Čas čítania: 4 minút

Tyršák v Bratislave

V Bratislave vyrástla na zanedbanom území bývalého lunaparku mestská pláž Tyršák s výhľadom na Dunaj a historické centrum Bratislavy. Pri Starom moste si môžu návštevníci oddýchnuť na ležadlách, občerstviť sa v gastro zariadeniach a baroch a zahrať si plážový volejbal. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, pre ktoré je pripravená detská zóna s pieskoviskom a ďalšími atrakciami. Takmer každý deň je na programe aj nejaké podujatie, či už premietanie cestovateľského kina, precvičovanie jogy alebo koncert.

Zdroj: Facebook @tyrsak.sk

Ostrovy Brygge v Kodani 

Bývalá industriálna oblasť hneď vedľa kodanského prístavu bola pretvorená na zelené verejné priestory plné parkov, cyklotrás a miest na trávenie voľného času. Bonusom a vyhľadávanou atrakciou sú takzvané Prístavné kúpele – ohradená časť prístavu s takou čistou vodou, že si sem domáci radi chodia zaplávať a osviežiť sa počas horúcich dní. Súčasťou je aj malé átrium s možnosťou usporadúvania koncertov či predstavení, a detský bazén. Po vzore Brygge vznikli na nábreží v Kodani ďalšie tri podobné pláže a ich obľúbenosť naznačuje, že architekti a urbanisti idú pri spájaní vody so životom v meste správnym smerom.

Zdroj: visitcopenhagen.com

Paris Plages v Paríži

Mestská pláž na brehu Seiny má dlhoročnú tradíciu. Každé leto na nábrežnej promenáde vyrastú palmy a slnečníky a okoloidúci si môžu oddýchnuť na ležadlách, zahrať si niektorú z mnohých hier či dokonca zaplávať si v jednom z troch bazénov. Všetky atrakcie sú zdarma a k dispozícii pre každého vrátane detí, ktoré sa môžu tešiť na hry, vodné športy či šliapacie loďky, tzv. vodné bicykle, ktoré od júla do septembra brázdia brehy Seiny. Pláže vznikajú v rôznych lokalitách, po ktorých záujemcov radi prevedú zamestnanci mesta a ukážu tak návštevníkom, ako naplno využiť potenciál letných mesiacov na nábreží.

Zdroj: Shutterstock

Barceloneta v Barcelone

Najobľúbenejšia pláž turistov, ale aj domácich, sa nachádza v tesnej blízkosti historickej rybárskej štvrte. Jej čaro vraj inšpirovalo spisovateľa Miguela de Cervantesa pri opisovaní jedného zo súbojov legendárneho Dona Quijota. Dlhá piesková pláž ponúka dostatok miesta na relax a trávenie horúcich letných dní, ktoré môžu návštevníci skĺbiť s množstvom voľnočasových aktivít ako plážový volejbal, tenis či fitness zónou. Blízke reštaurácie sa špecializujú najmä na pokrmy z morských plodov a obľúbené španielske tapas.

Zdroj: Shutterstock

Žluté lázně v Prahe

Letný areál na brehu Vltavy patrí k najobľúbenejším lokalitám športovcov vďaka svojej multifunkčnosti a bohatej ponuke športovísk. Návštevníci tu môžu kajakovať, vyskúšať si paddleboard, kick line kolobežky, petang alebo kroket, prípadne sa venovať klasickým aktivitám ako basketbal a volejbal. Na svoje si prídu aj fanúšikovia gastronómie a osviežujúcich letných drinkov, k dispozícii je aj detský kútik s bazénom. Do Žlutých lázní sa dá dostať električkou, vďaka čomu je jednoducho dostupná aj bez auta.

Zdroj: zlutelazne.cz

Štrand v Novom Sade

Pri Dunaji sa nachádza mnoho mestských pláží a jednou z najtradičnejších je Štrand v srbskom meste Novi Sad. Piesková pláž sa tu nachádza už od roku 1911 a viac ako sto rokov poskytuje návštevníkom možnosť osviežiť sa v regulovanom toku európskej rieky. Zeleň pokrýva sedem hektárov plochy Štrandu a zvyšok si „delia“ pieskové oblasti, cyklotrasy a oddychové zóny. Počas sezóny navštívi pláž denne 20 000 ľudí, ktorí relaxujú alebo sa zúčastnia jednej z mnohých akcií, ktoré pláž ponúka, ako Dunajská regata, triatlon či každodenné EXIT párty.

Zdroj: ilovenovisad.com

Praia do Guincho v Lisabone

Jednu z najkrajších scenérií ponúka pláž na západnom pobreží Lisabonu, ktorá ústi do nekonečných vôd Atlantického oceána. Pláž Guincho sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti a je od rušného centra hlavného mesta Portugalska vzdialená, preto si zachovala svoju pôvodnú podobu na úpätí národného parku Serra de Sintra. Vďaka priamemu vyústeniu do oceána je vhodnejšia skôr na surfovanie a adrenalínové vodné športy, ale v okolí sa nachádza dostatok reštaurácií a kaviarní, z ktorých si môžu návštevníci vychutnať dych berúce prírodné scenérie.

Zdroj: Shutterstock

Bonus: Mestská pláž v Novom Lide

Hoci Tyršák ponúka osvieženie, bohatý program aj chutnú gastronómiu, Bratislave chýba skutočná trvalá prírodná pláž pri Dunaji, kde by sa mohli ľudia schladiť, tráviť dni s rodinami a vychutnať si kontakt s vodou. V minulosti obľúbená pláž Lido na petržalskom brehu síce zanikla, v blízkej budúcnosti však môže byť obnovená. Štvrť Nové Lido, ktorá vyrastie na dnešnom zanedbanom území oproti Eurovea, prinesie aj záliv s plážou a prístavom pre malé plavidlá. Bratislavčania tak budú môcť relaxovať na pláži obklopenej zeleňou a vychutnajú si vlastnú mestskú pláž, ktorá nepochybne na toto miesto patrí.