Čas čítania: 4 minút

Aký je vzťah Bratislavčanov k športu?

Šport je v našom meste čoraz populárnejší a Bratislava ponúka pestré možnosti rôznych druhov športov, aj príležitosti pre všetky vekové kategórie od najmenších detí, až po seniorov. Športu pomáha aj to, že sa stal trendom vo vyspelých krajinách a Slováci ho nasledujú – či už individuálne, pod vedením trénera, alebo v tréningových skupinách.

Je v hlavnom meste dostatok možností športovania pre všetkých?

Áno aj nie. Ak máte flexibilný pracovný čas, tak máte možností, koľko len chcete. Ak ste však normálne zamestnaný s pevným pracovným časom, môžete športovať iba skoro ráno, alebo poobede po práci. V týchto časoch je väčšina obľúbených športových skupín obsadená, a to nielen pri plávaní, ale aj pri iných športoch ako joga či crossfit. Ďalšia vec je, že individuálni športovci majú ideálne podmienky či už na beh, alebo bicykel, pribudlo aj množstvo cvičísk vonku, ktoré sú zadarmo. Väčšine ľudí stačí vybavenie a na to, aby boli fit, už nepotrebujú míňať ďalšie peniaze.

Ako sú na tom podľa vašich skúseností Bratislavčania, čo sa týka plávania?

V priebehu posledných rokov tu pribudlo zopár bazénov a zvýšil sa aj záujem o plávanie. Takisto sa zlepšila aj úroveň plávania v Bratislave. Posledné roky ide do popredia triatlon, ktorého súčasťou je aj plavecká disciplína. Úroveň plávania nám bohužiaľ kazí fakt, že v školách nie je dostatok povinných kurzov plávania. Je všeobecne známe, že v ranom veku ide pohybové učenie oveľa lepšie, ako v dospelosti, a keby bolo viac kurzov, deti by sa naučili podstatne lepšie plávať. Bohužiaľ, je aj veľa ľudí, ktorí plávať nevedia, prípadne sa iba udržiavajú na hladine. Títo sa väčšinou viac hanbia osloviť trénera, ktorý by im pomohol prekonať strach z vody.

Chodia na kurzy plávania skôr začiatočníci, alebo skúsenejší, ktorí sa chcú zdokonaliť v technike?

Moje kurzy navštevujú väčšinou skúsenejší plavci, ktorí majú základy a chcú sa zdokonaliť, prípadne chcú vyskúšať spomínaný triatlon. Ako som spomínal, začiatočníci sa často boja alebo hanbia, preto ich je menej. Pritom nie je prečo sa hanbiť, každému predsa ide niečo iné a netreba byť nesvoj.

Považuješ plávanie za základnú zručnosť, ktorú by si mal osvojiť každý?

Jednoznačne áno. Ako som spomínal, treba si ju osvojiť čo najskôr, ideálne v ranom školskom veku. Deti sa učia najrýchlejšie a ak si osvoja dobré základy plávania, vydržia im do konca života. Podľa mňa by mal každý zodpovedný rodič zabezpečiť, aby sa dieťa nebálo vody a vedelo aspoň základy plávania.

Ako prispieva plávanie k fyzickej zdatnosti a kondícii človeka?

Pravidelné plávanie prispeje k budovaniu kondície, zlepší dýchanie – a to aj pri ostatných športoch, pri správnej technike vám dobre precvičí telo a nezaťaží len určité partie, ako niektoré iné športy. Najlepšia vec na plávaní je, že je veľmi dobrým doplnkom k ostatným športom, uvoľňuje stiahnuté šľachy a tým pádom môže uľaviť od bolesti krku či chrbta, ktoré spôsobujú sedavé zamestnania. Takže hurá do plávania!

Kde najradšej plávate vy?

Pracujem na Pasienkoch, na jedinom krytom 50-metrovom bazéne v Bratislave. Vďaka jeho dĺžke nemusím robiť toľko obrátok ako v menšom bazéne, a navyše je skoro štyri metre hlboký, takže sa v ňom necítim stiesnene, ako v menších 25-metrových bazénoch. Veľmi rád mám aj jazerá, pretože v nich plávanie rýchlo „ubieha“, na začiatku si vyberiete smer a plávate až na druhý breh, prípadne na ostrov. Tento spôsob je príjemnejší, ako plávať od steny k stene v bazéne. Navyše sa človek môže príjemne opáliť. Osobne mám najradšej Zlaté piesky, ale každé bratislavské jazero má svoje čaro.

Majú podľa vás Bratislavčania dostatok možností zdokonaľovať sa v plávaní?

Pre nižší počet bazénov a stúpajúci záujem o ne je to trochu problém. Na druhej strane, ak si človek naozaj povie, že chce, a je ochotný sa prispôsobiť, možností je dostatok. Na každom verejne prístupnom bazéne nájdete trénerov, ktorí vám radi pomôžu. Treba si uvedomiť, že plávanie je ako bicyklovanie – keď sa to raz naučíte a budete aspoň trochu pravidelne trénovať, už to nezabudnete.

Zdroj: Shutterstock

Ktoré jazerá a prírodné vodné plochy v Bratislave a v jej okolí sú podľa vás vhodné na plávanie?

Na začiatku leta úplne všetky, kde je povolené sa kúpať. Počas jesene a zimy sa jazerá samé pekne prečistia a až v lete sa pre zvýšený pohyb ľudí a vyššie teploty objavujú sinice, ktoré môžu spôsobovať nepríjemné kožné problémy.

Aké má možnosti človek, ktorý si chce zaplávať aj v zime?

Takmer v každej bratislavskej časti sa nachádza bazén, alebo je aspoň ľahko dostupný, takže nikto sa nemôže vyhovárať, že to má ďaleko. Je tu však spomínaný problém s časom, pretože ráno a večer po práci bývajú bazény preplnené a je samozrejme nepríjemné plávať medzi toľkými ľuďmi. Ak sa však viete zariadiť a prísť v priebehu dňa, môžete si užiť príjemné plávanie a ak máte šťastie, tak niekedy aj celú dráhu iba pre seba.

Chýba Bratislave mestská pláž na Dunaji, vďaka ktorej by mohli jej obyvatelia plnohodnotne využiť tok Dunaja?

Taká pláž Bratislave určite chýba. Dunaj je krásna rieka a ležať pri tečúcej vode na pláži s výhľadom na mesto je lákavá predstava. Na petržalskej strane je síce pláží viac, ale sú menšie, neupravené a ťažšie dostupné. Sú však veľmi pekné a padnú vhod najmä v lete, keď je na jazerách voda príliš teplá. Voda v Dunaji je osviežujúca počas celého leta.

Plávali ste niekedy v Dunaji? Majú aj profíci ako vy pred týmto tokom rešpekt? 

Plávať v Dunaji je výzva, najmä „zamakať“ si proti prúdu. Keď som v ňom plával, cítil som aj rešpekt, najmä ďalej od brehu, kde je prúd silnejší a ani najväčším úsilím sa nedokážete dostať dopredu. Na miestach, kde nie sú mosty a ukotvené lode, sa však dá nechať príjemne unášať prúdom. Určite by to však mali skúšať iba skúsení plavci a profesionáli.