Čas čítania: 3 minút

História amerického mesta Baltimore v štáte Maryland sa úzko spája s nákladnou lodnou dopravou. V 19. storočí bolo toto mesto vďaka polohe na východnom pobreží Spojených štátov amerických významným dopravným uzlom lodnej dopravy, cez ktorý sa prepravovali tovary ako bavlna, tabak, káva či cukor. V meste vyrástli lodné dielne a spoločnosti, ktoré prispeli k rozvoju miestnej ekonomiky.

Metropoly a voda XX: Baltimore obnovuje prístavy, zachováva históriu a dbá na ekológiu
Zdroj: Shutterstock

V priebehu 20. storočia intenzita lodnej dopravy v Baltimore poklesla, no mesto zostalo dôležitým prístavom pre vojenské aj nákladné lode. Dnes baltimorský prístav využíva mnoho prepravných spoločností ako vstup do USA. Z prístavu i celého nábrežia sa však stáva i atrakcia pre turistov, ktorá ponúka kvalitné a moderné verejné priestory v spojení s odkazom na históriu.

Z prístavu kultúrne centrum

Za posledné desaťročia sa nábrežie najväčšieho mesta v štáte Maryland stalo jedným z najvýraznejších miest, kde sa realizujú projekty nábrežnej revitalizácie. V rámci nich boli vykonané zásadné zmeny, ktoré majú pomôcť premeniť nábrežie z centra priemyslu a lodnej dopravy na oblasť kultúry, zábavy a rekreácie.

Hlavnou úlohou projektov revitalizácie nábrežia bolo vytvorenie moderného a prívetivého prostredia, ktoré bude lákať turistov aj miestnych obyvateľov a podporovať ekonomický rozvoj mesta. Vedenie Baltimoru chce tieto ciele dosiahnuť prostredníctvom zlepšenia infraštruktúry, výstavby moderných budov, výsadby zelene, vytvorením nových verejných priestorov určených na oddych a zábavu, ako aj organizovaním podujatí a akcií.

Metropoly a voda XX: Baltimore obnovuje prístavy, zachováva históriu a dbá na ekológiu
Zdroj: Shutterstock

Jedným z najvýznamnejších projektov revitalizácie nábrežia v Baltimore bol Inner Harbor, teda vnútorný prístav. Od 70. rokov 20. storočia prešiel mnohými zmenami a dnes sa zo zanedbaného prístavu stalo kultúrne a spoločenské centrum. Jeho súčasťou je množstvo obchodov, reštaurácií, múzeí a iných atrakcií, ktoré vytvárajú živé a zábavné prostredie a  lákajú desaťtisíce domácich aj turistov.

Historický Baltimore s výhľadom na zátoku

Ďalším významným projektom revitalizácie nábrežia v Baltimore je Fells Point. Táto historická štvrť sa nachádza východne od Inner Harbor a jej pôvod sa datuje do 18. storočia. Dnes predstavuje významnú oblasť súčasného Baltimoru, ktorá má svoje vlastné charakteristické kvality.

Rekonštrukcia nábrežia Fells Point zahŕňala prestavbu zanedbaných a zdevastovaných historických budov na obchodné, obytné a zábavné priestory. Bolo zavedené nové osvetlenie a infraštruktúra, čo prispelo k tomu, že sa oblasť stala bezpečnejšou a atraktívnejšou pre domácich aj turistov. K dispozícii sú tu mnohé reštaurácie, bary a obchody, ktoré ponúkajú širokú škálu služieb pre návštevníkov. Oblasť má jedinečnú atmosféru s historickými kamennými uličkami a nádhernými výhľadmi na prístav.

Metropoly a voda XX: Baltimore obnovuje prístavy, zachováva históriu a dbá na ekológiu
Zdroj: Shutterstock

Dnes sa nábrežie Fells Point stalo dôležitou atrakciou v Baltimorskej zátoke. Turisti sa môžu prejsť uličkami a obdivovať historické budovy, prechádzať sa po nábreží a pozerať na čulý ruch v zátoke, alebo navštíviť niektoré z mnohých reštaurácií a barov. Revitalizácia tejto oblasti výrazne prispela k rozvoju turizmu v Baltimorskej zátoke a k obnoveniu pôvodnej krásy tohto miesta.

Eko park so solárnymi panelmi

Ďalším nadväzujúcim projektom revitalizácie nábrežia v Baltimore je Canton Waterfront Park. Pôvodná oblasť, v ktorej sa park nachádza, bola v minulosti využívaná ako sklady a kotviská pre nákladné lode. Vďaka iniciatíve miestnych obyvateľov a mestských úradov sa premenila na dostupný  verejný priestor a zelený park.

Canton Waterfront Park ponúka návštevníkom množstvo aktivít na každú ročnú dobu. V lete je možné prenajať si kanoe alebo kajak a vychutnať si výhľad na prístav a mesto. V parku sú tiež k dispozícii rôzne aktivity pre športovcov, ktorí si tu môžu zabehať či zabicyklovať, alebo využiť ihriská na basketbal alebo tenis. V zimných mesiacoch je obľúbené korčuľovanie na pripravenej ľadovej ploche. Okrem toho je v parku k dispozícii množstvo zelených oblastí určených na oddych a relax.

Metropoly a voda XX: Baltimore obnovuje prístavy, zachováva históriu a dbá na ekológiu
Zdroj: Shutterstock

Pri plánovaní revitalizácie Canton Waterfront Park bol kladený veľký dôraz na environmentálnu udržateľnosť. Pri výstavbe parku sa využili prírodné materiály, ako napríklad drevo a kameň. Park je tiež vybavený množstvom solárnych panelov, ktoré poskytujú energiu pre osvetlenie a vykurovanie.

Za 50 rokov aktivít s cieľom revitalizácie nábrežia a vrátenie priestorov verejnosti sa z Baltimoru stalo obľúbené mesto, kde domáci aj turisti radi vyhľadávajú relax a oddych s výhľadom na Chesapeakskú zátoku. Tento beh na dlhú trať má úspešný koniec a vedeniu mesta sa podarilo zo zanedbaných priestorov pri brehu vytvoriť vyhľadávané lokality.