Čas čítania: 3 minút

Mestskú časť Petržalka mnohí nazývajú len „paneláková džungľa“. No nie je to tak celkom pravda. Okrem nespočetného množstva možností na bývanie dýcha najľudnatejšia časť Bratislavy kusom histórie. Fotograf Martin Kleibl porozprával o tom, že petržalské územie ukrýva mnoho krásnych zákutí v podobe historických pamiatok, umeleckých diel a kuriozít, o ktorých ani väčšina jeho obyvateľov netuší.

Kostol Povýšenia Svätého kríža

Úvod prehliadky päťky miest nájdeme na petržalskom korze, ktoré sa začína od Mosta SNP a pokračuje až po železničnú stanicu Bratislava-Petržalka. Základy kostolíka tu stoja už v roku 1932 a podľa Martina Kleibla Petržalčania túžili po svätostánku, no chýbali im financie. Nevzdali sa a obrátili sa na dnes už legendárneho priekopníka obuvníckeho priemyslu Tomáša Baťu a ten kostol pre Petržalčanov postavil. V blízkosti sa nachádza významný peší ťah z petržalskej stanice až k nábrežiu Dunaja.

Bedeker najväčším slovenským sídliskom: Objavte päť čarovných miest Petržalky
Zdroj: Archív M. Kleibla 

Bývalý areál poľovníckeho výcvikového strediska, dnes miesto pre kemping

Po nedeľnej omši v kostole Povýšenia Svätého kríža si môžu domáci vychutnať obed v prírode na pikniku. V časti Ovsište dnes nájdete medzi obytnými domami zelenú lúku, ktorá dokonale imituje karavanový kemp s idylickými drevenými chatkami. Tie v skutočnosti patrili poľovníkom a slúžili ako ubytovacie kapacity. Ubytovne nahradili pohostinstvá a chutná pizzeria. Odvážlivci a milovníci spánku v prírode si teda môžu vyskúšať takýto netradičný pobyt pod hviezdami priamo medzi panelákmi, ostatným poslúži zelená plocha na rôzne voľnočasové aktivity.

Bedeker najväčším slovenským sídliskom: Objavte päť čarovných miest Petržalky
Zdroj: Archív M. Kleibla

Obežná dráha v Petržalke

Turizmus do vesmíru bude čoskoro realitou, pre bežných ľudí však ostane naďalej snom. Petržalka ponúka omnoho lacnejšiu alternatívu. V osemdesiatych rokoch minulého storočia tu bola zriadená sieť hostincov, ktoré niesli názvy inšpirované menami telies Slnečnej sústavy. Niektoré z nich už zanikli (Jupiter), niektoré si ponechali názvy a boli zmodernizované (Kométa, Neptún, Orion, Urán). Medzi vzácnejšie prevádzky patria tie, ktoré sa za desaťročia nezmenili vôbec. Svetlým príkladom je Pohostinstvo METEOR (10) na Rovniankovej ulici. Ľudia sú tu priateľskí  a ak im zoberiete „kolo”, radi sa s vami pozhovárajú a možno si s vami zahrajú aj karty.

Bedeker najväčším slovenským sídliskom: Objavte päť čarovných miest Petržalky
Zdroj: Archív M. Kleibla

Tajný nápis na Námestí hraničiarov

Námestie hraničiarov ukrýva tajný nápis z čias železnej opony. Na svoje si tu prídu „lovci pokladov“ aj amatérski fotografi, no nesmie im chýbať pozorné oko. Nápis je totiž naozaj skrytý, nachádza sa za borovicami na stene tamojšej trafostanice. Ak prídete dostatočne blízko, môžete ešte rozoznať odtlačky nápisu, ktorý tam bol a hovoril všetkým naokolo, že „Ochrana štátnych hraníc je povinnosťou každého občana”.

Bedeker najväčším slovenským sídliskom: Objavte päť čarovných miest Petržalky
Zdroj: Archív M. Kleibla

Torzo Chorvátskeho ramena 

Toto rameno pretekalo územím Petržalky ešte pred veľkou reguláciou rieky Dunaj.  V sedemnástom storočí bolo takmer také mohutné ako jeho hlavný tok. Vďaka vylievaniu sa z hlavného koryta v miestach za dnešným Mostom SNP a oblúkovitému návratu nazad do rieky východne od dostihovej dráhy vytvorilo ostrov Starý háj. V časoch, keď bolo odstavené rameno Dunaja, sa z neho stalo už len mŕtve rameno. Pri stavbe sídliska niektoré torzá ramena prepojili a vybudovali z neho umelý odvodňovací kanál –  Chorvátsky kanál. A dnes tak pri Malom Draždiaku môžete zazrieť posledné torzo pôvodného koryta, ktoré tu vytvára pozoruhodný prírodný ekosystém.

Bedeker najväčším slovenským sídliskom: Objavte päť čarovných miest Petržalky
Zdroj: Archív M. Kleibla

Martin Kleibl od narodenia v roku 1981 žije v Petržalke. Vyštudoval fotografiu a jeho aktivity sa popri fotografovaní slovenskej krajiny viažu k dokumentovaniu najväčšieho stredoeurópskeho sídliska – Petržalky. Tejto problematike sa venuje už dlhší čas a má nazbieraných množstvo fotografických a archívnych materiálov. V roku 2012 vydal brožúrku „Petržalka – turistický sprievodca” pod značkou „konduktor”, ktorej doplnené, rozšírené a aktualizované vydanie pod názvom „Petržalka – prekvapivý sprievodca mestskou časťou” vyšlo v decembri 2014.

Martin Kleibl