Čas čítania: 2 minút

Prečítajte si výber z článkov a rozhovorov, ktoré sme pripravili v uplynulom roku.

  1. Legendy o Bratislave: Čarovné pramene, duchovia aj iné nadprirodzené bytosti

Bratislava je ako historické kráľovské mesto opradená legendami a povesťami. Prečo sa hrad nad Dunajom volá Devín, ako vznikla Železná studnička alebo za akých okolností sa objavil obraz muža nad vchodom do Starej radnice? O tom všetko hovoria staré historky a povesti z Bratislavy.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022
Zdroj: Shutterstock
  1. Autor sprievodcu po Petržalke: Betónová džungľa je predsudok, Petržalka je zelená a rozmanitá

Za viac ako štyri desaťročia prešla mestská časť Petržalka mnohými výraznými zmenami. Vo svojich útrobách ukrýva zaujímavé miesta a zákutia, ktoré nemusia poznať ani samotní rodáci. O histórii Petržalky, jej architektúre, zaujímavostiach a nepoznaných tajomstvách hovorí v rozhovore Martin Kleibl, známy ako Konduktor a autor sprievodcu mestskou časťou Petržalka.

  1. V Komunitnej záhrade na Novom Lide rastie ovocie, zelenina aj komunita

Trend komunitného záhradkárčenia sa metropolami Európy dostal až do Bratislavy, kde na sídliskách a vo vnútroblokoch vyrástli priestory spájajúce komunitu. Jedna takáto záhrada vyrástla aj na území Nového Lida a svoj záhon tu našlo skoro 50 pestovateľov. Prečítajte si, akú atmosféru malo jej otvorenie a čo na nej záhradkári najviac oceňujú.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022

  1. Dostihy patria k Petržalke už 150 rokov, dostihová dráha je jej skutočným zeleným srdcom

Dostihová tradícia je úzko previazaná s históriou Bratislavy. Jej rozvoj je spojený s Petržalkou, kde na dostihovej dráhe postavenej na pálffyovskom pozemku od roku 1903 víta domácich a svetových džokejov. Prečítajte si rozhovor s Jánom Valtýnim, v ktorom opisuje tradíciu tohto konského športu aj pár zaujímavostí o legendárnom hipodróme.

Dostihy patria k Petržalke už 150 rokov, dostihová dráha je jej skutočným zeleným srdcom
Zdroj: ©Závodisko, š.p./Zenon Kisza
  1. Férové mesto: Ako sa život LGBTI+ komunity zmenil po útoku na Zámockej?

V októbri otriasla Slovenskom informácia o teroristickom nenávistne motivovanom útoku, ktorému padli za obeť dvaja príslušníci LGBTI+ komunity. Reakcie širokej verejnosti sa rôznili – od empatických vyjadrení ľútosti a volaní po tolerancii až po ďalšie nenávistné prejavy, ktoré tento čin nepriamo i priamo schvaľovali. O živote pred ním, jeho vplyve na náladu medzi LGBTI+ ľuďmi aj o budúcnosti v Bratislave či zahraničí otvorene hovorí novinár Zdeno Gáfrik.

5 z najzaujímavejších článkov na magazíne Nové Lido za rok 2022