Čas čítania: 3 minút

Čoraz viac miest a ich lídrov si uvedomuje závažnosť vplyvov urbánnej infraštruktúry na klímu a pristupuje preto k riešeniam, ako ich zmierniť. Účinným nástrojom je napríklad výsadba zelene. V tejto oblasti je priekopníkom mestský štát Singapur, ktorý k nej pristupuje nápaditým a inovatívnym spôsobom.

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze
Zdroj: Shutterstock

Spojenie verejného priestoru s eko-riešením

V rozľahlom parku Gardens by the Bay rozkladajúcom sa na 101 hektároch pôdy rastie osemnásť superstromov. Samotný park je jednou z najatraktívnejších ázijských zelených plôch, ktorá ponúka malebný raj pre milovníkov prírody, fotografov a rodiny s deťmi. Superstromy do prírodného prostredia dokonale zapadajú, avšak pozornému oku neujde, že nie sú dielom prírody, ale ľudských rúk.

Každý superstrom sa skladá zo štyroch hlavných komponentov – železobetónového jadra, kmeňa, výsadbového panelu a baldachýnu v tvare obráteného dáždnika. Hoci stromy nie sú drevené, majú výsadbové panely, ktoré sú inštalované pozdĺž kmeňa. Vzniká tak živá koža rastlín, ktoré pokrývajú celý kmeň stromu.

Niektoré sú vybavené solárnymi panelmi na ukladanie energie na nočnú svetelnú show, zatiaľ čo iné sú využívané ako nádoby na odsávanie vzduchu ako súčasť chladiacich systémov zimných záhrad. Okrem toho všetky zhromažďujú dažďovú vodu, ktorá sa používa na zavlažovanie.

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze
Zdroj: Shutterstock

Raj pre milovníkov rastlín a kvetov

Milovníkov botaniky a prírody poteší, že okolo stromov rastie viac ako 163-tisíc rôznych druhov rastlín od orchideí cez paprade až po tropické rastliny. Variácie rastlín pochádzajú z rôznych oblastí sveta ako Brazília, Ekvádor alebo Kostarika.

Každý strom má tak inú štruktúru výsadby, ktorá zvýrazňuje špecifické farby jednotlivých druhov rastlín. Vďaka tomu sú všetky stromy vo farbách od teplých tónov hnedej, oranžovej či červenej až po chladnejšie tóny ružovej či striebornej.

Selekciu rastlín mali na starosti profesionáli, pričom pri výbere zohľadňovali viacero faktorov. Dôležitá bola vizuálna atraktivita pre turistov a okoloidúcich, ktorá zaujme dostatočne na to, aby umelé stromy v živom parku nepôsobili rušivo. Kľúčová bola vhodnosť rastlín pre Singapurské podnebie a schopnosť rásť bez pôdy. Odborníci zvolili druhy nenáročné na údržbu a odolné voči cudziemu prostrediu.

Zelené inšpirácie: Singapur prišiel s novým konceptom v boji proti klimatickej kríze
Zdroj: Shutterstock

Inšpirácie a zaujímavosti

Autormi návrhu parku sú architekti spoločnosti Grant Associates špecializujúcej sa na krajinnú architektúru. Pri návrhu superstromov sa inšpirovali prírodou, ale i fikciou. Jedným z motívov sú mohutné stromy Karri v juhozápadnej Austrálii, o ktorých je známe, že dorastajú až do výšky 80 metrov. Ďalšou inšpiráciou bola animovaná rozprávka Princezná Mononoke od japonského filmového štúdia Studio Ghibli.

Futuristická architektúra Gardens by the Bay inšpirovala napríklad tvorcov filmovej ságy Marvel. Supervízor vizuálnych efektov Stephane Ceretti vysvetlil, že singapurské záhrady boli predlohou fiktívnej planéty Xandar, na ktorej sa odohráva dej filmu Guardians of the Galaxy. Podľa jeho slov majú záhrady svieži futuristický, veľmi bujný a tropický nádych. Tento fakt predstavuje ďalšiu motiváciu pre turistov a fanúšikov „Marveloviek“ navštíviť Singapur a aspoň na chvíľu sa preniesť na inú planétu.

Tvorcovia architektúry superstromov mysleli aj na návštevníkov parku, ktorým umožnili absolvovať 128-metrovú prechádzku v ich korunách. Z výšky 22 metrov si tak môžu vychutnať panoramatický výhľad na park i mesto.

Park Gardens by the Bay a jeho osemnásť superstromov je inšpiratívnym príkladom spojenia ekologických nástrojov určených na boj s klimatickou krízou s verejným priestorom využiteľným pre obyvateľov mesta aj turistov. Singapur ako jedno z najmodernejších miest na svete udáva trendy v mestských ekologických opatreniach a mnohé mestá či krajiny ho nasledujú.