Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?

Drevostavby nie sú na Slovensku cudzie. Napokon, zachovalo sa nám množstvo dreveníc či 59 artikulárnych kostolíkov, najstarší z roku 1658. Dnes sa však u nás stavajú len drobné drevostavby, najmä rodinné domy. Multifunkčná budova s výškou 84 metrov, aká nedávno vyrástla v susednej Viedni, je zatiaľ nepredstaviteľná. Kým totiž v iných európskych metropolách ide o bežný stavebný materiál, z ktorého sa stavajú aj veľké obytné, priemyselné či verejné budovy, naša protipožiarna legislatíva stanovila reštriktívne obmedzenia, vrátane maximálnej požiarnej výšky 12,5 metra. Neznamená to však, že by sa developeri takýmito zámermi nezaoberali.

Zelené inšpirácie: Berlín mieri k uhlíkovej neutralite a podporuje vodíkový výskum

Hlavné mesto Nemecka ide – podobne ako celá krajina – príkladom zvyšku Európy aj v téme udržateľnosti a zeleného rozvoja. Berlín má ambiciózne plány týkajúce sa ekológie, minimalizovania uhlíkovej stopy a rozvoja zelených plôch. Mesto sa zaviazalo stať sa klimaticky neutrálnym do roku 2050 a prijalo viacero opatrení na dosiahnutie tohto cieľa.

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze

Čoraz viac miest a ich lídrov si uvedomuje závažnosť vplyvov urbánnej infraštruktúry na klímu a pristupuje preto k riešeniam, ako ich zmierniť. Účinným nástrojom je napríklad výsadba zelene. V tejto oblasti je priekopníkom mestský štát Singapur, ktorý k nej pristupuje nápaditým a inovatívnym spôsobom.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022

Prečítajte si výber z článkov a rozhovorov, ktoré sme pripravili v uplynulom roku.

Zelené inšpirácie: Ambiciózny Bristol zavádza dostupné a ekologické kúrenie pre všetkých

Silná ekonomika, vynikajúca povesť v oblasti energetiky, udržateľnosť a prvé zelené mesto v Európe. Aj takto by sa dalo opísať pulzujúce a neustále rozširujúce sa anglické mesto Bristol. Podľa britských novín The Guardian je považované za jedno z najlepších miest na život. S takmer polmiliónovou populáciou pristupuje Bristol ku klimatickej zmene príkladne a opatrenia vykonáva už od roku 1999.

V Komunitnej záhrade na Novom Lide rastie ovocie, zelenina aj komunita

So záhradkárskou sezónou otvorila svoje brány aj nová komunitná záhrada v Bratislave. Komunitná záhrada Nové Lido poskytla obyvateľom Bratislavy priestor pre pestovanie vlastného ovocia, zeleniny aj byliniek, ale aj pre budovanie komunity a nadväzovanie nových vzťahov.

Autor sprievodcu po Petržalke: Betónová džungľa je predsudok, Petržalka je zelená a rozmanitá

Za viac ako štyri desaťročia prešla mestská časť Petržalka mnohými výraznými zmenami. O jej histórii, architektúre, zaujímavostiach a nepoznaných tajomstvách hovorí Martin Kleibl, známy ako Konduktor a autor sprievodcu mestskou časťou Petržalka.

Najlepšie články roku 2021 na Novom Lide

Prečítajte si výber z rozhovorov a článkov, ktoré sme pre vás pripravili v roku 2021.

Komunitné záhrady v Bratislave pribúdajú, prvá vzniká aj v Novom Lide

Spoločné pestovanie, nadväzovanie nových známostí, komunitné akcie a plodiny z vlastnej záhradky. Pri toľkých benefitoch niet divu, že komunitné záhradkárčenie je čoraz obľúbenejšie a v rôznych kútoch Bratislavy vznikajú menšie či väčšie projekty, v ktorých sa stretávajú susedia a priatelia pri spoločných aktivitách. Zakladateľ komunitnej záhrady Ostredky Ladislav Dudor však hovorí, že v našom meste je stále priestor na vznik ďalších.

Čínske mestečká na vode sú skanzenom spred tisíc rokov, nazývajú ich aj Benátky východu

V trojuholníku tvorenom troma čínskymi metropolami s viac ako 40 miliónmi obyvateľov sa ukrývajú mestečká, v ktorých ako by sa zastavil čas. Uprostred dynamicky rozvíjajúcej sa ekonomiky si udržali svoj tradičný spôsob života a hodnoty, ktoré sú úzko späté s vodou. Práve tu, mimo ruchu veľkomiest, si môžeme uvedomiť, prečo mestá vyrastajú práve na brehu riek, jazier či morí.

Šéfkuchár Jaroslav Žídek: Do bratislavskej kuchyne sa vracia noblesa a kvalitné suroviny

Gastronómia v Bratislave naberá druhý dych a po pandémii sa opäť otvárajú zaujímavé reštaurácie a bistrá, ktoré sa venujú netypickým špecialitám, ale aj tradičným pochúťkam, ktoré patria k hlavnému mestu. Šéfkuchár reštaurácie v bratislavskom Grand Hoteli River Park Jaroslav Žídek hovorí, že hoci turisti majú vždy záujem o tradičnú kuchyňu, jej skutočná podoba ich môže zaskočiť.

7 obľúbených mestských pláží v Európe

Pláže nemusia byť iba súčasťou turistických letovísk a prímorských rezortov. Viacero európskych metropol ponúka obyvateľom a turistom možnosť trávenia voľného času na vlastných plážach, ktoré sa nachádzajú priamo v meste. Nechýba piesok, ležadlá, bary, ihriská a samozrejme voda, aj keď ani tá nemusí byť povinným kritériom kvalitnej mestskej pláže. Týchto sedem patrí v Európe medzi tie najzaujímavejšie.

Na začiatok stránky