Čas čítania: 5 minút

Jozef má dnes takmer 75 rokov a celý život prežil v Petržalke, kde vychoval svojho jediného syna, Mareka. Život v Petržalke sa mu páči, i keď jeho začiatky neboli jednoduché – premena dediny, ktorou štvrť kedysi bola, na veľké sídlisko, so sebou prinášala mnohé výzvy ako nedostatok vybavenosti, slabú infraštruktúru či obmedzené možnosti trávenia času s deťmi.

Dnes je situácia úplne iná, aj vďaka Novému Lidu, ktoré prinieslo na Petržalskú stranu nové možnosti a skrátilo vzdialenosť k centru. Do novej štvrte sa presťahoval aj jeho syn s manželkou, aby tak k sebe mali bližšie. Jozef túto zmenu privítal – nielen preto, že na Nové Lido sa dostane za pár minút električkou, ale aj preto, že tam vždy má čo robiť.

LIDO-dochodca-mapa

10:00 Z Petržalky na Nové Lido

Dnes je nedeľa a Jozef sa chystá k Marekovi a Miriam na obed. Jeho manželka sa nepridá – sprevádza turistov po meste, ako každú nedeľu. Z bytu na Romanovej ulici vychádza okolo desiatej – nerád sa ponáhľa a chce si ešte prečítať ranné správy. Už teraz sa teší na rieku, ktorú môže vďaka pláži a náberžiu na Novom Lide opäť využívať veľké množstvo ľudí. 

K Dunaju má blízko aj ako vášnivý rybár – tak, ako on kedysi chodieval na ryby s otcom, dnes chodieva s Marekom. Malý Dunaj je mu už ďaleko, no nevadí – na rybačku na Lide sa tiež dostane električkou.

10:20 Ľadový čaj a noviny na Bulvári

O dve minúty je na zastávke a nastupuje do električky. Pochvaľuje si, že je nízkopodlažná – nie je to tak dávno, čo práve kvôli schodom v MHD nerád chodil do mesta. Dnes sa však pohodlne a rýchlo dostane do centra, za synom, aj k spomínanej rieke.

Po krátkej ceste vystupuje na Bulvári Nového Lida. Slnko je dnes silné, a tak na každej terase vidieť rozprestreté slnečníky. Našťastie, pofukuje vánok, v ktorom sa miešajú vône čerstvých rožkov z pekárne za rohom a ovocia z trhov na Námestí.

LIDO-dochodca-bulvar

Jozef sa rozhodne schladiť ľadovým čajom, ktorý si kúpi v stánku na bicykli. Jeho majiteľ predáva kávu a čaj každý deň na inom mieste Nového Lida, všetci ho tu poznajú a pre každého je to hádanka, kde bude stánok dnes. Jozef má rád, keď je štvrť niečím typická a na Lide sú to práve vzťahy medzi jej obyvateľmi, ktoré mu na jeho sídlisku často chýbali.

Keď dopije, pohár po sebe poctivo hádže do odpadkového koša na plasty. Našťastie tu myslia aj na ekológiu a nádoby na separovanie sú na každom kroku. Vo vedľajšom stánku si kúpi noviny a tie sú ešte ekologickejšie – nechá si ich nahrať do tabletu. Zrak má, našťastie, stále dobrý, sám vravieva, že niekedy toho vidí až priveľa.

11:10 Posedenie vo vnútrobloku

S tabletom v ruke kráča smerom k synovmu bytu, je to prakticky za rohom, no v tichej uličke, s oknami do zeleného dvora, takže ruch z Bulváru takmer nepočuť. Rozmýšľa, načo si vlastne Marek kúpil auto, keď väčšinu času aj tak len parkuje v podzemnej garáži. Mohol investovať rozumnejšie, napríklad kúpiť svojmu otcovi nové udice…

Po krátkom zamyslení prichádza k nižšej obytnej budove a zvoní na zvonček. Keď ani po dlhom zvonení nikto neodpovedá, Jozef vyťahuje kľúč od dvora, ktorý nosí pre takéto prípady so sebou (rovnako ako noviny). Mladí sú zrejme ešte na nákupe. Sadne si pod strom do malého vnútrobloku, obdivuje záhradku a číta si. Takéto vnútrobloky mu na panelákovom sídlisku chýbali a je rád, že sa dnes vracajú do módy.

12:00 Obed a venčenie

Po príchode syna s manželkou sa spoločne naobedujú a Jozef berie ich psa na krátku prechádzku, pri ktorej im obom dobre vytrávi. Stačí prejsť o jeden blok ďalej, krížom cez Centrálny park a už sú obaja v Nábrežnom parku, ktorý je niekoľkokrát širší ako ten na druhom brehu pri Eurovei.

04_Lido_Plaz_01

Prichádzajú až k pláži, kde psa púšťa okúpať sa do vody – počas letných horúčav chladnú vodu Dunaja určite ocení.

14:40 Nákup na Námestí

Po prechádzke nábrežím stihne jeho štvornohý spoločník akurát vyschnúť a vracia sa do rúk majiteľom. Jozef sa rozlúči, ide si ešte na Námestie nakúpiť ovocie, ktoré mu ráno tak voňalo. Vyberá čerešne, jahody aj marhule – sú vždy čerstvé, keďže ľudia si na prítomnosť trhov na Námestí Nového Lida už zvykli.

LIDO-dochodca-namestie-v2

Akurát vo chvíli, keď platí, osloví ho dlhoročný kamarát, ktorý sa práve vracia z rybačky. Dnes mal vraj smolu, ryby nebrali. Náladu mu to ale nepokazilo, pri vode si užil pokojný deň.  Viac mu vraj k životu netreba. Pousmeje sa a jeho bicykel sa onedlho stráca na cyklotrase medzi ostatnými.

15:10 Večerný koncert

Jozef už čaká na električku domov, keď si všimne na zastávke plagátik. Presne dnes, ani nie o dve hodiny, začína na Námestí džezový koncert. Sám síce už dávno nie je zrovna spontánny typ, ale rozhodne sa zostať – vonku je pekne a on má plnú tašku ovocia. Zavolá aj ženu, ktorá o tomto čase bude končiť v práci a spolu môžu stráviť pekný večer s kultúrou.

nove-lido-namestie

Po rýchlom telefonáte pomaly prechádza do parku a vychutnáva si pri tom nakúpené jahody zo Žitného ostrova. Má rád kontakt s ľuďmi a park je na to ideálnym priestorom. Rád sa pristaví pri psíčkaroch či zakýva známym tváram.

Pred piatou sa stretne s manželkou v amfiteátri. Len čo sa pozdravia, zaznejú z pódia prvé tóny saxofónu. Príjemný večer sa môže začať.

Čo hovoria bratislavskí dôchodcovia na život v meste? Prečítajte si v ankete s desiatimi z nich.

Prečítajte si, ako prežijú Jeden deň na Lide športovci a mamičky.

Tento článok je súčasťou seriálu Jeden deň na Lide, ktorý cez príbehy budúcich obyvateľov a návštevníkov novej štvrte hovorí o tom, čo im verejné priestory Nového Lida ponúknu a ako v ňom bude vyzerať dobre strávený čas.