Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Dostihy patria k Petržalke už 150 rokov, dostihová dráha je jej skutočným zeleným srdcom

Tradícia jazdeckého a klusáckeho športu je úzko previazaná s históriou Bratislavy. Jeho rozvoj je spojený s Petržalkou, kde na dostihovej dráhe postavenej na pálffyovskom pozemku od roku 1903 víta domácich a svetových džokejov. Ján Valtýni pôsobí na petržalskom závodisku ako vedúci oddelenia marketingu a v rozhovore opisuje tradíciu tohto konského športu aj pár zaujímavostí o legendárnom hipodróme.

Metropoly a voda XVII: V Hongkongu stavajú namiesto letiska uhlíkovo neutrálnu smart štvrť

Zložitá politická situácia, husté osídlenie, ale aj finančné a technologické centrum a jedno z najvyspelejších miest na svete. Tak by sa dala charakterizovať samostatná administratívna časť Číny, mestský štát Hongkong rozkladajúci sa na pobreží juhočínskeho mora. Dĺžka jeho pobrežia je až 456 kilometrov, čo je pri celkovej rozlohe 1 104 štvorcových kilometroch veľké množstvo priestoru s vysokým potenciálom.

Bedeker najväčším bratislavským sídliskom: Objavte päť čarovných miest Petržalky

Mestskú časť Petržalka mnohí nazývajú len „paneláková džungľa“. No nie je to tak celkom pravda. Okrem nespočetného množstva možností na bývanie dýcha najľudnatejšia časť Bratislavy kusom histórie. Fotograf Martin Kleibl porozprával o tom, že petržalské územie ukrýva mnoho krásnych zákutí v podobe historických pamiatok, umeleckých diel a kuriozít, o ktorých ani väčšina jeho obyvateľov netuší.

Anketa: Čo najviac oslovilo návštevníkov Tyršáku?

Obľúbená mestská pláž Tyršák v Bratislave na Tyršovom nábreží v susedstve Nového Lida už tradične ponúka Bratislavčanom aj turistom možnosť osviežiť sa pri jednom z najkrajších výhľadov na hlavné mesto. Kvalitné občerstvenie a široké možnosti aktivít pre deti i dospelých dopĺňa bohatý kultúrny program.

Metropoly a voda XVI: V Brisbane dbajú na výhľady a budujú jedno z najkrajších nábreží

Austrálske metropoly majú viacero spoločných charakteristík. Kvôli teplému ovzdušiu a obchodnej minulosti väčšina z nich vznikla pri morskom pobreží a pri rozvoji verejných priestorov susediacich s vodnými plochami si dávajú výnimočne záležať. Moderné panorámy ako zo sci-fi filmov ponúka aj hlavné mesto štátu Queensland Brisbane.

V Komunitnej záhrade na Novom Lide rastie ovocie, zelenina aj komunita

So záhradkárskou sezónou otvorila svoje brány aj nová komunitná záhrada v Bratislave. Komunitná záhrada Nové Lido poskytla obyvateľom Bratislavy priestor pre pestovanie vlastného ovocia, zeleniny aj byliniek, ale aj pre budovanie komunity a nadväzovanie nových vzťahov.

Férové mesto: Ako sa v Bratislave žije ľuďom s alergiami a intoleranciami?

Potravinové intolerancie a alergie sú čoraz bežnejšou diagnózou, ktorá vie skomplikovať život. Podobne to vníma Lucia Béresová, ktorá na základe svojich skúseností hovorí o tom, ako sa postupne dopracovať k zlepšeniu stavu a nepodľahnúť zúfalstvu pri výbere jedál.

Petržalka a jej premeny – Zo záhradkárskej osady po najväčšie bratislavské sídlisko

Asi žiadna z bratislavských mestských častí sa za posledné storočie nezmenila tak, ako Petržalka. Z pokojnej samostatnej obce, ktorej obyvatelia sa venovali najmä pestovaniu ovocia, sa stala najľudnatejšia časť hlavného mesta Slovenska. Hlavne prudká výstavba v 70. rokoch 20. storočia navždy zmenila jej tvár, no dodnes sa nájdu pamätníci, ktorí spomínajú na letné kúpanie na Lide či prechádzky marhuľovými sadmi. Takto sa menila počas uplynulých rokov.

Metropoly a voda XV: V Toronte spojilo mesto sily s investormi a vrátili nábrežie ľuďom

Oblasť Great Lakes tvorí okrem hranice medzi Kanadou a Spojenými štátmi aj medzinárodnú obchodnú cestu ústiacu do Atlantického oceána. Je preto prirodzené, že v minulosti tu vznikli mnohé veľké prístavy, okolo ktorých vyrástli rozľahlé metropoly prosperujúce z čulého obchodného ruchu. Tieto mestá dnes píšu svoju modernú históriu, ktorej súčasťou nie sú industriálne žeriavy a rozľahlé sklady, ale verejné priestory, zeleň a kvalitné mestské prostredie. Po americkom Chicagu vám prinášame aj príbeh kanadského Toronta.

Autor sprievodcu po Petržalke: Betónová džungľa je predsudok, Petržalka je zelená a rozmanitá

Za viac ako štyri desaťročia prešla mestská časť Petržalka mnohými výraznými zmenami. O jej histórii, architektúre, zaujímavostiach a nepoznaných tajomstvách hovorí Martin Kleibl, známy ako Konduktor a autor sprievodcu mestskou časťou Petržalka.

Jar pri Dunaji: Ktoré živočíchy sa prebúdzajú?

S prvým oteplením sú Dunaj a jeho okolie miestom, kam prilietajú sťahovavé vtáky z Európy a Afriky. Nachádzajú tu dostatok hmyzu a ďalšej potravy. V blízkosti dunajských riečnych brehov a ostrovov žije a na jar sa prebúdza veľké množstvo živočíchov, ktoré si hľadajú svoje miesta na rozmnožovanie a zber zásob.

Férové mesto: Počas pandémie si ľudia viac uvedomili benefity bicyklovania

Každý deň šliapať do pedálov? Mnoho Bratislavčanov využíva bicykel nielen na občasné výlety do prírody, ale aj na každodenné dochádzanie do školy či do práce. Aj dlhoročný cyklista Andrej Gazdarica patrí k tým, ktorí majú Bratislavu prejazdenú „krížom-krážom“. Napriek tomu hovorí, že ani po dvadsiatich rokoch tu neprestáva objavovať nové trasy a zaujímavé miesta.

Na začiatok stránky