Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Anketa: Čo najviac oslovilo návštevníkov Tyršáku?

Obľúbená mestská pláž Tyršák v Bratislave na Tyršovom nábreží v susedstve Nového Lida už tradične ponúka Bratislavčanom aj turistom možnosť osviežiť sa pri jednom z najkrajších výhľadov na hlavné mesto. Kvalitné občerstvenie a široké možnosti aktivít pre deti i dospelých dopĺňa bohatý kultúrny program.

Jar pri Dunaji: Ktoré živočíchy sa prebúdzajú?

S prvým oteplením sú Dunaj a jeho okolie miestom, kam prilietajú sťahovavé vtáky z Európy a Afriky. Nachádzajú tu dostatok hmyzu a ďalšej potravy. V blízkosti dunajských riečnych brehov a ostrovov žije a na jar sa prebúdza veľké množstvo živočíchov, ktoré si hľadajú svoje miesta na rozmnožovanie a zber zásob.

Ostrovy na Dunaji: Prírodné klenoty a miesta na objavovanie či oddych

Dunaj priteká na Slovensko cez Devínsku bránu, kde k sebe priberá aj svoj prvý prítok na našom území, rieku Moravu. Na 172-kilometrovom slovenskom toku je na rieku naviazaných viacero chránených území a spolu s prítokmi vytvára miestami jedinečné biotopy so vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov. Často sa nachádzajú na tzv. dunajských ostrovoch a ponúkajú množstvo zaujímavých miest na objavovanie. Vodné mlyny, studne, elektrárne a sútoky riek aj skutočne nedotknuté lužné lesy. Viacero z nich leží aj na území Bratislavy.

Koncertné sály pri vode sú ikonami miest a štátov. Pridajú sa k nim Praha a Bratislava?

Väčšina veľkých kultúrnych centier a koncertných sál vo svete má spoločnú jednu vec – bezprostredné susedstvo s vodou. Ak je to čo i len trochu možné, mestskí plánovači a architekti sa vždy snažia zasadiť významné kultúrne a spoločenské stánky do susedstva vodných plôch, či už riek, jazier alebo morských zálivov. K tomuto riešeniu sa prikláňa aj vedenie českej metropoly, ktoré plánuje budovu Vltavskej filharmónie v Prahe.

Mosty Bratislavy: Z diaľničného Lafranconi skáču ľudia, pod ním sa hrá futbal

Prvý betónový most v Bratislave a druhý diaľničný. Presne taký je Most Lafranconi, ktorý má ešte jedno prvenstvo. Skomolený názov. Je to celkom paradox, keďže taliansky gróf a staviteľ Enea Grazioso Lanfranconi, po ktorom nesie most meno, si potrpel na presnosť a výrazne prispel k regulácii Dunaja.

Mosty Bratislavy: Prístavný most unesie stotisíc áut denne, cyklistov aj vlak

Most hrdinov Dukly či Prístavný most sa do dejín zapísal nielen ako najvyťaženejší most Bratislavy, ale aj ten, z ktorého sú vodiči nervózni. V minulosti to bolo pre estakády či kruhový objazd, na ktorý ľudia neboli zvyknutí, dnes je to pre dopravné zápchy. Na svoju dobu bol unikátnym dielom, ktoré poskytlo Bratislave ďalšie možnosti.

Bratislavský dunajský park – ďalšia vízia pre aktívne nábrežia

Ako urobiť z Bratislavy skutočné mesto na rieke, aby ľudia konečne mohli využívať potenciál Dunaja na oddych aj aktívne trávenie voľného času? Touto otázkou sa zaoberajú odborníci aj investori dlhodobo. Do diskusie aktuálne prispela aj úvodná štúdia Bratislavského dunajského parku. Zanedbané a nedostupné časti pravého brehu Dunaja by sa podľa vízie jej autorov mali v budúcnosti premeniť na kvalitné a využívané verejné priestory, kde bude mať svoje miesto relax, šport a príroda.

Mosty Bratislavy: SNP Bratislavu spája, ale aj rozdeľuje

Most SNP či Nový most je svetovým unikátom, ikonou Bratislavy a národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá púta pozornosť každého. Nemá v toku Dunaja žiaden podporný pilier, farbami informuje, aké bude počasie a týči sa nad ním UFO, ktoré neodletelo a ani nikdy neodletí. Hoci má veľa plusov, starí Prešporáci dodnes nevedia zabudnúť na zničené podhradie, Rybné námestie a židovskú štvrť.

Mosty Bratislavy: Ako sa zo Starého mosta stal najnovší

Most Františka Jozefa, Štefánikov most, Most Červenej armády či Starý most. Ktorý názov je správny? Ten posledný, hoci počas troch storočí zmenil názov aj podobu. Najstarší most Bratislavy, ktorý spája ľavý a pravý breh Dunaja, sa stal symbolom našej metropoly a obľúbeným miestom prechádzok.

Pozrite si najzaujímavejšie prístavy na Dunaji

Odkedy je vďaka Mohansko-dunajskému prieplavu prepojené Severné more s Čiernym, riečna trasa Mohan – Dunaj predstavuje významnú obchodnú tepnu lodnej prepravy. V roku 2004 bolo prieplavom prepravených viac ako sedem a pol milióna ton tovaru. Ktoré sú najkrajšie, najväčšie a najmodernejšie prístavy na Dunaji obsluhujúce lode na tejto frekventovanej trase?

Architektúra na Dunaji: Dominanty na brehoch európskeho veľtoku

Dôvodov na plavbu po druhej najväčšej rieke v Európe je určite viac, no fanúšikovia architektúry a urbanizmu si najviac vychutnajú mestá, ktoré po stáročia vznikali a rástli na jej brehoch. Historické pamiatky, moderné budovy, mrakodrapy a unikátne stavby – to všetko ponúka nábrežie Dunaja.

Na začiatok stránky