Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Najlepšie články roku 2021 na Novom Lide

Prečítajte si výber z rozhovorov a článkov, ktoré sme pre vás pripravili v roku 2021.

Metropoly a voda XIII: V delte Jang-c‘-ťiang vyrástli prosperujúce mestá, ťažia z prepojenosti s vodou

Tretia najdlhšia rieka sveta preteká Čínou v takmer 6  300-kilometrovom koryte a do východočínskeho mora sa vlieva rozľahlou deltou, ktorá pokrýva približne stotisíc štvorcových kilometrov územia. V tejto oblasti už od piateho storočia nášho letopočtu prekvitá život a vďaka úrodnej pôde a strategickej lokalite je dodnes jedným z ekonomických centier celej Číny.

Komunitné záhrady v Bratislave pribúdajú, prvá vzniká aj v Novom Lide

Spoločné pestovanie, nadväzovanie nových známostí, komunitné akcie a plodiny z vlastnej záhradky. Pri toľkých benefitoch niet divu, že komunitné záhradkárčenie je čoraz obľúbenejšie a v rôznych kútoch Bratislavy vznikajú menšie či väčšie projekty, v ktorých sa stretávajú susedia a priatelia pri spoločných aktivitách. Zakladateľ komunitnej záhrady Ostredky Ladislav Dudor však hovorí, že v našom meste je stále priestor na vznik ďalších.

Čínske mestečká na vode sú skanzenom spred tisíc rokov, nazývajú ich aj Benátky východu

V trojuholníku tvorenom troma čínskymi metropolami s viac ako 40 miliónmi obyvateľov sa ukrývajú mestečká, v ktorých ako by sa zastavil čas. Uprostred dynamicky rozvíjajúcej sa ekonomiky si udržali svoj tradičný spôsob života a hodnoty, ktoré sú úzko späté s vodou. Práve tu, mimo ruchu veľkomiest, si môžeme uvedomiť, prečo mestá vyrastajú práve na brehu riek, jazier či morí.

Férové mesto: Skateboarding je olympijský šport, v Bratislave však nemá podmienky

Svetová popularita skateboardingu rastie a venuje sa mu čoraz viac mladých ľudí. Jeho povaha je prirodzene spätá s mestským prostredím, ktoré je preň vhodné vďaka vyasfaltovaným, rovným plochám a prirodzeným prekážkam. Podľa dlhoročného skatera Petra Miškoviča však Bratislava pri tomto športe zaspala dobu a aj okolité menšie mestá ponúkajú lepšie podmienky.

Šéfkuchár Jaroslav Žídek: Do bratislavskej kuchyne sa vracia noblesa a kvalitné suroviny

Gastronómia v Bratislave naberá druhý dych a po pandémii sa opäť otvárajú zaujímavé reštaurácie a bistrá, ktoré sa venujú netypickým špecialitám, ale aj tradičným pochúťkam, ktoré patria k hlavnému mestu. Šéfkuchár reštaurácie v bratislavskom Grand Hoteli River Park Jaroslav Žídek hovorí, že hoci turisti majú vždy záujem o tradičnú kuchyňu, jej skutočná podoba ich môže zaskočiť.

Férové mesto: Vďaka parkouru môžete v Bratislave objaviť veľa zaujímavých miest

Sloboda, voľnosť a schopnosť zdolať akúkoľvek prekážku, ktorú vám ihrisko, mesto či život postavia do cesty. Na týchto princípoch vyrástol parkour, mladý šport, ktorého korene však siahajú do dávnej minulosti. Ako zdôrazňuje tréner a zakladateľ www.parkourskola.sk Lukáš Hollý, parkour sa môže odohrávať všade, kde sa len pozriete. Do výšok sa však odvážia iba skutoční profíci.

Metropoly a voda XII: Hamburg pretvára prístav na jednu z najväčších štvrtí v Európe

Ako deviaty najväčší prístav na svete má Hamburský prístav bohatú priemyselnú a obchodnú históriu, ktorá sa píše už od roku 1189. Za viac ako 800 rokov prešiel mnohými zmenami, ale až koncom 20. storočia sa v ňom vedenie mesta rozhodlo uprednostniť život a verejný priestor pred obchodovaním. Vďaka modernému urbánnemu prístupu v Hamburgu rastie jedna z najväčších multifunkčných štvrtí v Európe.

Architekti Bratislavy: Milan Michal Harminc patril k najaktívnejším slovenským tvorcom

Robotník, projektant, architekt, staviteľ a jeden z najaktívnejších Slovákov v oblasti architektúry.  Milan Michal Harminc za svoju dlhoročnú kariéru navrhol, projektoval a postavil takmer 300 stavieb, z ktorých mnohé sú dodnes považované za špičkové architektonické diela.

7 obľúbených mestských pláží v Európe

Pláže nemusia byť iba súčasťou turistických letovísk a prímorských rezortov. Viacero európskych metropol ponúka obyvateľom a turistom možnosť trávenia voľného času na vlastných plážach, ktoré sa nachádzajú priamo v meste. Nechýba piesok, ležadlá, bary, ihriská a samozrejme voda, aj keď ani tá nemusí byť povinným kritériom kvalitnej mestskej pláže. Týchto sedem patrí v Európe medzi tie najzaujímavejšie.

Architekt a bežec Martin: Počas behu sa obzerám okolo seba a sledujem vývoj mesta

Každý bežec má svoje obľúbené trasy, a každý má rád iné prostredie okolo seba. Niekomu vyhovuje pokoj lesa, niekto behá rád popri vodnej ploche a niekomu vyhovuje pohyb medzi ľuďmi a ruch mesta. Bratislava má výhodu v tom, že ponúka všetky tri druhy spomínaných prostredí. Vytvára však dobré podmienky rekreačným bežcom, v ktorých sa počas športovania cítia bezpečne? Architekt Martin Čonka hovorí, že hoci je Bratislava stále mesto pre autá, aj počas pravidelných behov si neustále všíma posun k lepšiemu.

Metropoly a voda XI: Seattle otvára osemhektárový nábrežný park

Príbehy svetových metropol, ktoré sa snažia vyťažiť maximum z polohy pri vodnej hladine, sa líšia v mnohých charakteristikách, no jedno majú vždy spoločné: Uvedomujú si kvalitu mestského prostredia pri rieke, jazere či mori, a snažia sa priestor využiť v prospech obyvateľov. V americkom Seattli na severozápade Spojených štátov tento proces začal pomerne nedávno, no má za sebou výrazné výsledky.

Na začiatok stránky