Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Zelené inšpirácie: Ambiciózny Bristol zavádza dostupné a ekologické kúrenie pre všetkých

Silná ekonomika, vynikajúca povesť v oblasti energetiky, udržateľnosť a prvé zelené mesto v Európe. Aj takto by sa dalo opísať pulzujúce a neustále rozširujúce sa anglické mesto Bristol. Podľa britských novín The Guardian je považované za jedno z najlepších miest na život. S takmer polmiliónovou populáciou pristupuje Bristol ku klimatickej zmene príkladne a opatrenia vykonáva už od roku 1999.

V Komunitnej záhrade na Novom Lide rastie ovocie, zelenina aj komunita

So záhradkárskou sezónou otvorila svoje brány aj nová komunitná záhrada v Bratislave. Komunitná záhrada Nové Lido poskytla obyvateľom Bratislavy priestor pre pestovanie vlastného ovocia, zeleniny aj byliniek, ale aj pre budovanie komunity a nadväzovanie nových vzťahov.

Autor sprievodcu po Petržalke: Betónová džungľa je predsudok, Petržalka je zelená a rozmanitá

Za viac ako štyri desaťročia prešla mestská časť Petržalka mnohými výraznými zmenami. O jej histórii, architektúre, zaujímavostiach a nepoznaných tajomstvách hovorí Martin Kleibl, známy ako Konduktor a autor sprievodcu mestskou časťou Petržalka.

Najlepšie články roku 2021 na Novom Lide

Prečítajte si výber z rozhovorov a článkov, ktoré sme pre vás pripravili v roku 2021.

Komunitné záhrady v Bratislave pribúdajú, prvá vzniká aj v Novom Lide

Spoločné pestovanie, nadväzovanie nových známostí, komunitné akcie a plodiny z vlastnej záhradky. Pri toľkých benefitoch niet divu, že komunitné záhradkárčenie je čoraz obľúbenejšie a v rôznych kútoch Bratislavy vznikajú menšie či väčšie projekty, v ktorých sa stretávajú susedia a priatelia pri spoločných aktivitách. Zakladateľ komunitnej záhrady Ostredky Ladislav Dudor však hovorí, že v našom meste je stále priestor na vznik ďalších.

Čínske mestečká na vode sú skanzenom spred tisíc rokov, nazývajú ich aj Benátky východu

V trojuholníku tvorenom troma čínskymi metropolami s viac ako 40 miliónmi obyvateľov sa ukrývajú mestečká, v ktorých ako by sa zastavil čas. Uprostred dynamicky rozvíjajúcej sa ekonomiky si udržali svoj tradičný spôsob života a hodnoty, ktoré sú úzko späté s vodou. Práve tu, mimo ruchu veľkomiest, si môžeme uvedomiť, prečo mestá vyrastajú práve na brehu riek, jazier či morí.

Šéfkuchár Jaroslav Žídek: Do bratislavskej kuchyne sa vracia noblesa a kvalitné suroviny

Gastronómia v Bratislave naberá druhý dych a po pandémii sa opäť otvárajú zaujímavé reštaurácie a bistrá, ktoré sa venujú netypickým špecialitám, ale aj tradičným pochúťkam, ktoré patria k hlavnému mestu. Šéfkuchár reštaurácie v bratislavskom Grand Hoteli River Park Jaroslav Žídek hovorí, že hoci turisti majú vždy záujem o tradičnú kuchyňu, jej skutočná podoba ich môže zaskočiť.

7 obľúbených mestských pláží v Európe

Pláže nemusia byť iba súčasťou turistických letovísk a prímorských rezortov. Viacero európskych metropol ponúka obyvateľom a turistom možnosť trávenia voľného času na vlastných plážach, ktoré sa nachádzajú priamo v meste. Nechýba piesok, ležadlá, bary, ihriská a samozrejme voda, aj keď ani tá nemusí byť povinným kritériom kvalitnej mestskej pláže. Týchto sedem patrí v Európe medzi tie najzaujímavejšie.

Významný staviteľ mostov v Uhorsku má korene aj potomkov na Slovensku

János Feketeházy, inžinier a staviteľ výnimočných mostov v celom Uhorsku, ktoré sú dodnes považované za unikáty, sa síce narodil v Maďarsku, väčšinu detstva aj starobu však prežil v Šali na Slovensku. Po niektorých jeho konštrukciách sa dá prejsť dodnes.

Mesto môže byť pre opeľovačov azylom, hovorí včelár

Kvalitný med od domácich včelárov je nielen zdravý a výživný, ale aj veľmi chutný. Jeho sladkú a lahodnú chuť ovplyvňuje najmä pestré zloženie potravy včiel, ktoré ho znášajú. Jednotvárne repkové či slnečnicové polia na vidieku však často neposkytujú dostatočnú rozmanitosť a preto sa ideálnym prostredím pre včely medonosné paradoxne stáva mesto. Včelár však upozorňuje, že aj iné druhy včiel, ktoré med neznášajú, sú pre prírodu dôležité.

Najznámejšie pešie mosty na svete. Dočká sa aj Bratislava?

Keď sa povie najznámejšie mosty sveta, väčšina ľudí si predstaví Golden Gate Bridge v San Franciscu, Tower Bridge v Londýne či Millauský viadukt vo Francúzsku. Tieto ikonické stavby majú spoločné to, že slúžia prioritne automobilovej doprave. V mestách sa však kladie čoraz väčší dôraz na peší či cyklistický pohyb a tomu sa prispôsobujú i nové mosty, ktoré sú často postavené iba pre peších alebo cyklistov.

Knihy o Bratislave, ktoré by nemali chýbať v knižnici žiadneho Bratislavčana

O Krásavici na Dunaji koluje mnoho príbehov a povestí, má bohatú históriu, zaujímavé zákutia a jedinečné architektonické diela. Niektorí autori sa venujú jej minulosti, ďalší súčasnosti, iní si vybrali špecifickú oblasť, vďaka ktorej sa môžu Bratislavčania dozvedieť viac o svojom rodisku. Rozhodne je o čom písať.

Na začiatok stránky