Čas čítania: 3 minút

Územie Bratislavy ponúka bohaté možnosti športového a komerčného rybárčenia. Záujemcovia o lovenie rýb by však nemali zabúdať na potrebné povolenia. Marek Rybár, vedúci rybárskeho krúžku a podpredseda Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Bratislava V vysvetľuje, aké sú v našom hlavnom meste podmienky a najobľúbenejšie lokality pre rybolov.

Ako ste sa dostali k lovu rýb? Vaše priezvisko je Rybár, dá sa teda povedať, že inú kariéru ste si ani vybrať nemohli…

Túto otázku mi pokladá každý, kto ma spozná. Pravda je však taká, že v mojej blízkej rodine nikto nerybárčil. K rybárstvu som sa dostal už ako dieťa vďaka môjmu krstnému otcovi. Toho k loveniu rýb zlákal jeho sused, ktorý pochádzal z krásneho prostredia dunajských ramien pri obci Medveďov. Mama videla, že ma to baví, a tak mi našla v Centre voľného času na Gessayovej ulici rybársky krúžok. Tu som sa dostal k pretekárskemu a športovému rybolovu. Náš vedúci, dnes už nebohý Vladimír Jaslovský bol úžasný človek, ktorý v nás zakorenil lásku k prírode a rybárstvu.

Férové mesto: Podmienky na rybolov v Bratislave sú výborné
Marek Rybár. Zdroj: Archív respondenta

V Bratislave má rybolov dlhoročnú tradíciu, časti pri brehu Dunaja ako Zuckermandel či Vydrica vznikli práve ako rybárske usadlosti. Ako vnímate jeho históriu a dnešnú podobu vo forme športu?

Každý človek k životu potrebuje vodu. Je pochopiteľné, že v okolí takej dôležitej rieky ako je Dunaj vznikali takéto usadlosti, veď kedysi bol rybolov formou živobytia. Ryby sa lovili do sietí, napríklad Vyza veľká sa lovila tak, že ju rybári nahnali na plytčinu ohraničenú kolmi, kde ju následne ubili. Takéto spôsoby však majú veľmi ďaleko od športového rybolovu.

Fungujú v Bratislave nejaké kluby či združenia, ktoré spájajú nadšencov pre tento šport?

Hlavným združením je Slovenský rybársky zväz, v rámci ktorého má Bratislava päť organizácií. Následne sa členovia realizujú v rôznych športových tímoch a kluboch, ale každý jeden je členom SRZ.

Aké sú kritériá úspechu rybára? Veľkosť a hmotnosť úlovku, čas strávený lovením či iné?

Vo všetkých rybárskych časopisoch vidíme fotky veľkých rýb a mohlo by sa zdať, že najdôležitejším kritériom je veľkosť a hmotnosť. Avšak kapor vážiaci desať kilogramov ulovený na rieke má pre väčšinu rybárov väčšiu hodnotu, ako dvadsaťkilový kapor ulovený na súkromnom rybníku. Každý úlovok má svoj príbeh a pre rybára je najcennejší zážitok, ktorý mu zostane do konca života.

Férové mesto: Podmienky na rybolov v Bratislave sú výborné

V akom veku je vhodné začať s rybárčením, a čo je na to potrebné?

Vhodný vek neexistuje, človek môže začať s rybárčením kedykoľvek. Deti treba vziať na ryby už od malička. Moja dcéra so mnou absolvovala prvé rybačky už ako šesťmesačné batoľa. Samozrejme, že ryby ešte nechytala, ale deti si veľmi všímajú, čo robia ich rodičia a sú učenlivé. O samostatnom rybárčení môžeme hovoriť približne okolo tretieho roku života. Potrebujete k nemu predovšetkým povolenie na rybolov, rybársky lístok, podporu a trpezlivosť rodičov.

Aké sú potrebné povolenia či preukazy na to, aby mohol človek loviť ryby v Bratislave? Je náročné ich vybaviť? 

V zmysle platných predpisov musí mať každý loviaci už od troch rokov veku príslušné povolenie. Záleží však aj na tom, či sa záujemca o lov rýb chce stať členom rybárskeho zväzu s možnosťou loviť po celý rok, alebo iba príležitostne. Ak chcete byť členom rybárskeho zväzu, prijatie sa vykonáva písomne, predložením žiadosti o prijatie a podpísaním súhlasu so spracovaním osobných údajov. Prijatie je podmienené úspešným absolvovaním skúšky a zaplatením zápisného a členského poplatku. Vybavovací proces nie je podľa môjho názoru zložitý ani zdĺhavý, dôležité je ovládanie predpisov. Pokiaľ chcete loviť príležitostne, napríklad jeden deň alebo dva, v takomto prípade si ako rybár kupujete tzv. hosťovacie povolenie. Netreba zabudnúť na rybársky lístok, ten musí mať každý a získate ho na mestskom či obecnom úrade.

Aké ryby sú typické pre Bratislavu, s ktorými druhmi sa najčastejšie stretávate?

V Bratislave nájdeme všetky druhy rýb, ktoré sa nachádzajú v strednej Európe. Spomeniem klasiky ako sú kapor, sumec, šťuka, zubáč, lieň, pleskáč či ostriež. 

Férové mesto: Podmienky na rybolov v Bratislave sú výborné

Kedy a kde môžem rybu uloviť napríklad na štedrovečerný stôl, a kedy ju musím pustiť naspäť do vody?

Túto otázku nám zodpovedá zákon o rybárstve a jeho vykonávacia vyhláška. V rámci Bratislavy máme kvalitne zarybňované rybárske revíry a uloviť si kapra na štrkoviskách môžeme kedykoľvek.

Aké sú najobľúbenejšie lokality rybárov v Bratislave? Kam sa najlepšie chodí na ryby?

Najobľúbenejšie miesto závisí od vašich preferencií. Lokalít je mnoho, spomeniem Rohlík, Štrkovec, Draždiak, Malý Dunaj a jazero Dunájek. Môžem však spokojne povedať, že v našom meste si každý nájde svoju obľúbenú lokalitu, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Máme veľké revíry, malé revíry, stojaté vody, tečúce vody i ramená. Rybári môžu vycestovať s deťmi, pretože v okolí revírov nájdete detské ihriská či bufety. Rybolov v Bratislave má vynikajúce podmienky aj priestor, kde si ľudia môžu na malý moment oddýchnuť od ruchu veľkomesta.