Čas čítania: 3 minút

Zlá situácia vyvrcholila v roku 2013, keď sa stal Detroit najväčším mestom v histórii USA, ktoré vyhlásilo bankrot. Táto situácia bola následkom skorumpovaného vedenia mesta – starosta Kwame Kilpatrick bol odsúdený za podvody či vydieranie, pričom jeho aktivity stáli Detroit odhadom 20 miliónov dolárov. Vedeniu mesta sa verejné financie podarilo dostať pod kontrolu až koncom roka 2014.

Ôsmy diel seriálu Metropoly a voda ukazuje na príklade Detroitu, že aj za krátky čas sa dá vymyslieť, pripraviť a začať realizovať koncepcia verejných priestorov, ktorá z vodných plôch v meste robí jeho plnohodnotnú súčasť, a nie iba odľahlú kulisu.

Nová vlna v Detroite

Podobne ako Chicago, aj Detroit ťaží z polohy pri oblasti Great Lakes. Štyri rozľahlé jazerá na hranici Spojených štátov a Kanady boli vždy významným dopravným uzlom a spájali vnútrozemie s Atlantickým oceánom. Po tejto vodnej ceste sa dodnes plavia nákladné lode, ktoré sa vďaka systému kanálov a umelých vodných tokov dostanú z oceána až do Minnesoty či kanadského Ontaria.

Kontakt obyvateľov s vodou je dôležitý prvok, ktorý prispieva ku kvalitnému mestskému prostrediu. Zdroj: Shutterstock

Voda preto pre obyvateľov Detroitu vždy predstavovala významný zdroj pracovných a podnikateľských príležitostí. Po industriálnej transformácii a automobilovom boome v meste bola väčšina prístavov určená najmä na priemyselné účely a nákladnú dopravu. Priestoru pri vode pre obyvateľov a turistov veľa neostalo.

Mestu však od minulej dekády svitá na lepšie časy a revitalizácia verejných priestorov, viac zelene a krajšie prostredie pre život, neobišli ani nábrežia rieky Detroit, ktorá mestom preteká. Podobne ako Chicago, Milwaukee či Toronto, aj na tomto mieste pochopili význam vodných plôch v meste a robia z nich plnohodnotný priestor pre život.

Základom bol prístav

Jedným z prvých krokov, ktorým chcelo vedenie mesta vrátiť nábrežie ľuďom a zároveň prilákať turistov, bolo vybudovanie prístavu pre osobné a turistické lode, ktoré by do Detroitu pritiahli turistov z vyhliadkových plavieb po oblasti Great Lakes. Veľkým lákadlom je aj pravidelný trajekt do Windsdoru v štáte Ontario, vďaka ktorému je pomerne jednoduché dostať sa zo Spojených štátov do Kanady.

Nový multifunkčný prístav v Detroite slúži ako vstupná brána do mesta pre turistov z vyhliadkových lodí. Zdroj: Shutterstock

Revitalizáciu nábreží rozdelilo vedenie mesta na tri etapy, počas ktorých budú zrekonštruované a zveľadené jednotlivé úseky. Prvá etapa, východná strana nábrežia, sa rozprestiera na približne piatich kilometroch a na jej začiatku bola vízia miesta prístupného športovcom, turistom, ale aj rodinám s deťmi.

Na mieste bývalých fabrík a brownfieldov vyrástli parky, ihriská, námestia s reštauráciami a kaviarňami a cyklotrasy. Nábrežie prepája obľúbený RiverWalk, teda riečny chodník, ktorý navštívia približne tri milióny návštevníkov ročne.

Prémiové lokality

Ako všade inde vo svete, aj obyvatelia Detroitu postupne začali vnímať nábrežie ako hodnotný mestský priestor ideálny pre život a trávenie voľného času. Dôkazom sú prvé multifunkčné komplexy, ktoré v sebe spájajú bývanie, prácu a priestor pre nákupy, šport či rekreáciu. Napríklad komplex Harbortown ponúka bývanie s výhľadom na azúrovú zátoku, kancelárske priestory a nákupný komplex, nad ktorým sa týči 18-poschodová Spinnaker Tower.

RiverWalk obklopuje rieka a zelené plochy, ktoré z tohto chodníka robia atraktívny priestor na trávenie voľného času. Zdroj: Shutterstock

V revitalizácii hrajú významnú úlohu lokálne spoločnosti, ktoré značným dielom prispievajú do rozpočtu určeného na obnovu a rekonštrukciu verejných priestorov. Príkladom je tzv. GM Plaza, nábrežné námestie, ktoré je súčasťou sídla spoločnosti General Motors. Vďaka premyslenej architektúre, ktorá kladie dôraz na prístupnosť, a lokalite, z ktorej sú krásne výhľady na rieku Detroit, sa rýchlo stalo jedným z najobľúbenejších miest domácich a turistov.

Západné nábrežie poskytne po dokončení takmer deväť kilometrov riečnej promenády s výhľadmi a parkom s rozlohou viac ako 80-tisíc štvorcových metrov. Vznikne na území bývalej továrne na tlač novín. Bývalý brownfield ponúkne miesta na sedenie, šport a rekreačné aktivity, ako aj vyššiu mieru bezpečnosti vďaka zábradliam a kamerovému systému.

Späť do centra

Tak ako v New Yorku v osemdesiatych rokoch, aj v Detroite vyhnala vysoká kriminalita a nízka kvalita života obyvateľov z centra na perifériu a do priľahlých oblastí. Vďaka aktivitám mesta, jeho obyvateľov a spoločností, ktoré tu pôsobia, sa však z vyprázdnených priemyselných oblastí opäť stávajú atraktívne miesta pre život.

Vďaka kvalitným a atraktívnym verejným priestorom sa obyvatelia opäť vracajú do centra. Zdroj: Shutterstock

Vďaka presnému plánovaniu, jasným kompetenciám a ľuďom zodpovedným za revitalizáciu môže Detroit už čoskoro dosiahnuť úroveň Chicaga či iných podobných miest, ktoré pred ním majú značný náskok. Stačí využiť potenciál vodných plôch v meste a myslieť v prvom rade na ľudí. Tí v konečnom dôsledku rozhodnú, či je proces revitalizácie úspešný. Pri pohľade na plné nábrežia pri rieke Detroit je vidieť, že mesto sa vydalo správnym smerom.