Čas čítania: 3 minút

Príprava na klimatické zmeny

Iba každé štvrté európske mesto má pripravený klimatický adaptačný plán, ktorým bude schopné reagovať na zmeny blížiace sa vplyvom klimatickej krízy. Napriek tomu, že mnohé európske mestá sa nestíhajú prispôsobovať novej situácii, v Kodani sa k problému postavili čelom a vytvorili Klimatický adaptačný plán. Jeho súčasťou sú mnohé programy zameriavajúce sa na prácu s vodou v meste, udržiavanie kvalitnej pitnej vody a implementáciu zelených mestských riešení.

V minulosti začali Kodaň postihovať búrky so storočnou vodou čoraz častejšie a spôsobovali záplavy. Predikcie do budúcnosti nie sú ružové a škody, ktoré tieto búrky napáchali, sa vyšplhali na sumu okolo osemsto miliónov eur. Na ochranu ľudí a podnikateľov pred následkami klimatických zmien pripravilo vedenie mesta v roku 2011 tzv. Climate Adaptation Plan a Cloudburst Management Plan (CPM). Išlo vôbec o prvý mestský plán na ochranu a kontrolu vody zo storočných búrok na svete.

Copenhagen Climate Adaptation Plan from The Index Project on Vimeo.

Plán navrhuje rôzne úrovne infraštruktúry na riadenie dažďovej vody v meste s technológiou, ktorá zachytáva a vedie dažďovú vodu k odtokom v prístave. Tieto opatrenia majú zabrániť vstupu vody do kanalizácie a vďaka nim sa Kodaň stane doslova vodotesným mestom. CPM bude prvýkrát zavedený a odskúšaný v štvrti Sankt Kjelds, kde sa niektoré z navrhovaných riešení stavajú. Rastie tu prvý vodný park aj tunely na zber a vypúšťanie dažďovej vody do prístavu. Na developmente sa zúčastňujú aj miestni podnikatelia, ktorí prispievajú nielen finančne, ale aj konštruktívne pomocou návrhov fungovania projektov, vrátane renovácie budov, nádvorí a verejných priestranstiev.

Parky na malých ostrovoch

Ďalším inovatívnym riešením, ktoré v sebe spája vodu a verejný priestor, je projekt Copenhagen Islands. Jeho autori, dizajnéri Marshall Blecher a Magnus Maarbjerg, vytvorili koncept malých opustených ostrovov, na ktorých budú umiestnené rôzne atrakcie a miesta, na ktorých môžu obyvatelia či turisti tráviť voľný čas. Na drevený ostrov s rozlohou dvadsať štvorcových metrov môže ktokoľvek doplávať na kajaku či malej loďke a využiť, čo ponúka.

Vizualizácia projektu Copenhagen Islands. Zdroj: copenhagenislands.com
Vizualizácia projektu Copenhagen Islands. Zdroj: copenhagenislands.com

Autori majú v pláne sem postupne umiestniť bary, kaviarne, parky či plávajúcu saunu, ale aj miesto na rybárčenie, pikniky či komunitnú záhradu. Pri ich navrhovaní kládli dôraz na ekologickú stránku projektu, a preto majú byť všetky ostrovy z udržateľných materiálov a vyrobené budú pomocou tradičných techník.

Prevratnosť nápadu je najmä v tom, že takto vytvorené verejné priestory neovplyvňuje okolitá rozvíjajúca sa výstavba, ani zvyšujúca sa hladina vody. V zimných mesiacoch bude možné ostrovčeky spojiť a vytvoriť z nich jeden veľký priestor. Tento návrh získal v roku 2018 medzinárodné ocenenie Taipei International Design Award v kategórii najlepší sociálny mestský priestor.

Vizualizácia projektu Copenhagen Islands. Zdroj: copenhagenislands.com
Vizualizácia projektu Copenhagen Islands. Zdroj: copenhagenislands.com

Trend v udržateľnom rozvoji

Opakom minimalistického riešenia ostrovčekov je plán novej, udržateľnej mestskej časti s názvom Nordhavn, ktorá by mala vzniknúť v oblasti bývalého priemyselného prístavu Kodane. Na rozlohe ekvivalentnej 625 futbalovým ihriskám vznikne komplexný priestor pre život, prácu, šport aj relax. Počet obyvateľov hlavného mesta Dánska stále rastie, pričom do roku 2025 má narásť o stotisíc obyvateľov. Nová štvrť by mala poskytnúť bývanie štyridsiatim tisícom z nich.

Projekt zahŕňa rozvojový aj územný plán, návrh verejných priestorov, promenád, cyklistickej infraštruktúry a staníc metra. Ide o najväčší a najambicióznejší projekt v Škandinávii a jeho cieľom je postaviť prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na svete. Plán kladie dôraz na päťminútové pravidlo, podľa ktorého musí byť odkiaľkoľvek dostupná verejná infraštruktúra do piatich minút chôdze.

Súčasťou štvrte Nordhavn je aj nábrežná promenáda, ktorá bude mať po dokončení viac ako kilometer. Zdroj: Shutterstock
Súčasťou štvrte Nordhavn je aj nábrežná promenáda, ktorá bude mať po dokončení viac ako kilometer. Zdroj: Shutterstock

Development takejto štvrte je skutočne beh na dlhú trať a má trvať štyridsať rokov. Dizajnéri majú preto nevďačnú úlohu navrhnúť ju v súčasných podmienkach, avšak zároveň predvídať zmeny a trendy v budúcnosti. Hoci ide o náročnú úlohu, práve Kodaň ako priekopník v moderných riešeniach spájajúcich verejný priestor s vodou ju môže ukážkovo splniť a udať trend v tvorbe nábrežných štvrtí, ktorým sa môže inšpirovať aj Bratislava.