Čas čítania: 4 minút

Svetová popularita skateboardingu rastie a venuje sa mu čoraz viac mladých ľudí. Jeho povaha je prirodzene spätá s mestským prostredím, ktoré je preň vhodné vďaka vyasfaltovaným, rovným plochám a prirodzeným prekážkam. Podľa dlhoročného skatera Petra Miškoviča však Bratislava pri tomto športe zaspala dobu a aj okolité menšie mestá ponúkajú lepšie podmienky.

Zdroj: Shutterstock

Skateboarding je pomerne široká disciplína, laik ho môže vnímať ako jazdu na skateboarde, skákanie, triky či jazdenie na rampe. Čo tento šport v skutočnosti zahŕňa?

Podľa mňa môžeme skateboarding rozdeliť na dva druhy: Jazdenie na longboarde, kde sa človek naozaj iba vozí na doske, a na skákanie na klasickej menšej doske. V skutočnosti tento šport jednoducho zahŕňa jazdu na doske na kolieskach. Či už sa chce niekto iba voziť, alebo s doskou robiť aj rôzne triky, záleží už iba na ňom. Na triky samozrejme potrebuje prekážky, pretože na rovnej zemi sa síce dajú robiť tiež, ale je to podobné ako s varením – začnete praženicou, ktorá je síce chutná, ale tiež ju nechcete jesť do konca života.

Ako by na tento šport mali vyzerať ideálne podmienky? Čo musí spĺňať prostredie vhodné na jazdu na skateboarde?

Ideálne podmienky asi neexistujú, pretože človeka po určitom čase prestane baviť jazdiť na tom istom mieste a po tých istých prekážkach. Keď niekto začína, stačí mu dobrý povrch, veľa miesta a ľahké, nízke prekážky. Neskôr sa však jeho úroveň posúva a to by sa malo odzrkadľovať na prostredí, v ktorom jazdí a chce jazdiť. Každý má rád niečo iné a vyhovieť všetkým sa v jednom skateparku a na jednom mieste nedá. Podľa mňa by ideálne bolo, keby miest na jazdenie bolo viac, boli by rozmiestnené v rôznych častiach mesta a každé by bolo iné a zahŕňalo by iný typ jazdenia a robenia trikov. Úplne najdôležitejšie je, aby v nich bol dobrý povrch.

Spĺňa tieto podmienky Bratislava? Ak nie, kde má rezervy?

Čo sa týka skateboardingu, Bratislava je jedna obrovská hanba. Nemám to síce detailne preskúmané, ale podľa mňa je Bratislava svetový unikát a asi jediné hlavné mesto na svete, ktoré nemá svoj skatepark – ak nepočítam malé parčíky, ktoré si ľudia postavili svojpomocne za svoje prostriedky, napríklad na Gercenovej. Bratislava sa ani nedá porovnávať s inými mestami v Európe, pretože doslova nie je čo porovnávať. Amsterdam minulý rok otvoril svoj nový skatepark s rozlohou 3 100 štvorcových metrov, v Bratislave si pár chalanov vybavilo kúsok chodníka v školskom areáli a sami si vybetónovali prekážky, pričom železo do betónu brali z oplotenia futbalového ihriska. Je skutočne na smiech, že aj menšie mestá na Slovensku ako Sereď, Malacky, Hlohovec a plno iných majú už roky vybudované skateparky, ktoré sú oveľa lepšie ako to nič, čo ponúka Bratislava.

Peter Miškovič. Zdroj: Archív Petra Miškoviča

Aké zažívate najväčšie problémy pri jazde skateboardom po Bratislave? Je to kvalita ciest a chodníkov, bezpečnosť, prípadne nedostatok priestorov?

Problém je vlastne iba jeden – nie je kde jazdiť. Tak ako na tenis potrebujete tenisový kurt a na futbal potrebujete futbalové ihrisko, tak na skateboard treba skatepark. Aj futbal sa síce dá hrať na ulici, ale pochybujem, že Slovan začne svoje tréningy viesť na parkovisku.

Ako sa vlastne prepravujete po meste na skateboarde? Využívate cyklotrasy, chodníky, prípadne cesty?

Skateboard môže slúžiť aj ako dopravný prostriedok, využívajú sa na to najmä spomínané longboardy, ktoré sú k tomu prispôsobené. Na normálnych skateboardoch sa nie je vhodné prevážať po meste, pretože sa tým ničia. Prepravujem sa autom, električkou, autobusom, bicyklom alebo pešo, a skateboard nesieme v ruke. Na zem ide, až keď sa ide jazdiť.

Je tu dostatok možností pre začínajúcich, mladších skejterov, ktorých zaujal šport a radi by sa v ňom rozvíjali?

Bohužiaľ, nie sú tu absolútne žiadne možnosti. To, že tu pár detí začalo jazdiť, skôr vypovedá o ich nesmiernom odhodlaní.

Zdroj: Archív Petra Miškoviča

Koľko je v Bratislave fanúšikov tohto športu? Fungujú komunitne, stretávajú sa, majú skupiny na sociálnych sieťach a rôzne meeting pointy?

Napriek tomu, aké žalostné podmienky ponúka Bratislava na skateboarding, sa tu v posledných rokoch vyrojilo veľa mladých chalanov a dokonca aj dievčat, ktoré začali jazdiť. Pred siedmimi rokmi by ste ľudí, čo aktívne jazdia na skateboarde v Bratislave, napočítali na prstoch dvoch rúk. Dnes ich je oveľa viac, no uvidíme, koľko im to vydrží, keď sa tu ďalších pár rokov nič poriadne nevybuduje.

Máte aspoň nejaké obľúbené miesta v Bratislave na jazdenie na skateboarde?

Stupava a Malacky. Viem, že to nie je v Bratislave, ale bohužiaľ to sú miesta, kam ľudia z Bratislavy chodia jazdiť na skateboard. Ako som spomínal, jediné miesta tu boli postavené svojpomocne, či už na Gercenovej, alebo pri akadémii Hangair. Dobré miesto je aj Slavín, ale z pochopiteľných dôvodov nie je na jazdenie na skateboarde najvhodnejšie.

Nový skatepark v Amsterdame sa rozkladá na viac ako 3 100 štvorcových metroch. Zdroj: Shutterstock

Ak máte nejaké skúsenosti zo zahraničia, v ktorých mestách sa vám najlepšie skejtovalo, ktorými by sa mohla Bratislava inšpirovať?

Nemyslím si, že treba chodiť do zahraničia, stačí sa pozrieť do Malaciek, kde stojí skatepark už osem rokov. Z iných európskych metropol môžem spomenúť Amsterdam, kde som dlho žil a kde už pred pätnástimi rokmi bolo asi desať parkov. Treba si uvedomiť, že skateboarding je olympijský šport a iné mestá umožňujú svojim športovcom trénovať a tvoria im vhodné podmienky. Pekné a kvalitné skateparky sú v Európe už pomaly v každej dedine. Snáď sa raz dočkáme aj v našom hlavnom meste.