Čas čítania: 4 minút

Michal Hvorecký: Bratislava čarovná metropola

„Žiadate ma, aby som vám porozprával rozprávku. Načo? Vaše mesto je rozprávka.“ Povedal to Hans Christian Andersen na návšteve v Bratislave. Mesto na Dunaji si podľa autora tejto publikácie Michala Hvoreckého zaslúžilo obrázkovú knihu. Okrem poviedok, románov a blogov sa teda rozhodol vytvoriť dielo, prostredníctvom ktorého živá metropola rozpráva farebné príbehy.

„Nezáleží na tom, odkiaľ si, ale či máš mesto, v ktorom žiješ, pracuješ alebo chodíš do školy, rád, a chceš ho zmeniť k lepšiemu.“

Zdroj: Heureka.sk

Edícia Bratislava – Pressburg

V edícii kníh o Bratislave vyšli publikácie venované uliciam a námestiam, ale aj každodennému životu v rôznych historických obdobiach. Knihy z tejto série mapujú jednotlivé mestské časti, ale prinášajú aj príbehy bratislavských fontán a studní, kostolov a kláštorov. Tiež predstavujú tie najznámejšie kaviarne, krčmy, viechy a vinárne v Bratislave. Potulky starým Prešporkom môžu čitatelia zažiť vďaka viacerým publikáciám, ktoré pripomínajú staré rozprávky a povesti o Bratislave.

„V Bratislave ešte stál rad domov na dunajskom nábreží – tam, kde teraz stoja hotely Devín a Danube. V máji sme boli všetci v Horskom parku, v lete sme sa rozdelili na lidárov a na ciglfeldistov (podľa toho, či sme sa chodili kúpať na Lido k Dunaju, alebo na kúpalisko Tehelné pole).“ Július Satinský

Zdroj: Marenčin PT

Peter Szalay a kolektív autorov: Moderná Bratislava

Viac ako tristostranová publikácia o tom, ako sa po rozpade Rakúsko-Uhorska a vzniku Československa Bratislava začína meniť na modernú metropolu. Mení sa jej duch – Bratislava sa stáva z ospalého, kedysi významného a bohatého korunovačného mesta, dynamickou modernou metropolou. Mení sa životný štýl obyvateľov a tomu sa prispôsobuje aj architektúra a urbanizmus. Prichádzajú mladí architekti najmä z Čiech a z Rakúska, začína sa meniť ráz centra mesta a vzniká množstvo projektov novej, modernej výstavby.

Zdroj: Marenčin PT

Ľubo Stacho: Obchodná

Unikátna fotokniha, v ktorej autor zmapoval spoločenské a vizuálne zmeny výkladov na Obchodnej ulici v Bratislave za posledných 30 rokov. Od roku 1984 nafotil viac ako päťtisíc záberov výkladov na Obchodnej. Z nich vybral 500 do publikácie, ktorá umožňuje nahliadnuť do minulosti krajiny cez príbeh jednej z najzaujímavejších bratislavských ulíc. V knihe sú texty približujúce Obchodnú ulicu a celý projekt z rôznych pohľadov – historika a kurátora fotografie Aurela Hrabušického, kurátorky súčasného umenia Petry Hanákovej, historičky architektúry Henriety Moravčíkovej a sociológa Miroslava Tížika.

Zdroj: artattackshop.sk

Alan Hyža, Daniel Hevier: Bratislava včera a dnes

Ako názov prezrádza, fotograf Alan Hyža so spisovateľom Danielom Hevierom prinášajú svedectvo o premene mesta, no čitateľom ukážu aj miesta, ktoré zostali nedotknuté. Porovnanie 75 historických pohľadníc so súčasnými fotografiami a tiež krátke texty ponúkajú možnosť zastaviť sa a pouvažovať o prešporskom či bratislavskom genius loci. Čitateľ si môže pozrieť historické pamätihodnosti, ulice, námestia, ale aj nábrežie Dunaja. 

 Zdroj: knihcentrum.cz

Karol Kállay: Bratislava moja

Významný slovenský fotograf zachytáva v tejto veľkej reprezentatívnej knihe atmosféru Bratislavy v rokoch 1944 až 1964 tak, ako ju vnímal on. Rozpráva príbeh mesta, jeho obyvateľov, ale aj celých štvrtí, ktoré už dnes neexistujú. Fotografie v knihe sú vzácne, pretože až na malé výnimky neboli nikdy publikované ani vystavované. Autor ich nafotil medzi svojim 17. a 28. rokom života, keď prišiel do Bratislavy, a kým kniha v roku 2011 nevyšla, mnohé z nich neboli nikdy predtým ani vyvolané.

„Staré múry, staré schodiská, staré domy, staré dvory. Aj tie predsa stále žijú, ale nemajú oči, v ktorých by som videl oblaky. Skôr sa stmieva ako brieždi. Chcem iba vidieť to, čo nevidia iní.“

Zdroj: im9.cz

Tomáš Berka, J.M. Bahna: Vily – nad Bratislavou, na Slavíne, nad hradom, okolo Horského parku

Slovenský scénograf, filmový architekt, hudobník a spisovateľ Tomáš Berka vezme čitateľa na prechádzku spojenú s architektúrou, ale aj životným štýlom vo vilových štvrtiach Bratislavy. Čitateľ sa zoznámi s najvýznamnejšími projektantmi a staviteľmi, ale aj s pôvodnými i neskoršími majiteľmi a obyvateľmi týchto neraz výnimočných architektonických objektov dotvárajúcich dnešnú siluetu Bratislavy.

 

Zdroj: Marenčin PT

Peter Ševčovič: Z kuchyne starého Prešporka

Kniha, ktorá právom získala v roku 2004 titul „Best Culinary History Book“ pozve všetkých gurmánov na exotický ročný pobyt v dávnom Prešporku. Začína sa plesovou sezónou v hoteli Bellevue, pokračuje oslavami Majálesu v chýrnej Albrechtovej reštaurácii či vinobraním v Zelenom dome. Čitateľ sa túla po vinárskych uličkách, promenáde, korze i „Anča-korze“, navštívi luxusnú Berlínku, rybársku krčmu i kóšer reštauráciu v starej Židovni. Z histórie do súčasnosti ponúka kniha kulinárske inšpirácie a kus pôvodnej, nefalšovanej dobovej atmosféry.

Zdroj: paseka.sk

Mária Ďuríčková: Bratislavské povesti

Kniha, v ktorej vyšli povesti Dunajská kráľovná, Prešporský zvon a Biela Húska na Dunaji, ponúka príbehy založené na skutočných udalostiach, ale aj diela fantázie známej slovenskej autorky. V povestiach, ktoré sú rozprávané raz ako príbehy, raz ako historické poviedky či mýty, dýchne na čitateľa etnicky pestrá minulosť čias kozmopolitnej Bratislavy. Vystupujú v nej Slovieni, Rimania, Kelti, Turci, Slováci, Maďari, Nemci, Židia, Rómovia i Česi.

Zdroj: Mladé Letá