Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

VIDEO: Aký bol prvý rok v Komunitnej záhrade Nové Lido?

Na Lide na petržalskom brehu Dunaja už druhý rok kvitne komunitná záhradka vďaka usilovným pestovateľom, ktorí štartujú letnú sezónu. Aký bol prvý rok záhradkárčenia, a na čo sa tešia v nadchádzajúcich mesiacoch?

Metropoly a voda XXI: Svetoznáme Guggenheimovo múzeum odštartovalo revitalizáciu nábrežia v Bilbau

Historicky významných prístavných miest sa v Španielsku nachádza mnoho. Všetky v minulosti ťažili z bohatých možností obchodovania a lodného priemyslu, no dnes čelia výzvam revitalizácie postupne upadajúcich industriálnych prístavov, ktoré v súčasnosti strácajú na význame. Jedným z nich je aj Bilbao, ktoré návrat nábrežných priestorov ľuďom odštartovalo jednou z architektonicky najzaujímavejších stavieb v Európe.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?

Drevostavby nie sú na Slovensku cudzie. Napokon, zachovalo sa nám množstvo dreveníc či 59 artikulárnych kostolíkov, najstarší z roku 1658. Dnes sa však u nás stavajú len drobné drevostavby, najmä rodinné domy. Multifunkčná budova s výškou 84 metrov, aká nedávno vyrástla v susednej Viedni, je zatiaľ nepredstaviteľná. Kým totiž v iných európskych metropolách ide o bežný stavebný materiál, z ktorého sa stavajú aj veľké obytné, priemyselné či verejné budovy, naša protipožiarna legislatíva stanovila reštriktívne obmedzenia, vrátane maximálnej požiarnej výšky 12,5 metra. Neznamená to však, že by sa developeri takýmito zámermi nezaoberali.

Férové mesto: Študenti hodnotia život v Bratislave. Kam sa chodia zabávať a ako oddychujú?

Bratislava je univerzitné mesto a za širokými možnosťami štúdia prichádzajú do mesta študenti zo Slovenska i  zahraničia. Aj vďaka nim prekvitá v meste život, a to nielen cez deň, ale často aj v noci. V ankete prezradili o svojom fungovaní v hlavnom meste, obľúbených miestach aj nákladoch na život dve študentky a jeden študent bratislavských univerzít.

Entomológ: Bratislava prežíva hmyziu evolúciu, v katastri ukrýva tri jedinečné biotopy

V okolí historického centra Bratislavy sa nachádza množstvo zaujímavých parkov, záhrad či iných zelených plôch, ktoré poskytujú obyvateľom mesta veľa možností na rekreáciu. Naše hlavné mesto ukrýva aj iné prírodné bohatstvo, ktoré s prichádzajúcou jarou postupne ožíva. Viac v rozhovore prezradil entomológ prof. RNDr. Oto Majzlan, PhD., z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zelené inšpirácie: Berlín mieri k uhlíkovej neutralite a podporuje vodíkový výskum

Hlavné mesto Nemecka ide – podobne ako celá krajina – príkladom zvyšku Európy aj v téme udržateľnosti a zeleného rozvoja. Berlín má ambiciózne plány týkajúce sa ekológie, minimalizovania uhlíkovej stopy a rozvoja zelených plôch. Mesto sa zaviazalo stať sa klimaticky neutrálnym do roku 2050 a prijalo viacero opatrení na dosiahnutie tohto cieľa.

Metropoly a voda XX: Baltimore obnovuje prístavy, zachováva históriu a dbá na ekológiu

História amerického mesta Baltimore v štáte Maryland sa úzko spája s nákladnou lodnou dopravou. V 19. storočí bolo toto mesto vďaka polohe na východnom pobreží Spojených štátov amerických významným dopravným uzlom lodnej dopravy, cez ktorý sa prepravovali tovary ako bavlna, tabak, káva či cukor. V meste vyrástli lodné dielne a spoločnosti, ktoré prispeli k rozvoju miestnej ekonomiky.

Férové mesto: Podmienky pre jazdu na koni máme, chýba však podpora tohto športu

Bratislava patrí vo svete jazdeckého športu medzi osvedčené značky. Konský šport prekvitá v našom hlavnom meste už vyše 150 rokov a zaznamenáva aj neustály príliv nových záujemcov. Jazdectvo je spojením športu a vzťahu dvoch živých bytostí, hovorí Rastislav Noskovič, predseda Jazdeckého klubu TJ Slávia STU. V rozhovore sa tiež dozviete, aké sú v metropole Slovenska podmienky pre klubových a rekreačných jazdcov.

Lokalita pri vode je výhodou pre udržateľnosť projektu

Nábrežná štvrť Nové Lido, ktorá doplní, rozšíri a vyváži súčasné centrum Bratislavy, prechádza prestížnou certifikáciou BREEAM Communities. Posudzovateľom (assessorom) projektu v procese certifikácie je skúsený holandský odborník na udržateľnosť Hans van de…

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze

Čoraz viac miest a ich lídrov si uvedomuje závažnosť vplyvov urbánnej infraštruktúry na klímu a pristupuje preto k riešeniam, ako ich zmierniť. Účinným nástrojom je napríklad výsadba zelene. V tejto oblasti je priekopníkom mestský štát Singapur, ktorý k nej pristupuje nápaditým a inovatívnym spôsobom.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022

Prečítajte si výber z článkov a rozhovorov, ktoré sme pripravili v uplynulom roku.

Metropoly a voda XIX: Belehrad pripomína Bratislavu rozvojom nábrežia aj výškou mrakodrapu

Pri plavbe po Dunaji sa môže námorníkom či turistom zdať, že sa plavia cez to isté mesto dvakrát, no v opačnom smere. V Bratislave aj v Belehrade sa na jednom brehu dynamicky stavia a rozvíja moderné nové centrum, druhý breh je zelený s urbanizovanou zónou v pozadí. Mestá strážia stredoveké stavby Bratislavský hrad, resp. Belehradská pevnosť.

Na začiatok stránky