Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Mosty Bratislavy: Apollo je svetovým unikátom bez pravého uhla

Niektorí ho stále považujú za najnovší, aj keď od dôb jeho postavenia prešiel rozsiahlou rekonštrukciou iný bratislavský most. Most Apollo bude už o pár dní oslavovať 15. narodeniny. Stal sa piatym mostom Bratislavy cez Dunaj a preslávil sa ešte predtým, ako bol dokončený. Vo vnútri skrýva brucho veľryby, svojím dizajnom púta pozornosť a napriek kontroverzným názorom citlivo zapadá do panorámy Bratislavy.

Mosty Bratislavy: Z diaľničného Lafranconi skáču ľudia, pod ním sa hrá futbal

Prvý betónový most v Bratislave a druhý diaľničný. Presne taký je Most Lafranconi, ktorý má ešte jedno prvenstvo. Skomolený názov. Je to celkom paradox, keďže taliansky gróf a staviteľ Enea Grazioso Lanfranconi, po ktorom nesie most meno, si potrpel na presnosť a výrazne prispel k regulácii Dunaja.

Mosty Bratislavy: Prístavný most unesie stotisíc áut denne, cyklistov aj vlak

Most hrdinov Dukly či Prístavný most sa do dejín zapísal nielen ako najvyťaženejší most Bratislavy, ale aj ten, z ktorého sú vodiči nervózni. V minulosti to bolo pre estakády či kruhový objazd, na ktorý ľudia neboli zvyknutí, dnes je to pre dopravné zápchy. Na svoju dobu bol unikátnym dielom, ktoré poskytlo Bratislave ďalšie možnosti.

Mosty Bratislavy: SNP Bratislavu spája, ale aj rozdeľuje

Most SNP či Nový most je svetovým unikátom, ikonou Bratislavy a národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá púta pozornosť každého. Nemá v toku Dunaja žiaden podporný pilier, farbami informuje, aké bude počasie a týči sa nad ním UFO, ktoré neodletelo a ani nikdy neodletí. Hoci má veľa plusov, starí Prešporáci dodnes nevedia zabudnúť na zničené podhradie, Rybné námestie a židovskú štvrť.

Mosty Bratislavy: Ako sa zo Starého mosta stal najnovší

Most Františka Jozefa, Štefánikov most, Most Červenej armády či Starý most. Ktorý názov je správny? Ten posledný, hoci počas troch storočí zmenil názov aj podobu. Najstarší most Bratislavy, ktorý spája ľavý a pravý breh Dunaja, sa stal symbolom našej metropoly a obľúbeným miestom prechádzok.

Na začiatok stránky