Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Zelené inšpirácie: Berlín mieri k uhlíkovej neutralite a podporuje vodíkový výskum

Hlavné mesto Nemecka ide – podobne ako celá krajina – príkladom zvyšku Európy aj v téme udržateľnosti a zeleného rozvoja. Berlín má ambiciózne plány týkajúce sa ekológie, minimalizovania uhlíkovej stopy a rozvoja zelených plôch. Mesto sa zaviazalo stať sa klimaticky neutrálnym do roku 2050 a prijalo viacero opatrení na dosiahnutie tohto cieľa.

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze

Čoraz viac miest a ich lídrov si uvedomuje závažnosť vplyvov urbánnej infraštruktúry na klímu a pristupuje preto k riešeniam, ako ich zmierniť. Účinným nástrojom je napríklad výsadba zelene. V tejto oblasti je priekopníkom mestský štát Singapur, ktorý k nej pristupuje nápaditým a inovatívnym spôsobom.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022

Prečítajte si výber z článkov a rozhovorov, ktoré sme pripravili v uplynulom roku.

Zelené inšpirácie: Ambiciózny Bristol zavádza dostupné a ekologické kúrenie pre všetkých

Silná ekonomika, vynikajúca povesť v oblasti energetiky, udržateľnosť a prvé zelené mesto v Európe. Aj takto by sa dalo opísať pulzujúce a neustále rozširujúce sa anglické mesto Bristol. Podľa britských novín The Guardian je považované za jedno z najlepších miest na život. S takmer polmiliónovou populáciou pristupuje Bristol ku klimatickej zmene príkladne a opatrenia vykonáva už od roku 1999.

V Komunitnej záhrade na Novom Lide rastie ovocie, zelenina aj komunita

So záhradkárskou sezónou otvorila svoje brány aj nová komunitná záhrada v Bratislave. Komunitná záhrada Nové Lido poskytla obyvateľom Bratislavy priestor pre pestovanie vlastného ovocia, zeleniny aj byliniek, ale aj pre budovanie komunity a nadväzovanie nových vzťahov.

Autor sprievodcu po Petržalke: Betónová džungľa je predsudok, Petržalka je zelená a rozmanitá

Za viac ako štyri desaťročia prešla mestská časť Petržalka mnohými výraznými zmenami. O jej histórii, architektúre, zaujímavostiach a nepoznaných tajomstvách hovorí Martin Kleibl, známy ako Konduktor a autor sprievodcu mestskou časťou Petržalka.

Najlepšie články roku 2021 na Novom Lide

Prečítajte si výber z rozhovorov a článkov, ktoré sme pre vás pripravili v roku 2021.

Komunitné záhrady v Bratislave pribúdajú, prvá vzniká aj v Novom Lide

Spoločné pestovanie, nadväzovanie nových známostí, komunitné akcie a plodiny z vlastnej záhradky. Pri toľkých benefitoch niet divu, že komunitné záhradkárčenie je čoraz obľúbenejšie a v rôznych kútoch Bratislavy vznikajú menšie či väčšie projekty, v ktorých sa stretávajú susedia a priatelia pri spoločných aktivitách. Zakladateľ komunitnej záhrady Ostredky Ladislav Dudor však hovorí, že v našom meste je stále priestor na vznik ďalších.

Čínske mestečká na vode sú skanzenom spred tisíc rokov, nazývajú ich aj Benátky východu

V trojuholníku tvorenom troma čínskymi metropolami s viac ako 40 miliónmi obyvateľov sa ukrývajú mestečká, v ktorých ako by sa zastavil čas. Uprostred dynamicky rozvíjajúcej sa ekonomiky si udržali svoj tradičný spôsob života a hodnoty, ktoré sú úzko späté s vodou. Práve tu, mimo ruchu veľkomiest, si môžeme uvedomiť, prečo mestá vyrastajú práve na brehu riek, jazier či morí.

Šéfkuchár Jaroslav Žídek: Do bratislavskej kuchyne sa vracia noblesa a kvalitné suroviny

Gastronómia v Bratislave naberá druhý dych a po pandémii sa opäť otvárajú zaujímavé reštaurácie a bistrá, ktoré sa venujú netypickým špecialitám, ale aj tradičným pochúťkam, ktoré patria k hlavnému mestu. Šéfkuchár reštaurácie v bratislavskom Grand Hoteli River Park Jaroslav Žídek hovorí, že hoci turisti majú vždy záujem o tradičnú kuchyňu, jej skutočná podoba ich môže zaskočiť.

7 obľúbených mestských pláží v Európe

Pláže nemusia byť iba súčasťou turistických letovísk a prímorských rezortov. Viacero európskych metropol ponúka obyvateľom a turistom možnosť trávenia voľného času na vlastných plážach, ktoré sa nachádzajú priamo v meste. Nechýba piesok, ležadlá, bary, ihriská a samozrejme voda, aj keď ani tá nemusí byť povinným kritériom kvalitnej mestskej pláže. Týchto sedem patrí v Európe medzi tie najzaujímavejšie.

Významný staviteľ mostov v Uhorsku má korene aj potomkov na Slovensku

János Feketeházy, inžinier a staviteľ výnimočných mostov v celom Uhorsku, ktoré sú dodnes považované za unikáty, sa síce narodil v Maďarsku, väčšinu detstva aj starobu však prežil v Šali na Slovensku. Po niektorých jeho konštrukciách sa dá prejsť dodnes.

Na začiatok stránky