Čas čítania: 4 minút

So životom v úzkom spojení s vodou majú Švédi viac skúseností ako väčšina obyvateľov iných krajín. Hlavné mesto Štokholm sa rozkladá na ploche štrnástich ostrovov na jazere Mälaren, ktoré sa kanálmi pomedzi hustú mestskú zástavbu vlieva na východ do Baltského mora. Vedenie hlavného mesta postupne čelí výzvam transformácie zanedbaných priemyselných areálov na plnohodnotný mestský priestor. Ako ukazuje príklad kongresového centra, Štokholm ponúka inšpiráciu aj pre ďalšie mestá pri vode vrátane Bratislavy.

Zdroj: Shutterstock

Život na súostroví so sebou prináša rôzne špecifiká. Nízke teploty, vlhká atmosféra, lodná mestská hromadná doprava a historická orientácia na priemysel, kvôli ktorej sa hlavné mesto Švédska nachádza blízko pobrežia Baltského mora, po ktorom v minulosti obchodovalo s okolitými krajinami. Táto história poznačila nábrežné lokality Štokholmu a zanechala na nich rozľahlé priemyselné areály a prístavy, ktoré sa s modernizáciou stávajú nepotrebnými a opustenými.

Využili príležitosť a dotvorili panorámu mesta

Azda najväčším projektom obnovy územia pri brehu jazera Mälaren je multifunkčný projekt s názvom Štokholmské nábrežie (Stockholm Waterfront). Budovy kongresového centra, hotela a kancelárií nahradili niekdajší poštový terminál a vedľa budovy mestskej rady vytvorili prestížnu lokalitu v centre švédskeho hlavného mesta, ktorá je vyhľadávaná nielen domácimi, ale najmä turistami navštevujúcimi kongresy a podujatia, ktoré sa tu konajú.

Dominanty mesta – historická budova radnice a moderné multifunkčné centrum. Zdroj: Shutterstock

Odvážny návrh z dielne ateliéru White Arkitekter dotvoril po dokončení výstavby panorámu Štokholmu a stal sa mestotvorným prvkom rozoznateľným na prvý pohľad. Každý deň prejdú okolo desaťtisíce domácich obyvateľov aj zahraničných turistov, ktorých na prvý pohľad zaujme netypická kovová fasáda kongresovej sály zložená z oceľových profilov, ktoré majú spolu dĺžku približne 26 kilometrov.

Komplex je otvorený od roku 2011 a za toto obdobie sa z neho stala jedna z najvyhľadávanejších kongresových destinácií v severnej Európe. Od roku 2007 do roku 2018 sa počet kongresových turistov vo Švédsku zdvojnásobil, pričom pred pandémiou usporiadalo 225 medzinárodných kongresov s takmer stotisíc hosťami. Veľkou výhodou je bezprostredná blízkosť železničnej stanice a dobré napojenie na dopravnú infraštruktúru mesta, čo dokazuje, že vedenie mesta vybralo pre budovu národného významu skutočne vhodnú lokalitu.

Krok za krokom k revitalizácii

Južnú časť Štokholmu delí od centra vodný kanál Hammarby a práve na jeho brehu vyrástol ďalší príklad transformácie štokholmských nábreží na kvalitné verejné priestory. Mestská jazerná štvrť Hammarby (Hammarby Sjöstad) sa rozkladá na území bývalej industriálnej zóny či karavanového parku. Niektoré prvky – vrátane budovy bývalej továrne Lumafabriken – boli zachované a dnes slúžia ako verejné priestory, knižnica či kancelárske priestory. Tieto funkcionalistické industriálne stavby obklopuje moderná multifunkčná štvrť.

Obyvatelia aj návštevníci novej nábrežnej štvrte sa môžu z nábrežnej promenády kochať aj takýmito výhľadmi. Zdroj: Shutterstock

Keďže takmer jednu tretinu Štokholmu pokrývajú zelené priestory (a ďalšiu tretinu vodné plochy), aj v modernom developmente sa architekti sústredia najmä na zeleň a kvalitné verejné priestory. Napriek relatívnej blízkosti centra mesta pristúpili k štvrti ako k rezidenčnej a tomu prispôsobili dlhé pešie zóny, parky s miestami na sedenie a pravidelne rozmiestnené obytné budovy. Na prízemí majú priestory pre obchody a služby. Spolu s kanceláriami a voľnočasovými aktivitami je tak štvrť Hammarby skutočne multifunkčná a moderná, s bohatou občianskou vybavenosťou v blízkosti vodnej plochy.

Viac ako 160-hektárový development si zakladá na ekológii a udržateľnosti. Už pri projektovaní bola celá oblasť navrhnutá tak, aby až 80 percent potrebných presunov bolo realizovateľných pešo, bicyklami či hromadnou dopravou. Až tretina jej obyvateľov využíva na spojenie s centrom Štokholmu električku, ktorej trať bola predĺžená až sem do nábrežnej štvrte. Okrem bohatej siete chodníkov a cyklociest je v Hammarby Sjöstad množstvo parkov a okolitej zelene, ktorá pomáha s termoreguláciou a čistí okolitý vzduch.

Zelený kráľovský ostrov

Jedným z príkladných verejných priestorov kombinujúcich zeleň a nábrežné plochy je ostrov Djurgården. Nachádza sa priamo v centre Štokholmu a patrí k najobľúbenejším voľnočasovým destináciám domácich a najnavštevovanejším turistickým atrakciám. Na 283 hektároch sa vysoké stromy, rozľahlé parky a nábrežné promenády striedajú s množstvom múzeí a historických pamiatok, ktoré len dokazujú, že v hlavnom meste Švédska radi spájajú kultúru a históriu s atraktívnymi lokalitami pri brehu.

Ostrov Djurgården patrí k najzelenším častiam Štokholmu, nachádza sa na ňom aj prístav pre malé plavidlá. Zdroj: Shutterstock

Ostrov ročne navštívi viac ako desať miliónov ľudí, z toho polovica sem cestuje za účelom návštevy múzea či pamiatky. Dopraviť sa sem môžu súkromnou loďou či verejnou lodnou dopravou, alebo električkou či pešo. Na celý ostrov je zakázaný vjazd pre motorové vozidlá, vďaka čomu sa tu chodci môžu pohybovať voľne, bez prekážok.

Hoci ostrov Djurgården patrí od 15. storočia pod správu švédskej kráľovskej rodiny, je spätý so Štokholmom a jeho obyvateľmi vďaka vysokej kvalite verejných priestorov. Udržateľný prístup k výstavbe a revitalizácii nábreží v ďalších častiach mesta pramení aj z obľúbenosti prostredia, ktoré ostrov ponúka. Hlavné mesto Švédska ukazuje, že s ekológiou ako hlavnou prioritou pri plánovaní a výstavbe sa dajú vytvoriť plnohodnotné časti a štvrte, ktoré zapadnú do akéhokoľvek nábrežné mesta, a môže slúžiť aj ako výborná inšpirácia pre Bratislavu.