Čas čítania: 4 minút

Zložitá politická situácia, husté osídlenie, ale aj finančné a technologické centrum a jedno z najvyspelejších miest na svete. Tak by sa dala charakterizovať samostatná administratívna časť Číny, mestský štát Hongkong rozkladajúci sa na pobreží juhočínskeho mora. Dĺžka jeho pobrežia je až 456 kilometrov, čo je pri celkovej rozlohe 1 104 štvorcových kilometroch veľké množstvo priestoru s vysokým potenciálom.

Metropoly a voda XVII: V Hongkongu stavajú namiesto letiska uhlíkovo neutrálnu smart štvrť
Zdroj: Shutterstock

Pevnina, ostrovy a promenády

Hlavná časť Hongkongu sa rozkladá na pevnine južného cípu polostrova, ktorý tvorí hranicu tejto samostatnej časti a oddeľuje ju od Číny. Hoci ešte v 50. rokoch 20. storočia bolo mesto po vojne do veľkej miery zničené a zdevastované, vďaka statusu britskej kolónie sa sem presťahovalo zo Šanghaja veľa spoločností, vďaka ktorým sa z Hongkongu stalo prosperujúce mesto a „spojka“ Číny a Ázie s Veľkou Britániou a inými európskymi krajinami. Kvôli množstvu obchodovania a lodnej doprave tu boli vybudované veľké prístavy, ktoré dnes prechádzajú revitalizáciou.

Jeho pevninskú časť dopĺňa viac ako 250 ostrovov, z ktorých je najosídlenejší Hong Kong Island s viac ako miliónom obyvateľov. Nachádzajú sa tu jedny z najznámejších a najfotografovanejších objektov aj promenád, avšak urbanisti a experti sa zhodujú, že práve na tomto ostrove je potenciál verejných priestorov pri vodných plochách využitý najmenej. Ďalšie ostrovy patriace pod Hongkong sú obývané oveľa menej alebo vôbec, prípadne slúžia na rôzne účely, napríklad na ostrove Chek Lap Kok bolo vybudované medzinárodné letisko.

V urbanizovaných oblastiach na pobreží sa rozkladajú desiatky väčších aj menších promenád, z ktorých najznámejšia je tá v prístave Victoria Harbour. Z prístavného móla sa ponúka turistom aj domácim jeden z najkrajších výhľadov na ostrov Hong Kong s mrakodrapmi, v noci farebne osvetlenými a pripomínajúcimi mesto budúcnosti. Pre podporu prístavu ako miesta pre ľudí sa pravidelne koná šou s názvom Symfónia svetiel s umeleckou inštaláciou osvetlenia, a Victoria Harbour slúži aj ako východiskový bod pre vyhliadkové plavby.

Metropoly a voda XVII: V Hongkongu stavajú namiesto letiska uhlíkovo neutrálnu smart štvrť
Zdroj: Shutterstock

Redefinovanie nábrežia Hongkongu

Takto bol nazvaný rozsiahly plán revitalizácie nábrežia z dielne medzinárodnej dizajnérskej a architektonickej spoločnosti 10 Design, ktorý bol mestom schválený v roku 2015. Zatiaľ čo v minulosti výstavba na nábreží Hongkongu oddeľovala jeho obyvateľov od vodných plôch a jej prírodného ekosystému, plán redefinovania má ľudí vrátiť k vode a umožniť im využívať kvalitné verejné priestory v bezprostrednom susedstve s morom.

Nový plán zahŕňa rozčlenenie nábrežia na komerčné, sociálne, civilné a kultúrne zóny, z ktorých bude mať každá samostatnú úlohu, no prepojené budú do jedného celku využiteľného pre obyvateľov aj turistov. Projekt má podľa autora dať ľuďom príležitosti relaxovať, hrať sa, pracovať, športovať, nakupovať, vzdelávať sa a rásť. Tradičné funkcie moderných zmiešaných zón teda dizajnéri doplnili o rôzne edukatívne prvky zdôrazňujúce dôležitosť ekológie a zelene v mestách po celom svete.

Metropoly a voda XVII: V Hongkongu stavajú namiesto letiska uhlíkovo neutrálnu smart štvrť
Zdroj: Shutterstock

Zaujímavý je aj fakt, že pevninskú časť s ostrovom Hong Kong nespája žiadny most. Ľudia sa medzi oboma brehmi pohybujú prostredníctvom tunelov osobnej prepravy či metra, alebo lodnou dopravou „pendlujúcou“ z jednej strany na druhú. Obyvatelia Hongkongu uprednostňujú rýchlejšiu prepravu metrom či osobnými automobilmi, preto sú plavby určené najmä turistom a ľuďom, ktorí si chcú vychutnať panoramatický výhľad na oba brehy súčasne – napríklad pri spomínaných umeleckých podujatiach.

Namiesto letiska najväčší mestský park

Bývalé národné letisko Hongkongu Kai Tak ustúpilo v prospech spomínaného Chep Lap Kok z dôvodu nepriaznivej polohy medzi morským zálivom a vysokými horami na severe oddeľujúcimi mesto od zvyšku Číny. Kvôli pomerne úzkej pevninskej časti mali lietadlá málo priestoru na manévrovanie a letisko bolo preto presunuté na samostatne stojaci ostrov bez okolitých prekážok. Vďaka pristávacej dráhe dlhej 1,6 kilometra doslova „trčiacej“ do vodnej plochy, ktorá ju obklopuje z troch strán, tu po ukončení fungovania letiska vznikol mimoriadne kvalitný verejný priestor.

Ten sa podujalo využiť a zrevitalizovať konzorcium developerov a v júni oznámili plány vybudovať tu druhý centrálny biznis hub, tzv. CBD2. Jeho súčasťou bude najväčší mestský park Hongkongu s rozlohou 24 hektárov a kancelárske budovy, ktoré zdvojnásobia plochu komerčných priestorov v meste. Podľa ambície developerov má ísť o mesto v meste, ktoré bude sústredené okolo myšlienok smart city a uhlíkovej neutrality. Developeri spoločne vytvorili neziskovú organizáciu, prostredníctvom ktorej komunikujú s vládou a snažia sa urýchliť povoľovacie procesy, ktoré sa podľa nich blížia do finále.

Metropoly a voda XVII: V Hongkongu stavajú namiesto letiska uhlíkovo neutrálnu smart štvrť
Zdroj: www.skyscrapercity.com

Smart riešenia by mali zahŕňať inteligentné dopravné senzory na solárny pohon, ktoré budú riadiť premávku na základe aktuálnych dát a v prípade zápchy prispôsobia jej organizáciu. Okrem toho pošlú notifikáciu do aplikácie CBD2, ktorá upozorní návštevníkov tejto štvrte na prípadné komplikácie. Urbanisti sa pri plánovaní sústredia na vytváranie ideálnych podmienok pre peších a dostatok zelene pre prirodzené ochladzovanie ovzdušia. Hoci nie každé mesto má k dispozícii luxus v podobe opustenej plochy bývalého letiska v prémiovej pobrežnej lokalite, plánom zveľadenia a prepojenia nábrežia s implementáciou smart techník sa môže inšpirovať každý.