Čas čítania: 3 minút

Austrálske metropoly majú viacero spoločných charakteristík. Kvôli teplému ovzdušiu a obchodnej minulosti väčšina z nich vznikla pri morskom pobreží a pri rozvoji verejných priestorov susediacich s vodnými plochami si dávajú výnimočne záležať. Moderné panorámy ako zo sci-fi filmov ponúka aj hlavné mesto štátu Queensland Brisbane.

Metropoly a voda XVI: V Brisbane dbajú na výhľady a budujú jedno z najkrajších nábreží
Zdroj: Shutterstock

Revitalizácia prebieha dlhodobo

Nemožno sa čudovať, keď pri priemernej ročnej teplote 26 stupňov chcú obyvatelia tretieho najľudnatejšieho mesta v Austrálii tráviť čas pri rieke Brisbane. Na kvalitné verejné priestory si zvykli už od roku 1989, keď centrálna časť nábrežia prešla rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zlikvidovala pozostatky industriálnych prístavných skladov a zariadení a nahradila ich modernými kancelárskymi a rezidenčnými budovami a občianskou vybavenosťou.

V súčasnosti má vedenie mesta v spolupráci so súkromnými developermi ambíciu oživiť aj ďalšie časti nábrežia a vytvoriť tak súvislú promenádu pre peších aj cyklistov. Takzvaný Central Business District (CBD), kde sídlia najväčšie spoločnosti v meste, banky či iné inštitúcie, by sa mal rozšíriť pozdĺž ľavého brehu rieky kľukatiacej sa mestom a vlievajúcej sa do neďalekého Korálového mora. Hoci pôvodne bolo Brisbane od morského pobrežia pomerne vzdialené, rozširovaním sa dostalo až k riečnej delte, kde bolo vybudované napríklad letisko.

Metropoly a voda XVI: V Brisbane dbajú na výhľady a budujú jedno z najkrajších nábreží
Zdroj: Shutterstock

Mesto kladie veľký dôraz na bezbariérovosť a v rámci súčasnej aj budúcej podoby promenády sa ľudia na invalidnom vozíku dostanú všade tam, kam chodci či cyklisti. Samozrejmosťou je aj tlak na okolité prevádzky, ktoré majú povinnosť v tejto lukratívnej lokalite, v ktorej o zákazníkov núdzu mať určite nebudú, byť úplne bezbariérové a prístupné ľuďom so všetkými druhmi zdravotného znevýhodnenia.

Cena výstavby rastie, developer má podporu štátu 

Veľkolepé plány developerskej spoločnosti Dexus – najväčšieho prenajímateľa kancelárskych priestorov v štáte – boli ohlásené už v roku 2020 a vďaka plynulým administratívnym procesom a ústretovosti vedenia štátu i samotného mesta bol zámer pomerne rýchlo schválený. V súčasnosti však developer čelí rastúcim cenám výstavby aj diskusiám s budúcimi „susedmi“, ktorí zámer výstavby napriek mienke vedenia mesta či verejnosti rozporujú.

Metropoly a voda XVI: V Brisbane dbajú na výhľady a budujú jedno z najkrajších nábreží
Budúca podoba nábrežia podľa developera Dexus. Zdroj: www.waterfrontbrisbane.com.au

Napriek tomu sú plány stále reálne a v Brisbane môže vyrásť jedna z najmodernejších a najprogresívnejších nábrežných štvrtí na svete. Jej pomyselným centrom budú dve výškové budovy, ktoré spolu majú až 120-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Okolo nich sa bude rozkladať otvorené námestie s občianskou vybavenosťou, reštauráciami a ďalšími službami.

Nová promenáda umožní aj bezpečný prístup priamo k vodnej hladine, ktorý budú môcť ľudia využiť najmä na „nalodenie sa“ do riečnych taxíkov. Je to jeden z mnohých krokov, ktorými sa snažia developer aj mesto vrátiť vodný tok ľuďom a urobiť z Brisbane mesto na rieke.

Prioritou boli výhľady

Pri návrhu novej časti revitalizovaného nábrežia boli jednou z priorít výhľady na rieku a jej južný breh, ktorý je zelenší ako ten severný. Nábrežná promenáda bude rozšírená, s  oddelenou časťou pre cyklistov. Na niekoľkých miestach bude z brehu „vytŕčať“ široké vyhliadkové mólo s priestormi na sedenie a možnosťou relaxovať a kochať sa panoramatickými výhľadmi na Brisbane.

Metropoly a voda XVI: V Brisbane dbajú na výhľady a budujú jedno z najkrajších nábreží
Zdroj: Shutterstock

Dnešnú zastaranú podobu tzv. Eagle Street Pier, móla, do ktorého ústi oblasť budúceho rozšírenia (CBD), tak vystriedajú multifunkčné objekty s občianskou vybavenosťou a verejný priestor, ktorý bude patriť obyvateľom aj turistom. Kaviarne, reštaurácie, kancelárie aj byty budú ťažiť z výhľadu na rieku, ktorý patrí vo všetkých mestách k tým najprestížnejším, a v Brisbane pribudne atraktívna lokalita pre trávenie voľného času.

Tak ako v prípade Sydney, aj na hlavnom meste štátu Queensland nám austrálski urbanisti, developeri a funkcionári ukazujú, že čím skôr sa s revitalizáciou nábrežia začne, tým skôr ho budú môcť využívať obyvatelia miest. Hoci je tento kontinent Európe geograficky vzdialený, o inšpirácie pri kreatívnom a modernom prístupe pri mestotvorných projektoch tu nie je núdza.