Prečítajte si výber z rozhovorov a článkov, ktoré sme pre vás pripravili v roku 2021.

1. Projektový manažér Nového Lida: Nová štvrť a promenádny most dotvoria Bratislavu ako mesto na rieke

Ľudia si vždy stavali obydlia v blízkosti vody a preto dnes množstvo významných metropol leží na brehu morí, jazier či riek. Aj Bratislava vznikla vďaka strategickej polohe pri Dunaji, no napriek tomu rastie a dynamicky sa rozvíja iba jeden z jej brehov. Prečítajte si víziu projektového manažéra JTRE Silvia Kičinu, ako má vyzerať štvrť Nové Lido a ako prvý promenádny most rozšíri centrum aj na pravý breh Dunaja, vďaka čomu sa Bratislava stane mestom na vode, nielen pri vode.

Projektový manažér Nového Lida Silvio Kičina
Projektový manažér Nového Lida Silvio Kičina

2.Metropoly a voda IX: Kodaň buduje parky a kaviarne na vodnej hladine

V seriáli Metropoly a voda hľadáme inšpirácie vo svetových metropolách, ktoré príkladne pristupujú k rozvoju nábreží a z niekdajších prístavov, industriálnych zón či brownfieldov tvoria nové štvrte a verejné priestory, vďaka ktorým stúpa kvalita života a atraktivita mesta pre jeho obyvateľov aj turistov. V Kodani sa okrem drevených ostrovčekov či predĺženej nábrežnej promenády zaoberajú aj ekologickým prístupom a prípravou na klimatické zmeny, pričom rozvoj nábrežia je jedným z kľúčových nástrojov.

Vizualizácia projektu Copenhagen Islands. Zdroj: copenhagenislands.com
Vizualizácia projektu Copenhagen Islands. Zdroj: copenhagenislands.com

3. Vietnamka Niki: Stále vidím predsudky, aj keď mladí z našej komunity sú úspešní v rôznych oblastiach

Seriál Férové mesto spovedá obyvateľov Bratislavy s rôznymi záujmami, profesiami a potrebami, vďaka ktorým sa na život v meste pozerajú zo zaujímavého uhla a majú k nemu čo povedať. Niki z vietnamskej komunity v rozhovore hovorí, že jej príslušníkom sa najviac darí v gastronómii či v oblasti starostlivosti o nechty, ale mladí, ambiciózni Vietnamci v Bratislave sa dokážu presadiť v akomkoľvek odvetví.

Niki Trang Pham
Niki Trang Pham

4. Šéfkuchár Jaroslav Žídek: Do bratislavskej kuchyne sa vracia noblesa a kvalitné suroviny

Známeho kuchára Jaroslava Žídeka snáď ani netreba predstavovať. Jeho pochúťky v reštaurácii RIVERBANK Restaurant v Grand Hoteli River Park patria k tomu najlepšiemu, čo bratislavská gastronómia ponúka, a on sám má široké znalosti o miestnych zvykoch, tradičných jedlách a netypických pochutinách. V rozhovore vymenúva tradičné pokrmy ako rybie špeciality z Dunaja či jesenné husacie hody a chváli malé bistrá a podniky, ktoré v Bratislave vznikajú a rozširujú ponuku zaujímavých gastronomických zážitkov.

Zdroj: RIVERBANK Restaurant

5. Komunitné záhrady v Bratislave pribúdajú, prvá vzniká aj v Novom Lide

Trend komunitného záhradkárčenia je vo svete čoraz rozšírenejší a Bratislava nie je výnimkou. Na sídliskách, vo vnútroblokoch či na opustených pozemkoch rastú malé záhony, okolo ktorých sa sústredí komunitný život a rodičia učia svoje deti základy pestovania a starostlivosti o úrodu. V roku 2022 vznikne takáto záhrada aj na území Nového Lida. Prečítajte si rozhovor so zakladateľom Komunitnej záhrady Ostredky Ladislavom Dudorom o tom, ako je najlepšie so záhradkárčením v meste začať a čo potrebujú na úspešný štart.

Ladislav Dudor