Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Metropoly a voda XXIV: V San Franciscu rastie promenáda budúcnosti, jej srdcom je historická budova

Čas čítania: < 1 minútNa začiatku 20. storočia bolo nábrežie Embarcadero v San Franciscu pulzujúcim centrom námorného obchodu s prístavom plným nákladných…

Metropoly a voda XXIII: V Aucklande skĺbili fungujúci prístav so životom na nábreží

Hľadať inšpirácie zaujímavých revitalizácií či moderných zmien vo verejnom priestore v nábrežných metropolách môžeme po celom svete. V tejto oblasti určite nezaostáva ani Oceánia, ktorej obyvatelia prichádzajú do každodenného kontaktu s vodou azda najviac spomedzi všetkých ľudí na planéte. Aký je príbeh prístavného mesta Auckland na Novom Zélande, ktoré sa môže pochváliť jednou z najpôsobivejších nábrežných panorám na svete?

Metropoly a voda XXII: Prerod Marseille z centra kriminality na prímorské srdce kultúry

Jedno z najdlhšie trvalo osídlených miest v Európe založili grécki osadníci už v roku 754 pred naším letopočtom. Najstaršie mesto vo Francúzsku sa vďaka svojej histórii pýši mnohými unikátmi, ktorými sa líši od väčšiny stredomorských metropol. No ani jedinečná identita ho neubránila pred výzvami, ktorým muselo čeliť. Druhé najväčšie mesto krajiny dnes nadväzuje na desaťročie prestavby a jeho ambíciou je stať sa jedným z najlepších prímorských miest pre život.

Metropoly a voda XXI: Svetoznáme Guggenheimovo múzeum odštartovalo revitalizáciu nábrežia v Bilbau

Historicky významných prístavných miest sa v Španielsku nachádza mnoho. Všetky v minulosti ťažili z bohatých možností obchodovania a lodného priemyslu, no dnes čelia výzvam revitalizácie postupne upadajúcich industriálnych prístavov, ktoré v súčasnosti strácajú na význame. Jedným z nich je aj Bilbao, ktoré návrat nábrežných priestorov ľuďom odštartovalo jednou z architektonicky najzaujímavejších stavieb v Európe.

Metropoly a voda XX: Baltimore obnovuje prístavy, zachováva históriu a dbá na ekológiu

História amerického mesta Baltimore v štáte Maryland sa úzko spája s nákladnou lodnou dopravou. V 19. storočí bolo toto mesto vďaka polohe na východnom pobreží Spojených štátov amerických významným dopravným uzlom lodnej dopravy, cez ktorý sa prepravovali tovary ako bavlna, tabak, káva či cukor. V meste vyrástli lodné dielne a spoločnosti, ktoré prispeli k rozvoju miestnej ekonomiky.

Metropoly a voda XIX: Belehrad pripomína Bratislavu rozvojom nábrežia aj výškou mrakodrapu

Pri plavbe po Dunaji sa môže námorníkom či turistom zdať, že sa plavia cez to isté mesto dvakrát, no v opačnom smere. V Bratislave aj v Belehrade sa na jednom brehu dynamicky stavia a rozvíja moderné nové centrum, druhý breh je zelený s urbanizovanou zónou v pozadí. Mestá strážia stredoveké stavby Bratislavský hrad, resp. Belehradská pevnosť.

Metropoly a voda XVIII: V Dubline pretvorili doky na svetové biznis centrum

Názov hlavného mesta Írska je odvodený z írskych slov „Dubh“, čo znamená čierny, a „Linn“, teda kaluž. Dnes má však táto živá a prosperujúca metropola ďaleko od tmavej machule a mení sa na jedno z najrýchlejšie rastúcich miest Európy. Okrem faktorov ako svetový jazyk či vysoká životná úroveň k tomu určite prispel aj samotný rozvoj mesta, ktorý sa začal práve na nábreží.

Metropoly a voda XVII: V Hongkongu stavajú namiesto letiska uhlíkovo neutrálnu smart štvrť

Zložitá politická situácia, husté osídlenie, ale aj finančné a technologické centrum a jedno z najvyspelejších miest na svete. Tak by sa dala charakterizovať samostatná administratívna časť Číny, mestský štát Hongkong rozkladajúci sa na pobreží juhočínskeho mora. Dĺžka jeho pobrežia je až 456 kilometrov, čo je pri celkovej rozlohe 1 104 štvorcových kilometroch veľké množstvo priestoru s vysokým potenciálom.

Metropoly a voda XVI: V Brisbane dbajú na výhľady a budujú jedno z najkrajších nábreží

Austrálske metropoly majú viacero spoločných charakteristík. Kvôli teplému ovzdušiu a obchodnej minulosti väčšina z nich vznikla pri morskom pobreží a pri rozvoji verejných priestorov susediacich s vodnými plochami si dávajú výnimočne záležať. Moderné panorámy ako zo sci-fi filmov ponúka aj hlavné mesto štátu Queensland Brisbane.

Metropoly a voda XV: V Toronte spojilo mesto sily s investormi a vrátili nábrežie ľuďom

Oblasť Great Lakes tvorí okrem hranice medzi Kanadou a Spojenými štátmi aj medzinárodnú obchodnú cestu ústiacu do Atlantického oceána. Je preto prirodzené, že v minulosti tu vznikli mnohé veľké prístavy, okolo ktorých vyrástli rozľahlé metropoly prosperujúce z čulého obchodného ruchu. Tieto mestá dnes píšu svoju modernú históriu, ktorej súčasťou nie sú industriálne žeriavy a rozľahlé sklady, ale verejné priestory, zeleň a kvalitné mestské prostredie. Po americkom Chicagu vám prinášame aj príbeh kanadského Toronta.

Metropoly a voda XIV: Nábrežie v Štokholme sa zmenilo na vyhľadávanú kongresovú lokalitu

So životom v úzkom spojení s vodou majú Švédi viac skúseností ako väčšina obyvateľov iných krajín. Hlavné mesto Štokholm sa rozkladá na ploche štrnástich ostrovov na jazere Mälaren, ktoré sa kanálmi pomedzi hustú mestskú zástavbu vlieva na východ do Baltského mora. Vedenie hlavného mesta postupne čelí výzvam transformácie zanedbaných priemyselných areálov na plnohodnotný mestský priestor. Ako ukazuje príklad kongresového centra, Štokholm ponúka inšpiráciu aj pre ďalšie mestá pri vode vrátane Bratislavy.

Metropoly a voda XIII: V delte Jang-c‘-ťiang vyrástli prosperujúce mestá, ťažia z prepojenosti s vodou

Tretia najdlhšia rieka sveta preteká Čínou v takmer 6  300-kilometrovom koryte a do východočínskeho mora sa vlieva rozľahlou deltou, ktorá pokrýva približne stotisíc štvorcových kilometrov územia. V tejto oblasti už od piateho storočia nášho letopočtu prekvitá život a vďaka úrodnej pôde a strategickej lokalite je dodnes jedným z ekonomických centier celej Číny.

Na začiatok stránky