Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Metropoly a voda XIII: V delte Jang-c‘-ťiang vyrástli prosperujúce mestá, ťažia z prepojenosti s vodou

Tretia najdlhšia rieka sveta preteká Čínou v takmer 6  300-kilometrovom koryte a do východočínskeho mora sa vlieva rozľahlou deltou, ktorá pokrýva približne stotisíc štvorcových kilometrov územia. V tejto oblasti už od piateho storočia nášho letopočtu prekvitá život a vďaka úrodnej pôde a strategickej lokalite je dodnes jedným z ekonomických centier celej Číny.

Metropoly a voda XII: Hamburg pretvára prístav na jednu z najväčších štvrtí v Európe

Ako deviaty najväčší prístav na svete má Hamburský prístav bohatú priemyselnú a obchodnú históriu, ktorá sa píše už od roku 1189. Za viac ako 800 rokov prešiel mnohými zmenami, ale až koncom 20. storočia sa v ňom vedenie mesta rozhodlo uprednostniť život a verejný priestor pred obchodovaním. Vďaka modernému urbánnemu prístupu v Hamburgu rastie jedna z najväčších multifunkčných štvrtí v Európe.

Metropoly a voda XI: Seattle otvára osemhektárový nábrežný park

Príbehy svetových metropol, ktoré sa snažia vyťažiť maximum z polohy pri vodnej hladine, sa líšia v mnohých charakteristikách, no jedno majú vždy spoločné: Uvedomujú si kvalitu mestského prostredia pri rieke, jazere či mori, a snažia sa priestor využiť v prospech obyvateľov. V americkom Seattli na severozápade Spojených štátov tento proces začal pomerne nedávno, no má za sebou výrazné výsledky.

Metropoly a voda X: V Dubaji sa míňali nábrežné plochy, tak vytvorili umelé ostrovy

Architekti a urbanisti sa zhodujú, že brehy pri vodných hladinách tvoria najkvalitnejšie miesta pre život. Či už bývanie, kancelárie, šport alebo relax, ľudia jednoducho majú radi výhľad na vodnú hladinu vo svojej blízkosti. Čo však robiť v prípade, ak je nábrežie využité na maximum, no stále je dopyt po nových a nových bytoch, pracovných priestoroch či hoteloch na pobreží?

Metropoly a voda IX: Kodaň buduje parky a kaviarne na vodnej hladine

Nie nadarmo sa o obyvateľoch Kodane hovorí, že patria k najšťastnejším na svete. Zdravá a fungujúca ekonomika, nízka nezamestnanosť, kvalitná verejná doprava a nízka kriminalita – toho všetkého je hlavné mesto Dánska živým príkladom. Rozlohou aj počtom obyvateľov je pritom blízke Bratislave. Jeho hlavným živlom je všadeprítomná voda, ktorá rozdeľuje mesto od maličkých kanálov až po prístav, a je dušou celého mesta.

Metropoly a voda VIII: Detroit pri obnove nezabúda ani na nábrežie

Motor City, ako Američania nazývajú najväčšie mesto v štáte Michigan, má za sebou príbeh vzostupu aj pádu. Po dynamickom rozvoji v prvej polovici 20. storočia sa z prosperujúcej metropoly stalo problémovým mestom s rastúcou chudobou a kriminalitou. V súčasnosti sa z bývalého industriálneho centra pre výrobu áut v Spojených štátoch transformuje na moderné mesto pre život so všetkým, čo k tomu patrí.

Metropoly a voda VII: Sydney udáva trendy v revitalizácii nábreží, prioritou je ekológia

Keď sa povie nábrežie Syndey, väčšina ľudí si predstaví ikonický pohľad na známu budovu opery, ktorá je nepochybne najznámejším a najzvečňovanejším výjavom hlavného mesta Austrálie. V posledných rokoch prechádza Sydney výraznými zmenami a na zanedbaných územiach pri pobreží riek či Tichého oceána vyrastajú moderné projekty zamerané na tvorbu kvalitného verejného priestoru. Bratislava by v nich určite našla inšpiráciu.

Metropoly a voda VI: Tallinn oživuje nábrežie komplexne a s víziou

Dlhé obdobie sovietskej nadvlády, z ktorej sa mesto oslobodilo až začiatkom 90. rokov. Zachovalé historické centrum, ktoré však ostro kontrastuje s modernizovanou, no stále monotónnou panelákovou zástavbou. Dlhodobá ignorácia potenciálu vody v meste, ktorá v poslednom období ustupuje moderným urbanistickým riešeniam a komplexnému pohľadu na verejný priestor. Hoci mnohým môžu predchádzajúce riadky pripomínať Bratislavu, reč je o Tallinne, hlavnom meste Estónska.

Metropoly a voda V: Chicago povstalo z ruín a vďaka vode prosperuje

Mestá, ktorým sa doteraz venoval seriál Metropoly a voda, sú výrazne ovplyvnené riekami či vodnými plochami. Ani jedno z nich však nebolo v minulosti také závislé od vody, ako práve Chicago. Jeho strategická poloha medzi oblasťou Great Lakes a druhou najväčšou riekou v USA – riekou Mississippi – z neho robí významnú križovatku lodnej dopravy medzi Atlantikom a východnou polovicou USA.

Metropoly a voda IV.: Nemecký Dingolfing ukázal Európe, ako oživiť riečne nábrežia

Mesto Dingolfing v južnom Bavorsku má s 20-tisíc obyvateľmi síce od metropoly ďaleko, no v prístupe k riečnemu nábrežiu sa od neho môžu učiť oveľa väčšie mestá vrátane Bratislavy. Preteká ním rieka Isar, ktorá pramení v Tirolských Alpách a tesne za Deggendorfom sa vlieva do Dunaja. Ide o búrlivý, rozvetvený tok, ktorý však v povodí okolia Dingolfingu skrotili a spravili z neho plnohodnotnú súčasť mesta.

Metropoly a voda III.: Kapské Mesto zvláda rozvoj aj krízy

Pre Kapské Mesto je voda a jej nedostatok každodennou témou číslo jedna. Vyše štvormiliónové druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky je vďaka unikátnej polohe medzi Atlantickým oceánom a horským masívom so Stolovou horou a Dvanástimi apoštolmi považované za jedno z najkrajších veľkomiest na svete. Prispieva k tomu aj ukážková premena nábrežia Victoria and Alfred Waterfront.

Metropoly a voda II.: Pražania si užívajú Vltavu na „náplavkách“

Vltavské nábrežia boli dlho priemyselnou a dopravnou perifériou českej metropoly. Praha sa k rieke obrátila až v polovici 19. storočia, keď sa začali budovať nábrežia v dnešnej podobe bulvárov s alejami, luxusnými bytovými domami aj reprezentatívnymi verejnými budovami. Po takmer piatich storočiach od dokončenia Karlovho mosta začali pribúdať aj nové spojnice oboch brehov. Vzťah mesta k Vltave sa mení aj v súčasnosti.

Na začiatok stránky