Millenium Bridge 

Jedným z najznámejších mostov pre peších je nepochybne aj londýnsky Millenium Bridge, ktorý spája Katedrálu sv. Pavla a galériu Tate Modern. Bol otvorený v roku 2000 a kvôli rušnej lokalite, v ktorej sa nachádza, cez neho hneď v prvý deň prešlo 90 000 ľudí. Pre jemné vibrovanie si vyslúžil prezývku wobbly bridge – rozkývaný most, to však bolo odstránené v nasledujúcich rokoch a dnes patrí Millenium Bridge k najvyužívanejším peším mostom na svete.

Zdroj: Wikipedia Commons

Peace Bridge

Most z dielne architekta Santiaga Calatravu spájajúci predmestie a rezidenčné časti s tzv. „downtownom“ v kanadskom Calgary je unikátny svojou konštrukciou a farebnosťou. Oceľová konštrukcia a vysoké zábradlie na bokoch vyvolávajú v chodcoch pocit bezpečnosti. Most je výrazný vďaka červeno-bielemu sfarbeniu, ktoré má pripomínať farby kanadskej vlajky.

Zdroj: Wikimedia Commons

Tabiat Bridge

Najväčší peší nadchod v Teheráne vedie ponad jednu z najfrekventovanejších diaľnic v Iráne a spája dva zelené parky. Z tohto spojenia vychádza aj názov Tabiat, ktorý v preklade znamená príroda. Na okolité prostredie nadväzuje aj architektúra mosta – tri podporné stĺpy v tvare stromov držia svojou rozvetvenou „korunou“ obe podlažia mosta, pričom nad každým sa nachádzajú oválne vyhliadkové plošiny. Dolné podlažie je kryté a tým pádom dostupné počas každého ročného obdobia či počasia. Okrem toho sú v moste otvory, ktoré umožňujú okolitým stromom rásť, a na jeho oboch koncoch sa nachádzajú reštaurácie s panoramatickým výhľadom.

Zdroj: Shutterstock

Donausteg

V bavorskom Ingolstadte pri týčiacej sa stredovekej pevnosti môžu turisti prejsť po jednom z trinástich peších mostov cez Dunaj. Oceľovo-drevená konštrukcia je súčasťou jedného z mnohých turistických chodníkov a fanúšikovia stredoveku sa po ňom dostanú aj do múzea bavorskej armády.

Zdroj: Google

Moses Bridge

Unikátny most pre peších je síce špecifický pre úzky tok rieky, ktorú pretína, no patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v holandskom regióne západného Brabantska. Voda sa pred pešími doslova rozostupuje a zábrany vysoké približne 150 centimetrov tvoria tunel, cez ktorý môžu chodci bez obáv prejsť. Samotná hladina vody je regulovaná hrádzami na oboch koncoch nádrže.

Zdroj: cntraveler.com

Peší most v Serra de Estrela

Táto lávka v Portugalsku, ktorej jednoduchý názov v preklade znamená „peší most“, pretína údolie v pohorí Serra de Estrela. Architekti využili najmä prírodné materiály, aby most zapadol do okolitého prostredia horského pásma národného parku. Vyhliadkový charakter zdôrazňuje aj fakt, že peší most nevedie priamo a nespája tak dva body najkratšou možnou cestou, ale zdôrazňuje výhľady z oboch strán a ponúka panoramatický zážitok z prírody. Zaujímavý efekt dotvára aj podsvietenie zábradlia.

Zdroj: archdaily.com 

Peace Bridge v Derry

Mierom je inšpirovaný aj ďalší zaujímavý peší most, ktorý sa nachádza v anglickom meste Derry v Severnom Írsku. Peace Bridge spája Ebringtonské námestie so zvyškom centra a jeho účelom bolo podľa vedenia mesta zlepšenie vzťahov dvoch kedysi znepriatelených komunít sídliacich na opačných brehoch rieky Foyle. Tvar obráteného písmena S a zaujímavé nahnuté pylóny z neho robia atraktívnu turistickú atrakciu.

Zdroj: Wikipedia Commons

Tradeston Bridge 

Peší most v centre Glasgowa spája ponad rieku Clyde mestské časti Anderston, Tradeston a Kingston. Ambíciou mesta bolo nielen prepojiť dva brehy a umožniť ekonomike prúdiť z finančného centra na západe mesta do Tradestonu, ale zároveň dať priestor zaujímavému architektonickému dielu, ktoré bude lákať turistov. Pre jemne zakrivený tvar ho domáci prezývajú aj Squiggly birdge, teda kľukatý most.

Zdroj: Wikipedia Commons

Starý Most

Najstarší most v Bratislave pretínajúci Dunaj bol síce do roku 2013 využívaný aj na cestnú premávku, ale po rekonštrukcii a prestavbe je určený výlučne pre chodcov, cyklistov a električky. Jeho súčasná podoba siaha do roku 1946, keď bol postavený príslušníkmi Červenej armády a nemeckými vojnovými zajatcami.

Zdroj: Wikimedia Commons

Nový peší most v Bratislave?

Aj slovenská metropola by mohla čoskoro získať ľahko prístupný, bezpečný a moderný most určený výlučne pre chodcov, ktorý nebude iba spojnicou, ale aj novým verejným priestorom. Promenádny most je plánovaný v rámci výstavby štvrte Nové Lido, vďaka ktorej sa aj nábrežie v Petržalke stane súčasťou centra Bratislavy. Spojí centrálne námestie v Novom Lide s protiľahlým Námestím M. R. Štefánika s budovou Slovenského národného divadla. Dunaj sa stane prirodzenou súčasťou novej časti centra mesta rozloženej na oba brehy a Bratislava skutočným mestom na rieke.