Čas čítania: 3 minút

Historicky významných prístavných miest sa v Španielsku nachádza mnoho. Všetky v minulosti ťažili z bohatých možností obchodovania a lodného priemyslu, no dnes čelia výzvam revitalizácie postupne upadajúcich industriálnych prístavov, ktoré v súčasnosti strácajú na význame. Jedným z nich je aj Bilbao, ktoré návrat nábrežných priestorov ľuďom odštartovalo jednou z architektonicky najzaujímavejších stavieb v Európe.

Metropoly a voda XXI: Svetoznáme Guggenheimovo múzeum odštartovalo revitalizáciu nábrežia v Bilbau
Zdroj: Shutterstock

Významný kultúrny stánok ako katalyzátor zmeny

Známy americký obchodník a zberateľ umenia Solomon R. Guggenheim založil nadáciu na podporu, zachovanie a výskum moderného umenia. Dnes je jeho meno známe najmä vďaka viacerým múzeám po celom svete, z ktorých prvým a najznámejším je Guggenheimovo múzeum v New Yorku. V Európe vyrástla najvýznamnejšia „pobočka“ tejto siete v roku 1997 práve v Bilbau.

Moderná budova podľa návrhu kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho stojí pri brehu rieky Nervión, ktorá preteká Bilbaom a tesne za hranicou jeho metropolitného územia sa vlieva do Atlantického oceána. Španielska vláda podporila jej výstavbu sumou takmer 200 miliónov amerických dolárov a múzeum sa stalo pilotným projektom revitalizácie oblasti Abandoibarra, ktorá sa za 25 rokov stala novým, moderným centrom mesta na nábreží.

Metropoly a voda XXI: Svetoznáme Guggenheimovo múzeum odštartovalo revitalizáciu nábrežia v Bilbau
Múzeum patrí k architektonicky najvýznamnejším budovám v Španielsku. Zdroj: Shutterstock

Už počas prvých troch rokov od otvorenia svojich brán prilákalo Guggenheimovo múzeum štyri milióny návštevníkov z celého sveta. Podľa štatistík Baskického regiónu, ktorého najväčším mestom je práve Bilbao, sa investícia do múzea vrátila vďaka zvýšenej ekonomickej aktivite v tomto regióne už po tomto trojročnom období. Ukázalo sa, že zanedbaná oblasť skrýva potenciál, ktorý stojí za to využiť naplno.

V obnove územia dominuje zeleň

Po otvorení múzea v  industriálnom areáli bývalého prístavu prišiel čas na postupnú revitalizáciu okolia. Zvyšná lodná doprava bola presunutá do okrajovej časti mesta a ambiciózny plán na zveľadenie nábrežia si kládol za cieľ urobiť z tejto lokality kultúrne a spoločenské centrum Bilbaa.

Projekt v oblasti Abandoibarra zastrešilo architektonicky a urbanisticky štúdio Balmori Associates. Na dvoch tretinách tridsaťhektárového územia rozprestierajúceho sa na ľavom brehu rieky Nervión sa nachádzajú zelené parky a verejné priestory, ktoré okrem spoločenskej a voľnočasovej funkcie prispievajú aj k ochladzovaniu vzduchu. Moderná architektúra dopĺňa historické časti mesta a spolu s ikonickou budovou múzea vytvára novú panorámu Bilbaa.

Metropoly a voda XXI: Svetoznáme Guggenheimovo múzeum odštartovalo revitalizáciu nábrežia v Bilbau
Štvrť Abandoibarra oddeľuje od rieky zelený pás a pozdĺžna promenáda. Zdroj: Shutterstock

Parky dopĺňa rezidenčná aj kancelárska časť, nachádzajú sa tu napríklad najvyššie obytné budovy v Bilbau s výškou 83 metrov. Nájdeme tu hotel, knižnicu či kongresové centrum, ktoré dopĺňa široké portfólio občianskej vybavenosti a infraštruktúry, ktorá zo zanedbanej časti urobila kultúrno-spoločenské centrum mesta. Celý proces prestavby štvrte trval približne 30 rokov a vďaka úspechu pokračuje vedenie mesta v revitalizácii aj v jeho ďalších častiach.

Revitalizácia umelého ostrova

Zhruba kilometer v smere prúdu od Guggenheimovho múzea pretína tok rieky umelo vytvorený ostrov Zorrotzaurre. Vznikol vybudovaním kanála okolo polostrova, ktorý sa tu pôvodne nachádzal. Ostrov spája s oboma brehmi Bilbaa Most Franka Gehryho – pomenovaný podľa architekta múzea – a Most Sv. Ignáca, ktorý bol dokončený len v roku 2020.

Metropoly a voda XXI: Svetoznáme Guggenheimovo múzeum odštartovalo revitalizáciu nábrežia v Bilbau
Vizualizácia rezidenčných budov na ostrove. V súčasnosti už prebieha výstavba prvej etapy projektu. Zdroj: www.zorrotzaurre.com

Pôvodne industriálnu oblasť v 80. rokoch opustila väčšina spoločností, ktorá tu mala svoje sídla, a zo Zorrotzaurre sa stala chátrajúca opacha na nábrežnej panoráme Bilbaa. V roku 1995 pristúpilo vedenie mesta k zmene územného plánu a spolu so súkromnými vlastníkmi území na ostrove pripravilo plán, podľa ktorého sa má zmeniť na urbanizovanú zónu s rezidenčnými i pracovnými budovami, verejnými priestranstvami a službami. Plán bol definitívne schválený v roku 2012 a prináša inovatívne riešenia v technológiách protipovodňovej ochrany či udržateľného urbanizmu.

Popri aktivitách mesta a súčasných majiteľov sa Bilbao snaží prilákať aj ďalších investorov, ktorí by na Zorrotzaurre priniesli svoje produkty či služby. Vďaka dobrému napojeniu na dopravnú infraštruktúru a sľubným výsledkom z prvých krokov revitalizácie v tejto oblasti aj v ďalších lokalitách sa dá očakávať, že vďaka modernému urbanizmu a dôrazu na kvalitu života bude mesto na severe Španielska naďalej rásť a lákať čoraz viac obyvateľov aj turistov.