Komunitná záhrada
Nové Lido

Na jar 2022 otvára prvú záhradkársku sezónu Komunitná záhrada Nové Lido. Trend komunitného záhradkárčenia je v Bratislave čoraz obľúbenejší, a preto na území Nového Lida vyrastú boxy určené pre ľudí, ktorí si radi dopestujú vlastné ovocie či zeleninu a popri tom utužia rodinné vzťahy či spoznajú nových ľudí.

Komunitná záhrada
Čas čítania: 2 minút

Kto sa môže zapojiť?

Ktokoľvek, kto má záujem a čas pravidelne sa starať o svoj vyvýšený záhon. Vďaka svojej polohe je komunitná záhrada v Novom Lide najlepšie dostupná električkou (5 minút zo zastávky Sad Janka Kráľa) alebo bicyklom po hrádzi, prípadne pešo po Starom moste alebo autom po Kočánkovej ulici. Je teda vhodná najmä pre obyvateľov Petržalky a Starého Mesta, ale vítaný je ktokoľvek, kto je ochotný dochádzať aj z väčších vzdialeností.

Pre koho je komunitné záhradkárčenie vhodné?

Pre každého, kto má záujem o pestovanie v mestskom prostredí a hľadá vhodné podmienky. K záhradkárčeniu sa neviažu vekové ani iné limity, je vhodné pre jednotlivcov, rodiny s deťmi aj starších ľudí. Pred začiatkom pestovania je vhodné naštudovať si aspoň základy o pestovaných plodinách, ale nie sú potrebné odborné ani iné znalosti. Záhradkári so susednými záhonmi vám takisto určite radi poradia.

Čo v prípade záujmu potrebujete?

Komunitná záhrada Nové Lido bude pripravená tak, aby členovia mohli prísť, obliecť si rukavice a začať pestovať. Na úvod netreba kupovať žiadne väčšie nástroje ani mobiliár, všetko bude zabezpečené. Treba si doniesť sadenice, lopatku a najmä chuť sa zaboriť po lakte do hliny.

Aké sú podmienky získania boxu?

Stačí vyplniť stručný formulár nižšie a ak bude voľný vyvýšený záhon, je váš. Kapacita záhrady je 30 záhonov s rozmermi 120×80 cm pre jedného pestovateľa a 10 dvojzáhonov s rozmermi 240x80cm, ktoré sú vhodné napríklad pre rodiny s deťmi alebo pre pestovateľov, ktorým samostatný box nestačí. Skoršia registrácia znamená väčšiu šancu, že sa vám box ujde.

Čo v záhrade bude okrem pestovateľských boxov?

Záhradkári si budú môcť užívať bohaté komunitné vybavenie. Okrem dreveného domčeka na úschovu náradia budú postupne pribúdať ďalšie prvky, vďaka ktorým bude komunitný rozmer záhrady rovnako dôležitý, ako pestovateľský.

Kedy bude záhrada otvorená?

Komunitná záhrada Nové Lido je momentálne v príprave, prebiehajú úpravy terénu, nákup potrebného vybavenia a registrácia záujemcov. Plánovaný termín otvorenia je jar 2022, keď sa začína záhradkárska sezóna. Registrovaným záujemcom sa bude v priebehu februára a marca 2022 ozývať koordinátor s konkrétnymi informáciami o termíne slávnostného otvorenia a ďalšími užitočnými informáciami.

Mám záujem. Ako ďalej?

V prípade záujmu o záhradkársky záhon v Komunitnej záhrade Nové Lido sa prosím zaregistrujte vo formulári nižšie. Úspešné vyplnenie formulára potvrdí e-mail, ktorý vám bude automaticky zaslaný. Novinky budeme pravidelne zverejňovať na sociálnych sieťach. V prípade akýchkoľvek otázok môžete kontaktovať koordinátora komunitnej záhrady na komunitnazahrada@novelido.sk.

Registračný formulár

Na začiatok stránky