Čas čítania: 4 minút

Vďaka strategickej polohe v strede Európy bol hamburský prístav dlhé storočia najvýznamnejším európskym uzlom lodnej dopravy. Tento druh prepravy však postupne ustupoval do úzadia a s príchodom nových technológií už nebolo potrebné, aby sa infraštruktúra na obsluhu nákladných lodí rozkladala na stovkách hektárov mestskej pôdy.

Dôležitá je kvalita

V roku 1991 sa preto vedenie mesta začalo zaujímať o nové využitie nábrežných plôch, na ktorých sa prístav nachádzal. Pozemky, na ktorých stáli opustené sklady či žeriavy, prezieravo skúpilo, a predstavilo projekt HafenCity – multifunkčnú štvrť s bývaním, obchodmi, kultúrou, hotelmi a kvalitnými verejnými priestormi.

HafenCity je považovaný za najrozsiahlejší developerský projekt v Európe. Rozkladá sa na ploche viac ako dva štvorcové kilometre a po dokončení má poskytnúť bývanie viac ako 12 tisícom ľudí a priestor pre prácu ďalším 40-tisíc. Hoci termín dokončenia výstavby nebol stanovený, predpokladá sa, že práce budú hotové do roku 2030.

HafenCity Hamburg
HafenCity obklopuje rieka Labe, po ktorej sa v minulosti plavili stovky nákladných lodí. Zdroj: Shutterstock

Napriek tomu, že ide o development riadený mestom, hlavným kritériom pri súťaži o možnosť kúpiť pozemok na výstavbu nie je najvyššia cena. Pri hodnotení kompetentní zohľadňujú najmä kvalitu projektu, ktorá tvorí 70 percent z udeleného hodnotenia, a ponúkaná cena za pozemok iba zvyšných 30 percent. Výstavbu tak môže realizovať developer, medzi ktorého priority patria zelené verejné priestory či kvalitná občianska vybavenosť.

Medzi kultúrnymi a historickými ikonami

Nároky na skutočne kvalitné využitie rozľahlého územia, na ktorom má stáť HafenCity, umocňujú dva významné objekty. Ikonou štvrte je budova Elbphilharmonie (Labská filharmónia), kultúrny stánok nazvaný podľa rieky, na ktorej brehu sa nachádza. Ide o multifunkčnú budovu určenú pre rozličné druhy kultúrnych podujatí s luxusným hotelom a bytmi, ktorej výnimočný tvar pripomínajúci vlny či ľadovce zaujme každého okoloidúceho. Jej jedinečný dizajn má na svedomí renomované architektonické štúdio Herzog & de Meuron.

Elbphilharmonie
Budova Elbphilharmonie je jedným z najunikátnejších kultúrnych stánkov sveta. Zdroj: Shutterstock

Druhou povinnou turistickou zastávkou na území rastúcej štvrte je tzv. Speicherstadt, historický komplex skladových budov a kotvísk, ktorý vyrástol na prelome 19. a 20. storočia. Budovy z červených tehál postavené v neogotickom štýle s charakteristickými vežičkami boli v roku 2015 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, v súčasnosti sa sčasti stále využívajú ako sklady, vo zvyšných priestoroch sú múzeá a stále expozície. Speicherstadt uzatvára štvrť HafenCity zo severnej, vnútrozemskej strany, a ponúka industriálne výhľady a nádych bohatej histórie prístavu.

Práve kombinácia významných kultúrnych či historických budov, vodnej plochy a multifunkčných štvrtí sa stáva vo svete čoraz obľúbenejšou. Aj v pražskej nábrežnej štvrti Bubny-Zátory má v rámci revitalizácie brownfieldu vyrásť nové sídlo pražskej a národnej filharmónie. Vysoká kvalita verejných priestorov pri vode, dobrá dopravná dostupnosť a možnosť kultúrneho vyžitia sú spoločné znaky európskych moderných miest 21. storočia, ktorými sa môže inšpirovať aj Bratislava.

HafenCity Hamburg
Tehlové fasády bývalých skladov ponúkajú skutočne zaujímavé výhľady. Zdroj: Shutterstock

Udáva trend udržateľnej výstavby aj života

Už od roku 2007 udeľuje mesto Hamburg tzv. „Ecolabel“, certifikát odmeňujúci využitie udržateľných spôsobov konštrukcie s minimálnymi vplyvmi na životné prostredie. Kritériá pre udelenie certifikátu sa s príchodom nových technológií sprísňujú a budovy odmenené v roku 2010 by ho dnes už nezískali. V rámci HafenCity je zatiaľ certifikovaných 36 projektov, pričom zohľadnenie vplyvu na životné prostredie hrá dôležitú úlohu už pri ich posudzovaní.

Jednou z priorít vedenia mesta pri výstavbe HafenCity je minimalizovanie produkcie oxidu uhoľnatého. K tomuto obmedzeniu pristupujú už v prípravnej fáze a snažia sa minimalizovať produkciu CO2 selekciou udržateľných stavebných materiálov, ktorých výroba je ekologická a vzniká pri nej minimum skleníkových plynov. Vlajkovou loďou ekologickej výstavby HafenCity bude kancelárska budova, ktorá bude mať po dokončení počas prevádzkového cyklu nulovú produkciu oxidu uhoľnatého.

Ďalším kritériom udržateľnej výstavby v HafenCity je využívanie ekologických zdrojov energie. V západnej časti štvrte sa na strechách budov nachádza 1 800 štvorcových metrov solárnych panelov, ktoré produkujú energiu na vykurovanie a ohrev vody.

HafenCity Hamburg
Autonómne elektromobily sú súčasťou hustej siete verejnej dopravy v HafenCity. Zdroj: hafencity.com

Kľúčový je aj projekt smart mobility, ktorého cieľom je znížiť potrebu obyvateľov štvrte vlastniť auto. Okrem toho, že nebude nutná náročná výstavba rozsiahlych podzemných garáží, zabezpečí hustá sieť verejnej dopravy jednoduchú prepravu po celom HafenCity. Kombinácia cyklotrás, metra, autobusov, trajektov a zdieľaných elektromobilov umožní rýchly presun obyvateľov aj návštevníkov. Z majiteľov automobilov budú uprednostňovaní tí s elektromobilmi, či už nabíjacími stanicami, alebo vyhradenými parkovacími miestami.

Plazy, parky, promenády

Už tri dekády sa starý industriálny prístav premieňa na modernú, multifunkčnú štvrť s množstvom zelene a kvalitnými verejnými priestormi. Komunitný život, ktorý si tu môžu vychutnávať jej obyvatelia aj zamestnanci pracujúci v kanceláriách, podporuje množstvo miest na stretávanie a spoločné trávenie voľného času.

Tím architektov a projektantov sa zameral na kreatívne spojenie povinnej protipovodňovej ochrany, ktorá sa nachádza v nábrežných oblastiach pri brehu rieky, s príjemnými parkami, lavičkami a kaviarňami na promenáde, ktorá sa po HafenCity vinie viac ako desať kilometrov. Zrekonštruované móla a kombinované mosty určené výlučne pre peších a cyklistov spájajú život v meste so životom na rieke a obyvatelia si môžu vychutnávať prírodné scenérie a chladnejšie ovzdušie, ktoré Labe ponúka.

HafenCity Hamburg
V HafenCity rastú udržateľné, multifunkčné projekty obklopené vodou a zeleňou – ideálne miesto pre život. Zdroj: Shutterstock

Revitalizácia historického prístavu, ktorý postupom času stratil časť svojho významu, a jeho transformácia na živú, modernú štvrť, je beh na dlhú trať. Ak sa k tomu pridá rekordná rozloha vyše dvoch kilometrov štvorcových, mesto Hamburg si pri HafenCity predsavzalo stať sa skutočným priekopníkom v urbanizácii nábrežných oblastí. Prioritami, akými sú úspešná spolupráca štátneho a súkromného sektora, dôraz na verejné priestory a kvalitný život v meste, a spojenie človeka s vodou sa môžu inšpirovať aj ďalšie mestá vrátane Bratislavy. Doterajší vývoj výstavby v druhom najväčšom meste Nemecka presvedčivo dokazuje, že kvalitný development sa bude uberať práve týmto smerom.