Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Férové mesto: Podmienky pre jazdu na koni máme, chýba však podpora tohto športu

Bratislava patrí vo svete jazdeckého športu medzi osvedčené značky. Konský šport prekvitá v našom hlavnom meste už vyše 150 rokov a zaznamenáva aj neustály príliv nových záujemcov. Jazdectvo je spojením športu a vzťahu dvoch živých bytostí, hovorí Rastislav Noskovič, predseda Jazdeckého klubu TJ Slávia STU. V rozhovore sa tiež dozviete, aké sú v metropole Slovenska podmienky pre klubových a rekreačných jazdcov.

Lokalita pri vode je výhodou pre udržateľnosť projektu

Nábrežná štvrť Nové Lido, ktorá doplní, rozšíri a vyváži súčasné centrum Bratislavy, prechádza prestížnou certifikáciou BREEAM Communities. Posudzovateľom (assessorom) projektu v procese certifikácie je skúsený holandský odborník na udržateľnosť Hans van de…

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze

Čoraz viac miest a ich lídrov si uvedomuje závažnosť vplyvov urbánnej infraštruktúry na klímu a pristupuje preto k riešeniam, ako ich zmierniť. Účinným nástrojom je napríklad výsadba zelene. V tejto oblasti je priekopníkom mestský štát Singapur, ktorý k nej pristupuje nápaditým a inovatívnym spôsobom.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022

Prečítajte si výber z článkov a rozhovorov, ktoré sme pripravili v uplynulom roku.

Metropoly a voda XIX: Belehrad pripomína Bratislavu rozvojom nábrežia aj výškou mrakodrapu

Pri plavbe po Dunaji sa môže námorníkom či turistom zdať, že sa plavia cez to isté mesto dvakrát, no v opačnom smere. V Bratislave aj v Belehrade sa na jednom brehu dynamicky stavia a rozvíja moderné nové centrum, druhý breh je zelený s urbanizovanou zónou v pozadí. Mestá strážia stredoveké stavby Bratislavský hrad, resp. Belehradská pevnosť.

Nové Lido je ideálny kandidát na prestížny certifikát udržateľnosti

BREEAM Communities je medzinárodná certifikácia zameraná na fázu prípravy a plánovania veľkých multifunkčných projektov, ktoré majú výrazný vplyv na rozvoj mesta. Takým je nepochybne aj Nové Lido, vďaka ktorému získa Bratislava dlhodobo plánované kompaktné centrum s prepojením oboch brehov Dunaja. Čo musí projekt splniť, aby získal prestížny certifikát, vysvetľuje Martin Stohl, sustainability manager developerskej spoločnosti JTRE.

Férové mesto: Ako sa život LGBTI+ komunity zmenil po útoku na Zámockej?

Dňa 12. októbra 2022 sa na Zámockej ulici v Bratislave stal teroristický nenávistne motivovaný útok, ktorému padli za obeť dvaja príslušníci LGBTI+ komunity. Reakcie širokej verejnosti sa rôznili – od empatických vyjadrení ľútosti a volaní po tolerancii až po ďalšie nenávistné prejavy, ktoré tento čin nepriamo i priamo schvaľovali. O živote pred ním, jeho vplyve na náladu medzi LGBTI+ ľuďmi aj o budúcnosti v Bratislave či zahraničí otvorene hovorí novinár Zdeno Gáfrik.

Zelené inšpirácie: Ambiciózny Bristol zavádza dostupné a ekologické kúrenie pre všetkých

Silná ekonomika, vynikajúca povesť v oblasti energetiky, udržateľnosť a prvé zelené mesto v Európe. Aj takto by sa dalo opísať pulzujúce a neustále rozširujúce sa anglické mesto Bristol. Podľa britských novín The Guardian je považované za jedno z najlepších miest na život. S takmer polmiliónovou populáciou pristupuje Bristol ku klimatickej zmene príkladne a opatrenia vykonáva už od roku 1999.

Metropoly a voda XVIII: V Dubline pretvorili doky na svetové biznis centrum

Názov hlavného mesta Írska je odvodený z írskych slov „Dubh“, čo znamená čierny, a „Linn“, teda kaluž. Dnes má však táto živá a prosperujúca metropola ďaleko od tmavej machule a mení sa na jedno z najrýchlejšie rastúcich miest Európy. Okrem faktorov ako svetový jazyk či vysoká životná úroveň k tomu určite prispel aj samotný rozvoj mesta, ktorý sa začal práve na nábreží.

Nové Lido začalo certifikáciu BREEAM Communities

Územie medzi Mostom Apollo a Starým mostom na petržalskej strane Dunaja je v strategických plánoch rozvoja Bratislavy dlhodobo určené na rozšírenie celomestského centra. Pripravovaný projekt developera JTRE Nové Lido, ako hovorí…

Férové mesto: Vodáctvo patrí k Bratislave, na medaily si ešte musíme počkať

Posilňovanie priamo na vode? Odpoveďou je veslovanie, pri ktorom dostanú zabrať takmer všetky svaly. Vodných plôch má naša metropola dostatok, verejnosť si môže zapádlovať na Štrkovci, Kuchajde alebo na Dunaji. Predseda Slovenského veslárskeho klubu Juraj Starzl v rozhovore opisuje začiatky veslovania v Bratislave, vysvetľuje ako je tento druh športu prospešný pre telo človeka a aké pomôcky potrebuje začínajúci veslár. Nezabudol však ani na inšpiráciu pre naše hlavné mesto, ktorá by mohla dopomôcť k väčšiemu rešpektovaniu vodákov na Dunaji.

Dostihy patria k Petržalke už 150 rokov, dostihová dráha je jej skutočným zeleným srdcom

Tradícia jazdeckého a klusáckeho športu je úzko previazaná s históriou Bratislavy. Jeho rozvoj je spojený s Petržalkou, kde na dostihovej dráhe postavenej na pálffyovskom pozemku od roku 1903 víta domácich a svetových džokejov. Ján Valtýni pôsobí na petržalskom závodisku ako vedúci oddelenia marketingu a v rozhovore opisuje tradíciu tohto konského športu aj pár zaujímavostí o legendárnom hipodróme.

Na začiatok stránky