Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

VIDEO: Aký bol prvý rok v Komunitnej záhrade Nové Lido?

Na Lide na petržalskom brehu Dunaja už druhý rok kvitne komunitná záhradka vďaka usilovným pestovateľom, ktorí štartujú letnú sezónu. Aký bol prvý rok záhradkárčenia, a na čo sa tešia v nadchádzajúcich mesiacoch?

Lokalita pri vode je výhodou pre udržateľnosť projektu

Nábrežná štvrť Nové Lido, ktorá doplní, rozšíri a vyváži súčasné centrum Bratislavy, prechádza prestížnou certifikáciou BREEAM Communities. Posudzovateľom (assessorom) projektu v procese certifikácie je skúsený holandský odborník na udržateľnosť Hans van de…

Nové Lido je ideálny kandidát na prestížny certifikát udržateľnosti

BREEAM Communities je medzinárodná certifikácia zameraná na fázu prípravy a plánovania veľkých multifunkčných projektov, ktoré majú výrazný vplyv na rozvoj mesta. Takým je nepochybne aj Nové Lido, vďaka ktorému získa Bratislava dlhodobo plánované kompaktné centrum s prepojením oboch brehov Dunaja. Čo musí projekt splniť, aby získal prestížny certifikát, vysvetľuje Martin Stohl, sustainability manager developerskej spoločnosti JTRE.

Autor sprievodcu po Petržalke: Betónová džungľa je predsudok, Petržalka je zelená a rozmanitá

Za viac ako štyri desaťročia prešla mestská časť Petržalka mnohými výraznými zmenami. O jej histórii, architektúre, zaujímavostiach a nepoznaných tajomstvách hovorí Martin Kleibl, známy ako Konduktor a autor sprievodcu mestskou časťou Petržalka.

7 obľúbených mestských pláží v Európe

Pláže nemusia byť iba súčasťou turistických letovísk a prímorských rezortov. Viacero európskych metropol ponúka obyvateľom a turistom možnosť trávenia voľného času na vlastných plážach, ktoré sa nachádzajú priamo v meste. Nechýba piesok, ležadlá, bary, ihriská a samozrejme voda, aj keď ani tá nemusí byť povinným kritériom kvalitnej mestskej pláže. Týchto sedem patrí v Európe medzi tie najzaujímavejšie.

Projektový manažér Nového Lida: Nová štvrť a promenádny most dotvoria Bratislavu ako mesto na rieke

Život ľudí je odjakživa spojený s vodou. Preto vznikali mestá v blízkosti tokov, jazier a morí, ktoré poskytovali zdroj vody, surovín, potravy a stali sa dôležitými dopravnými cestami. V posledných rokoch sa pohľad na vodné plochy a ich nábrežia mení, bývalé prístavy, priemyselné a nevyužívané plochy sa menia na mestotvorné priestory, ktoré priťahujú ľudí späť k vode. Mestá po celom svete revitalizujú nábrežia a budujú nové nábrežné štvrte. Bratislava tento trend nasleduje, zatiaľ však iba na ľavom nábreží. Ako mesto rozširuje svoje centrum aj na pravý breh, hovorí projektový manažér JTRE Silvio Kičina, ktorý stojí za realizáciou konceptu štvrte Nové Lido.

Bratislavský dunajský park – ďalšia vízia pre aktívne nábrežia

Ako urobiť z Bratislavy skutočné mesto na rieke, aby ľudia konečne mohli využívať potenciál Dunaja na oddych aj aktívne trávenie voľného času? Touto otázkou sa zaoberajú odborníci aj investori dlhodobo. Do diskusie aktuálne prispela aj úvodná štúdia Bratislavského dunajského parku. Zanedbané a nedostupné časti pravého brehu Dunaja by sa podľa vízie jej autorov mali v budúcnosti premeniť na kvalitné a využívané verejné priestory, kde bude mať svoje miesto relax, šport a príroda.

Dunaj je najdôležitejšou témou rozvoja Bratislavy

Architekti, urbanisti aj vedenie mesta sa zhodujú, že nábrežie pri Dunaji je jednou z najväčších krás a výhod Bratislavy. Hlavné mesto však z neho ťaží len minimálne a s výnimkou časti od Eurovea po River Park je nábrežie zanedbané a jeho potenciál nevyužitý. Najmä na petržalskej strane vidia odborníci obrovský priestor pre rozvoj.

Kam smeruje štvrť v centre Bratislavy: Zhrnutie 50 urbanistických princípov a východísk Nového Lida

Plány na rozvoj Nového Lida existujú už desaťročia. Na diskusiu o nich upozornila pred rokom Iniciatíva Nové Lido, ktorá rozbehla proces definície princípov a východísk, ktorými by sa mal development v štvrti riadiť. Prečítajte si ich krátke zhrnutie.

Jeden deň na Lide: Študenti v novej štvrti nájdu kultúru, dobré jedlo i pokoj na štúdium

Študentský život je vďaka premenlivému rozvrhu a množstvu aktivít a záujmov pestrý. Program často vzniká spontánne a neplánovane. Ako budú môcť svoj deň na Novom Lide plnohodnotne a príjemne stráviť študenti, sa dočítate v štvrtom diele nášho seriálu, ktorý ilustrovala Simona Čechová.

Jeden deň na Lide: Dôchodcovia ocenia priame spojenie, pokojné vnútrobloky aj živé námestia

V dobrej štvrti majú svoje miesto všetky vekové skupiny – aj dôchodcovia, pre ktorých je dôležité dostupné dopravné spojenie, pohodlné nakupovanie či pokojné miesta na oddych. V treťom diele nášho seriálu, ktorý pre nás ilustrovala Simona Čechová, vám predstavíme, aké príležitosti budú mať na Novom Lide seniori.

Jeden deň na Lide: Mamičky s deťmi využijú tiché parky i ľahko dostupné služby

Život matky malého dieťaťa nemusí byť obmedzený len na jeden park pred bytovkou a nákupné centrum. Nové Lido myslí aj na ženy (alebo mužov) na materskej, preto sa v druhom diele seriálu Jeden deň na Lide pozrieme, ako v novej štvrti strávia čas tí, ktorí sa starajú o najmenších. Ako bude takýto deň vyzerať stvárnila ilustrátorka Simona Čechová.

Na začiatok stránky