Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Metropoly a voda XXIV: V San Franciscu rastie promenáda budúcnosti, jej srdcom je historická budova

Čas čítania: < 1 minútNa začiatku 20. storočia bolo nábrežie Embarcadero v San Franciscu pulzujúcim centrom námorného obchodu s prístavom plným nákladných…

Gehl Architects: Príroda dáva mestu hodnotu, v Novom Lide ju zachováme

Oblasť urbanizmu a architektúry štvrtí či celých miest v posledných dekádach prechádza výraznými zmenami. Trendom je zmiešaná funkcia štvrtí, dôraz na krátke vzdialenosti medzi rezidenčnými a komerčnými časťami a prioritizácia udržateľnosti. Jedným z priekopníkov tohto prístupu bol dánsky architekt Jan Gehl, ktorý s kolegami z ateliéru Gehl Architects pomáha vytvárať kvalitné priestory pre život po celom svete. Morten Kjer Jeppesen, vedúci európskeho tímu pre masterplanning a dizajn, a urbanistka a architektka Yaxin Wang patria do tímu, ktorý spolupracuje na transformácii oblasti Nové Lido.

Zelené inšpirácie: Premena Göteborgu z pekelnej predzáhradky na najudržateľnejšie mesto sveta

Čas čítania: < 1 minútDruhé najväčšie mesto Švédska Göteborg sa v rebríčku najudržateľnejších miest sveta, ktorý každoročne zostavuje Svetový index udržateľných destinácií (Global…

6 historických pamiatok Petržalky: Kde ich nájdete?

Petržalka má napriek povesti betónovej džungle bohatú históriu. Táto mestská časť na pravom brehu Dunaja bola pôvodne pokojnou obcou, z ktorej tu ostalo viacero historických objektov. Niektoré sú známe a turisti ich navštevujú pomerne často, iné ani nie sú prístupné verejnosti. Prečítajte si o šiestich z najzaujímavejších petržalských pamiatok.

5 z najzaujímavejších článkov na Novom Lide v roku 2023

V uplynulom roku sme na magazíne Nové Lido spracovali viacero tém týkajúcich sa Bratislavy, Petržalky a inšpirácií zo sveta. Prečítajte si výber piatich článkov z toho najzaujímavejšieho, čo sme v roku 2023 publikovali.

Metropoly a voda XXIII: V Aucklande skĺbili fungujúci prístav so životom na nábreží

Hľadať inšpirácie zaujímavých revitalizácií či moderných zmien vo verejnom priestore v nábrežných metropolách môžeme po celom svete. V tejto oblasti určite nezaostáva ani Oceánia, ktorej obyvatelia prichádzajú do každodenného kontaktu s vodou azda najviac spomedzi všetkých ľudí na planéte. Aký je príbeh prístavného mesta Auckland na Novom Zélande, ktoré sa môže pochváliť jednou z najpôsobivejších nábrežných panorám na svete?

Historické zábery: Ako vyzeral pravý breh Dunaja v priebehu rokov?

Máloktorá bratislavská mestská časť má za sebou takú dynamickú premenu v posledných desiatkach rokov, ako práve Petržalka. Z pokojnej dediny vidieckeho rázu tu vyrástlo najväčšie sídlisko na Slovensku a historické fotografie často budia dojem, že sú zhotovené úplne inde. Rovnako aj samotný breh Dunaja sa zmenil po protipovodňovej úprave, hoci prírodný pás medzi riekou a hrádzou ostal zachovaný.

História Matadorky: Ako sa za 60 rokov menilo ikonické kúpalisko?

Popri mnohých prírodných jazerách a štrkoviskách vhodných na kúpanie má Bratislava aj viacero obľúbených kúpalísk. Delfín, Tehelné pole či Rosnička patria k tým najznámejším a najstarším. Radí sa k nim aj Matadorka, petržalské kúpalisko, ktoré tento rok oslávilo 60 rokov. Pripomeňte si s nami jeho históriu.

Zelené inšpirácie: Portland je v udržateľnom urbanizme vzorom pre celý svet

Mestá po celom svete zavádzajú úspornejšie a šetrnejšie opatrenia nielen voči mestskému rozpočtu, ale aj k životnému prostrediu, klíme a kvalite ovzdušia. V Spojených štátoch amerických si ako prioritu kladie zelený prístup viacero miest – v San Franciscu smerujú k zero-waste filozofii, Austin v Texase si za prioritu kladie využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Za lídra v ekológii sa však medzi americkými mestami považuje Portland.

Férové mesto – Vodička trolejbusu: Cítim za cestujúcich zodpovednosť, poteší ma, keď mi poďakujú

V najväčšej sieti mestskej hromadnej dopravy na Slovensku v posledných rokoch rýchlo pribúdajú nové moderné vozidlá a za ich volantom vidno aj čoraz viac žien. Dopravný podnik Bratislava aktuálne zamestnáva 302 žien, z toho 96 vodičiek. Jednou z nich je aj Edita Nagyová, ktorá v rozhovore prezrádza, čo všetko zahŕňa jej práca za volantom trolejbusu.

História petržalského futbalu: Diváci sa bili o lístky, cudzí tréneri sa tu báli hrať

Petržalský futbal neodmysliteľne patrí do dejín bratislavského športu. V najväčšej mestskej časti hlavného mesta sa organizovane hrá už viac ako 125 rokov. O jeho histórii, vzostupoch a pádoch hovorí historik a spisovateľ Juraj Červenka, autor knihy Za Starým mostom.

Aké stromy sú vhodné do mesta? V Novom Lide pestujeme platany a javory, dôraz je na lokálnosť

Málokto by chcel žiť v meste bez dostatku kvalitnej zelene. Stromy plnia dôležitú úlohu a to nielen estetickú, ale najmä ekologickú, čistiacu a s globálnym otepľovaním rastie dôležitosť ich schopnosti ochladzovať vzduch. Hoci Bratislava je zelené mesto, vzhľadom na polohu na úpätí Malých Karpát je veľa zelene na okraji urbanizovanej oblasti. Stromy sú v meste dôležité aj priamo v rezidenčných a verejných priestoroch, pretože tam ich benefity pocítia obyvatelia najviac.

Na začiatok stránky