Regensburg, Nemecko 

Zdroj: bayernhafen.com

Najväčší bavorský prístav slúži ako nákladný uzol pre celú oblasť a vďaka premyslenej infraštruktúre tu bez problémov nadväzuje koľajová a cestná doprava. Prístav na export využívajú najmä miestne farmy, mlyny a poľnohospodárske zariadenia, ako aj konštrukčné spoločnosti vyrábajúce cement či betón. Prístav je vybavený aj na manipuláciu nadrozmerného nákladu. Zaujímavým využitím sú predstavenia pod holým nebom – v lete 2019 si tu mohli diváci vychutnať dielo Tosca od Giacoma Pucciniho.

Straubing, Nemecko

Jeden z najprogresívnejších prístavov v Európe sa nachádza v meste Straubing ležiacom v južnom Bavorsku. Okrem lodí v ňom „kotvia“ aj viaceré start-upy zamerané na obnoviteľné zdroje a bio-hospodárstvo. Kombinácia dostupnosti udržateľných a organických surovín, špecializovanej infraštruktúry a vedeckých poznatkov poskytuje spoločnostiam sídliacim v Straubingu veľkú výhodu sídlenia v modernom európskom prístave.

Zdroj: Instagram

Viedeň, Rakúsko

Najväčší rakúsky prístav privíta návštevníkov svojej webstránky sloganom „We lift any weight“, teda „Zdvihneme akúkoľvek hmotnosť.“ Toto ambiciózne, no pravdivé tvrdenie si Rakúšania môžu dovoliť vďaka prvotriednej technológii, ktorou Viedenský prístav disponuje. Okrem toho ponúka výbornú napojiteľnosť na koľajovú aj cestnú dopravu, moderné kancelárske priestory a sklady. Zamestnáva viac ako 5 000 ľudí, čo z neho robí dôležitého zamestnávateľa v regióne.

Zdroj: Shutterstock.com

Bratislava, Slovensko

Jeden z dvoch slovenských prístavov na Dunaji sa nachádza v našom hlavnom meste. Oproti susedným štátom má jednu veľkú výhodu – vedie tu priamy produktovod do rafinérie Slovnaft, ktorý výrazne uľahčuje transport dôležitého nákladu. Okrem toho je napojený na cestnú aj železničnú sieť, prenajíma priestory v lodnom parku, skladové priestory alebo kancelárie. Zaujímavosťou je aj zachovaný vyše 80-ročný remorkér Šturec, ktorý nadšenci opravujú a obnovenú loď plánujú sprístupniť ako múzeum.

Zdroj: Wikipedia.org

Győr, Maďarsko

Jeden z piatich najvýznamnejších dunajských prístavov na území Maďarska. V Győri kladie vedenie prístavu dôraz na environmentálne a ekologické služby, pričom rovnaké nároky má aj na dodávateľov a lode, ktoré využívajú jeho služby. Predstavuje významný nákladný uzol, ktorý funguje už od roku 1992 a je priamo napojený na diaľničnú sieť do fínskych Helsínk, ale aj do chorvátskej Rijeky.

Zdroj: Shutterstock.com

Belehrad, Srbsko

V hlavnom meste Srbska bol prístav otvorený v roku 1961 a okrem Dunaja obsluhuje aj rieku Sáva, ktorá sa do druhého najväčšieho európskeho toku vlieva práve v Belehrade. Je súčasťou projektu „City on Water“, ktorý je zameraný na využitie potenciálu Dunaja a jeho nábrežia v meste. Renomovaní architekti doňho zakomponovali prístav prostredníctvom promenády so zeleňou, obchodmi a kaviarňami. Ide o dobrý príklad, ako využiť industriálnu scenériu prístavu v rámci skvalitnenia mestského života a verejných priestorov.

Zdroj: lukabeograd.org

Ruse, Bulharsko

História najvýznamnejšieho riečneho prístavu v Bulharsku siaha už do prvého storočia nášho letopočtu, keď jeho význam narástol pod nadvládou rímskeho cisára Vespasiána. Ide o jeden z posledných prístavov pred ústím Dunaja do Čierneho mora, preto bol dôležitým uzlom aj v minulosti. V 30. rokoch 20. storočia bolo kritériom pre prijatie nového zamestnanca, aby dokázal preniesť na chrbte neuveriteľných 200 kilogramov nákladu. Konali sa tu aj pravidelné súťaže vo vodnom lyžovaní, veslovaní či plávaní.

Zdroj: Shutterstock.com