Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Zelené inšpirácie: Berlín mieri k uhlíkovej neutralite a podporuje vodíkový výskum

Hlavné mesto Nemecka ide – podobne ako celá krajina – príkladom zvyšku Európy aj v téme udržateľnosti a zeleného rozvoja. Berlín má ambiciózne plány týkajúce sa ekológie, minimalizovania uhlíkovej stopy a rozvoja zelených plôch. Mesto sa zaviazalo stať sa klimaticky neutrálnym do roku 2050 a prijalo viacero opatrení na dosiahnutie tohto cieľa.

Metropoly a voda XX: Baltimore obnovuje prístavy, zachováva históriu a dbá na ekológiu

História amerického mesta Baltimore v štáte Maryland sa úzko spája s nákladnou lodnou dopravou. V 19. storočí bolo toto mesto vďaka polohe na východnom pobreží Spojených štátov amerických významným dopravným uzlom lodnej dopravy, cez ktorý sa prepravovali tovary ako bavlna, tabak, káva či cukor. V meste vyrástli lodné dielne a spoločnosti, ktoré prispeli k rozvoju miestnej ekonomiky.

Férové mesto: Podmienky pre jazdu na koni máme, chýba však podpora tohto športu

Bratislava patrí vo svete jazdeckého športu medzi osvedčené značky. Konský šport prekvitá v našom hlavnom meste už vyše 150 rokov a zaznamenáva aj neustály príliv nových záujemcov. Jazdectvo je spojením športu a vzťahu dvoch živých bytostí, hovorí Rastislav Noskovič, predseda Jazdeckého klubu TJ Slávia STU. V rozhovore sa tiež dozviete, aké sú v metropole Slovenska podmienky pre klubových a rekreačných jazdcov.

Lokalita pri vode je výhodou pre udržateľnosť projektu

Nábrežná štvrť Nové Lido, ktorá doplní, rozšíri a vyváži súčasné centrum Bratislavy, prechádza prestížnou certifikáciou BREEAM Communities. Posudzovateľom (assessorom) projektu v procese certifikácie je skúsený holandský odborník na udržateľnosť Hans van de…

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze

Čoraz viac miest a ich lídrov si uvedomuje závažnosť vplyvov urbánnej infraštruktúry na klímu a pristupuje preto k riešeniam, ako ich zmierniť. Účinným nástrojom je napríklad výsadba zelene. V tejto oblasti je priekopníkom mestský štát Singapur, ktorý k nej pristupuje nápaditým a inovatívnym spôsobom.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022

Prečítajte si výber z článkov a rozhovorov, ktoré sme pripravili v uplynulom roku.

Metropoly a voda XIX: Belehrad pripomína Bratislavu rozvojom nábrežia aj výškou mrakodrapu

Pri plavbe po Dunaji sa môže námorníkom či turistom zdať, že sa plavia cez to isté mesto dvakrát, no v opačnom smere. V Bratislave aj v Belehrade sa na jednom brehu dynamicky stavia a rozvíja moderné nové centrum, druhý breh je zelený s urbanizovanou zónou v pozadí. Mestá strážia stredoveké stavby Bratislavský hrad, resp. Belehradská pevnosť.

Nové Lido je ideálny kandidát na prestížny certifikát udržateľnosti

BREEAM Communities je medzinárodná certifikácia zameraná na fázu prípravy a plánovania veľkých multifunkčných projektov, ktoré majú výrazný vplyv na rozvoj mesta. Takým je nepochybne aj Nové Lido, vďaka ktorému získa Bratislava dlhodobo plánované kompaktné centrum s prepojením oboch brehov Dunaja. Čo musí projekt splniť, aby získal prestížny certifikát, vysvetľuje Martin Stohl, sustainability manager developerskej spoločnosti JTRE.

Férové mesto: Ako sa život LGBTI+ komunity zmenil po útoku na Zámockej?

Dňa 12. októbra 2022 sa na Zámockej ulici v Bratislave stal teroristický nenávistne motivovaný útok, ktorému padli za obeť dvaja príslušníci LGBTI+ komunity. Reakcie širokej verejnosti sa rôznili – od empatických vyjadrení ľútosti a volaní po tolerancii až po ďalšie nenávistné prejavy, ktoré tento čin nepriamo i priamo schvaľovali. O živote pred ním, jeho vplyve na náladu medzi LGBTI+ ľuďmi aj o budúcnosti v Bratislave či zahraničí otvorene hovorí novinár Zdeno Gáfrik.

Zelené inšpirácie: Ambiciózny Bristol zavádza dostupné a ekologické kúrenie pre všetkých

Silná ekonomika, vynikajúca povesť v oblasti energetiky, udržateľnosť a prvé zelené mesto v Európe. Aj takto by sa dalo opísať pulzujúce a neustále rozširujúce sa anglické mesto Bristol. Podľa britských novín The Guardian je považované za jedno z najlepších miest na život. S takmer polmiliónovou populáciou pristupuje Bristol ku klimatickej zmene príkladne a opatrenia vykonáva už od roku 1999.

Metropoly a voda XVIII: V Dubline pretvorili doky na svetové biznis centrum

Názov hlavného mesta Írska je odvodený z írskych slov „Dubh“, čo znamená čierny, a „Linn“, teda kaluž. Dnes má však táto živá a prosperujúca metropola ďaleko od tmavej machule a mení sa na jedno z najrýchlejšie rastúcich miest Európy. Okrem faktorov ako svetový jazyk či vysoká životná úroveň k tomu určite prispel aj samotný rozvoj mesta, ktorý sa začal práve na nábreží.

Nové Lido začalo certifikáciu BREEAM Communities

Územie medzi Mostom Apollo a Starým mostom na petržalskej strane Dunaja je v strategických plánoch rozvoja Bratislavy dlhodobo určené na rozšírenie celomestského centra. Pripravovaný projekt developera JTRE Nové Lido, ako hovorí…

Na začiatok stránky