Lido je pre budúci rozvoj Bratislavy najdôležitejšie územie. Vďaka svojej polohe nielen doplní, rozšíri a vyváži centrum mesta, ale aj pomôže naplno využiť stále nie úplne využitý potenciál Dunaja. Preto je dôležité hovoriť o tom, aké by Nové Lido malo byť. V roku 2017 sme sa o to pokúsili niekoľkými aktivitami, ktoré sme pre vás zhrnuli v tomto krátkom prehľade.

Začať môžete fotoprechádzkou týmto územím, ktoré najmä v kontraste s náprotivším brehom stále zíva prázdnotou.  Mesto Bratislava tu už desaťročia plánuje postaviť “celomestské centrum Petržalka”. Aby sme túto myšlienku mohli realizovať, musíme začať definíciou a kultiváciou verejných priestorov.

 

Urbanistické východiská & princípy Nového Lida

Nové Lido v našom vnímaní znamená vytvorenie prostredia, kde budú ľudia radi žiť a prežívať tu dobré dni. Prvým krokom k dobrej štvrti je pritom definícia urbanistických východísk a princípov, z ktorých jej tvorba bude vychádzať.

nove-lido-praca-zabava

Minulý rok diskusiu o tomto území inicioval developer JTRE pod vedením projektového manažéra Silvia Kičinu, spolu s renomovanými architektmi a urbanistami z viacerých ateliérov – Igorom Markom, Jurajom Benetinom a Jakubom Ciglerom. Po kliknutí na odkazy si s nimi môžete prečítať rozhovory.

Výsledkom diskusií boli podrobne rozpracované kvality, ktoré chceme na Nové Lido priniesť. Tie nájdete spracované v podobe východísk územia, na ktoré chceme nadviazať a urbanistických princípov novej štvrte, ktoré z nej spravia dobré miesto pre život.

 

Funkčné verejné priestory

Nové Lido bude kvalitné vtedy, ak budú kvalitné jeho verejné priestory. Sú to miesta, kde sa bude pohybovať najviac ľudí, ktorí tam budú tráviť voľný čas, oddychovať, športovať, pracovať alebo si len prídu posedieť na terasu kaviarne.

Mestská štvrť totiž nikdy nie je súborom oddelených budov. Aby fungovala ako ucelený a vyvíjajúci sa organizmus, je potrebné na začiatok uvažovať nad podložkou, ktorá jednotlivé časti bude držať pokope a naplní ich obsahom.

“Podložku” Nového Lida tvorí pätica verejných priestorov:

superpriestory

 

1. Nábrežný park s mestskou plážou

Chceli by sme, aby na nábreží Dunaja medzi Starým mostom a Prístavným mostom vznikla verejná pláž, promenáda a prírodný park.

Máme v pláne zachovať na území lodenice vodáckych klubov a pomocou nábrežného parku a ďalších úprav vytvoriť živú promenádu, ktorá maximálne využije potenciál rieky.

06_Lido_Maly-pristav_01-e1490690329558

Prečítajte si viac o nábrežnom parku.

 

2. Centrálne námestie

Centrálne námestie bude jadrom novej štvrte. Pevná mestská plocha sa bude smerom k rieke pozvoľna “rozpadať” do zelených ostrovčekov až sa celkom rozplynie do prírodného prostredia nábrežného parku.

Námestie na Novom Lide bude zároveň prepojené peším mostom s námestím pred Euroveou, kde stojí socha M. R. Štefánika.

CAM-02_final

Prečítajte si viac o centrálnom námestí.

 

3. Centrálny park

Priamo krížom cez stred centrálneho námestia by mal prechádzať centrálny park, ktorý sa bude napájať až na Sad Janka Kráľa a vytvorí tak súvislý pás zelene.

Centrálny park sa pozdĺžne, zo západu na východ mení, od veľmi intímnych priestorov v podobe akýchsi mikroizieb, cez stredné až po väčšie otvorené priestory so športovým a rekreačným využitím.

PARK_Nove-Lido

Prečítajte si viac o centrálnom parku.

 

4. Bulvár

Bulvár na Novom Lide bude moderný mestský bulvár s vyvážene namiešaným koktailom služieb. Kaviarne, reštaurácie, obchody – a medzi nimi pohyb chodcov, cyklistov, áut a električky. Cez bulvár bude do územia vstupovať električka.

bulvar-vizualizacia

Prečítajte si viac o bulvári.

 

5. Office park

Zelený park medzi kancelárskymi budovami bude miestom, kde je možné pracovať za pekného počasia, alebo si dať s kolegami obed pod holým nebom. Odtiaľto bude Nové Lido prepojené zeleným mostom s Petržalkou.

office-park-lido

Prečítajte si viac o administatívnom parku.

 

Prechádzky Bratislavou

Kostru novej štvrte v podobe verejných priestorov potrebujeme naplniť obsahom. Tento cieľ chceme naplniť okrem iného aj tým, že sa budeme rozprávať s ľuďmi o tom, aký obsah na meste oceňujú už dnes, aký im chýba a aký by uvítali. Pomocou metód participatívneho dizajnu sme už začali dialóg s tými, ktorým nová štvrť bude slúžiť, a naším cieľom je v ňom pokračovať. Veríme totiž, že je dôležité vytvárať podmienky spoločenskej diskusie o tom, aké mesto tu bude nielen pre nás, ale aj pre naše deti.

komapnikova-smiech

Jedným zo spôsobov, ako zapojiť ľudí je aj seriál rozhovorov Prechádzky Bratislavou, v ktorom sa sa s Bratislavčanmi a ľuďmi so vzťahom k mestu prechádzame po ich obľúbených miestach a popri fotení sa rozprávame o tom, aké je a aké by malo byť ich mesto.

Príbehmi ľudí, ktorí tvoria Bratislavu, sa snažíme vyskladať určitý obraz o Bratislave, pomenovať tak budúcu podobu Nového Lida a získať predstavu o tom, kam by jeho riešenie malo smerovať pre vytvorenie funkčnej a príjemnej štvrte.

nika-trh

Prečítať si môžete napríklad prechádzku s Miškou Kompaníkovou – autorkou knihy BLOK, prípadne s Nikou Šubinovou – produkčnou KC Dunaj. Okrem týchto prechádzok sme sa v minulosti o Lide rozprávali napríklad aj s Milanom Lasicom či Tomášom Hudákom a Bronkou Schragge.

 

Čo bude ďalej

V roku 2018 aj tých po ňom bude dôležité pokračovať v aktívnej diskusii o podobe mesta – o tom, aké je dnes, aké ho chceme mať v dlhodobom horizonte a čo preňho môžeme urobiť. Zároveň budeme chcieť začať hovoriť o konkrétnych podobách Nového Lida a o tom, ako bude život v ňom vyzerať. Jedine tak sa nám podarí vytvoriť to, čo naplno využije potenciál funkčného centra – Bratislavu, mesto s riekou v srdci.