Mosty odjakživa spájajú, v prípade Mosta SNP to tak celkom nebolo. Jeho výstavba bola potrebná pre novovybudované sídlisko v Petržalke a ďalšie rozšírenie Bratislavy. Išlo totiž o prvý most cez Dunaj postavený po 2. svetovej vojne. Politické rozhodnutie, kde vyrastie, padlo po dlhoročných odborných diskusiách. Postavili ho tam, kde sovietska armáda vybudovala pontónový most pri oslobodzovaní Bratislavy v apríli 1945. Jeho výstavba si vyžiadala zbúranie Rybného námestia, takmer celého podhradia a židovskej štvrte so synagógou v maurskom štýle.

Vyhral štvrtý návrh

Málokto však tuší, že most mal vyzerať úplne inak. Do architektonickej súťaže sa zapojilo 18 autorských skupín a pôvodný návrh pätice autorov, ktorú tvorili traja architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír, Ivan Slameň a dvaja statici Arpád Tesár a Jozef Zvar, skončil na 4. mieste. O ich výhre nakoniec rozhodli ekonomické dôvody a v tej dobe plánované hospodárstvo. Keďže Československo dovtedy takýto veľký most nerealizovalo, autority sa obrátili na maďarské stavebné podniky. Tie navrhovali drahšiu železobetónovú konštrukciu. Nakoniec sa začal stavať most z ocele, s ktorým prišiel Doprastav spolu s Hutnými montážami Ostrava. Ponúkli polovičnú a fixnú cenu, čo nakoniec rozhodlo v prospech 4. návrhu.

Historická pohľadnica so záberom na Neologickú synagógu v Bratislave, ktorá bola spolu s Rybným námestím a ďalšími časťami historického centra mesta zbúraná kvôli výstavbe Mosta SNP. Zdroj: Wikipedia Commons

Základný kameň mosta bol položený 6. decembra 1967 a jeho umiestnením bola nenávratne zničená časť Starého Mesta. Autori však nemali veľmi dosah na to, ako most zasahoval do územia Vydrice, podhradia a Rybného námestia. V ich pôvodnom variante bola zachovaná synagóga a vyústenie mosta ju malo obchádzať.

Odvážny projekt

Na svoju dobu to bol prevratný a odvážny návrh vďaka rekordnému rozpätiu, naklonenému pylónu od Dunaja smerom k Petržalke, kruhovému tvaru kaviarne či celozváranej konštrukcii vrátane montážnych spojov. Dokonca sa na stavbe zvárali iba päť centimetrov hrubé lišty, čo bolo vtedy svetovým unikátom.

Montáž konštrukcie bola unikátna a pokroková, prebehla však na úkor časti historického centra mesta.

Ďalším unikátom bola montáž konštrukcie. Oceľový nosník vyrobili Vítkovické železiarne a zmontovali Hutné montáže Ostrava. Prvých 150 metrov nosnej konštrukcie sa montovalo na zemi na pravom brehu Dunaja pod vybudovaným pylónom mosta. Keď ju zmontovali, zdvihli ju pomocou hydraulických lisov do budúcej nivelety a cez pylón bol vyvesený prvý záves. Bolo neprijateľné, aby vybudovali tri pomocné plošiny v Dunaji, preto museli prísť pracovníci Doprastavu s iným návrhom. Vybudovali provizórne železobetónové skrine na potopených lodiach Šariš a Orava, ktoré fixovali kamenným návozom.

Zvyšné tri 75-metrové časti mostovky sa zostavovali na výsuvných koľajových dráhach na pravej strane rieky. Ani táto výstavba sa nezaobišla bez problémov. Pri statickom výpočte bola nájdená chyba a realizátori museli most zabezpečiť doplnkovou podperou na ľavom brehu, čím bolo jeho hlavné rozpätie znížené na 303 metrov.

Pracovníci Hutných montáží Ostrava zvyšné 75-metrové časti mostu privarili k prvej postavenej časti na pravom brehu Dunaja. Zdroj: TASR

Rozhojdaný most

Most bol daný do užívania 26. augusta 1972 a pomenovali ho Most SNP na počesť 28. výročia Slovenského národného povstania. Na slávnostnom uvedení do prevádzky bol prítomný generálny tajomník ÚV KSČ Gustáv Husák a šéf Mestského výboru KSS Gejza Šlapka. Chýbali však jeho autori. Počas normalizácie sa dostali do nemilosti, pretože vystúpili proti vstupu vojsk varšavskej zmluvy do ČSSR v auguste 1968. Ich mená neboli ani na pamätnej tabuli. Uvedené tam bolo, že autori mostu sú pracovníci Štátneho projektového a typizačného ústavu (ŠPTÚ).

Na slávnostné otvorenie mosta prišlo také veľké množstvo ľudí, až sa mierne rozhojdal. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo ho museli po otvorení spevňovať. Tri dni po jeho odovzdaní sa po ňom mohli prechádzať iba Bratislavčania a návštevníci mesta, aby sa mohli pokochať novými výhľadmi. Až potom po ňom prešli prvé autá.

Po otvorení Mosta SNP sa naňho nahrnulo toľko ľudí, až sa rozhýbal a musel byť spevňovaný. Zdroj: TASR

Svetové parametre

Celková dĺžka Mosta SNP je 430,8 metra, šírka 21 metrov, dĺžka cesty premostenia je 303 m, hmotnosť je 7 537 ton a je zavesený na pylóne, ktorý je vysoký 84,6 metra. Oceľová konštrukcia je oplechovaná a natretá na šedo. Má dve dvojprúdové vozovky pre autá a pod nimi je z každej strany chodník pre chodcov i cyklistov.

Vo vnútri konštrukcie mosta vedie z Petržalky vodovodné potrubie, ktoré zásobuje mesto pitnou vodou. Pôvodne most osvetľovalo  tritisíc svietidiel na držadlách zábradlí, ktoré boli v roku 1998 nahradené stožiarovým osvetlením s 52 špeciálnymi svietidlami.

Vďaka rozpätiu mu v súčasností patrí 9. priečka na svete.

UFO, ktoré neodletelo

Súčasťou mosta je aj ikonická reštaurácia s vyhliadkou, ktorá púta pozornosť svojím tvarom aj dnes. Pripomína lietajúci tanier a jedným z mýtov je, že sa mal otáčať. Málokto však vie, že pôvodne mala mať reštaurácia trojuholníkový tvar. Nachádza sa na hlavici pylónu vo výške 85 m, priemer kopule je 32 metrov a pôvodne tu sídlila kaviareň Bystrica, ktorú otvorili 26. augusta 1972.

V súčasnosti je jej názov UFO watch.taste.groove. Vedie k nej výťah v ľavom pilieri, ktorý na 95 metrov vysokú vyhliadku vyvezie ľudí za 45 sekúnd. Z vyhliadky je za pekného počasia vidieť až do vzdialenosti 100 km. Využitie má aj pravý pilier. Je v ňom núdzové schodisko, ktoré má 430 schodov. V roku 2003 sa začala dvojročná modernizácia, pri ktorej zrekonštruovali vyhliadku a vymenili pôvodný interiér.

Vyhliadka na Ufe je vyhľadávanou turistickou atrakciou, kde je za pekného počasia viditeľná celá panoráma Bratislavy s historickými pamiatkami. Zdroj: u.f.o.sk

Reštaurácia prešla v roku 2003 dvojročnou modernizáciou, o ktorú sa postarali M. Maličevič, V. Krajčovič a D. Čečetka. Zrekonštruovaná bola vyhliadka aj pôvodný interiér. Opäť bola otvorená 15. júna 2005. V tom istom roku, a aj o rok neskôr sa z dôvodu veľkého znečistenia urobil na moste ochranný náter na lávkach pre chodcov a cyklistov. Natreté boli aj oba pylóny.

V rebríčku spolu s Eiffelovkou

Most SNP je síce druhým najstarším mostom v Bratislave, ale jeho pomenovanie je pomerne čerstvé. V roku 1993 ho mestskí poslanci premenovali na Nový most, čo sa stalo terčom kritiky. V roku 2012 mu v rámci mestských osláv 68. výročia SNP a 40. výročia otvorenia mosta vrátili pôvodný názov – Most SNP.

Most sa stal svojou asymetrickosťou, futurizmom a nadčasovými architektonickými hodnotami neodmysliteľnou súčasťou Bratislavy, ktorá budí pozornosť po celom svete. Je zaradený v rebríčku World Federation of Great Towers spolu s Eiffelovkou. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia a od mája 2018 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Ide o dielo, ktoré na Slovensku nemá obdobu. Stal sa vzorom pre iné mosty, ako napríklad pre most Vanšu tilts v lotyšskej Rige. Ako dôležitá dopravná tepna hrá dôležitú úlohu v živote obyvateľov Bratislavy, stále však čaká na dotvorenie priestoru, ktorý bol kvôli jeho výstavbe zničený a zanedbaný. Keď sa tak stane, opäť spojí všetkých Bratislavčanov.