty a miesta na objavovanie či oddych

Dunaj priteká na Slovensko cez Devínsku bránu, kde k sebe priberá aj svoj prvý prítok na našom území, rieku Moravu. Na 172-kilometrovom slovenskom toku je na rieku naviazaných viacero chránených území a spolu s prítokmi vytvára miestami jedinečné biotopy so vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov. Často sa nachádzajú na tzv. dunajských ostrovoch a ponúkajú množstvo zaujímavých miest na objavovanie. Vodné mlyny, studne, elektrárne a sútoky riek aj skutočne nedotknuté lužné lesy. Viacero z nich leží aj na území Bratislavy.

Najlepšie články roku 2021 na Novom Lide

Prečítajte si výber z rozhovorov a článkov, ktoré sme pre vás pripravili v roku 2021.

Na začiatok stránky