Je leto a život na Novom Lide je v plnom prúde. Ľudia sa kúpu v Dunaji, turisti prechádzajú nábrežným parkom a zopár z nich by sme našli aj na turistických chodníkoch Sovieho lesa. Vodáci sa člnkujú, deti očakávajú vytúžené školské prázdniny a ich rodičia zas dovolenku. Teplý júnový deň je ako stvorený na bicyklovanie. Strávime ho preto s Michalom.

Michal je vášnivý športovec. Je rodený Petržalčan, novú štvrť, ktorá tu pred niekoľkými rokmi vyrástla víta, konečne má lepšie spojenie s centrom mesta a ožilo aj nábrežie Dunaja, ktoré bolo dovtedy zanedbané. 33-ročný muž sa málokedy pohne niekam bez bicykla a ak aj áno, vtedy si ide zabehať, zaplávať či zaliezť na umelú stenu. A to všetko na Lide nájde.

cyklista-mapa-v3

Michal pracuje v centre na Pribinovej, preto je pre neho dôležité, aby sa do práce dostal ľahko, nečakal v zápchach a ideálne mohol ísť do roboty na bicykli alebo peši. Dnes má však voľno a rozhodol sa ho využiť naplno. Ako inak, ak nie na dvoch kolesách.

07:30 Smola na zelenom moste

Ešte neprešiel ani pár kilometrov na svojej 40 kilometrovej trase z Petržalky do Čunova, kam má dnes Michal v rámci výletu namierené a už má smolu. Na zelenom moste ponad diaľnicu, ktorý prepája biokoridor Chorvátskeho ramena s Office parkom na Novom Lide, dostal defekt na prednom kolese. Hoci sa vyhol pádu, výlet sa zrejme predĺži.

Z Einsteinovej to má domov blízko, no tlačiť po boku bicykel s defektom nie je jeho predstava pekného rána. Má však aj inú možnosť. Kúsok od zeleného mosta sa začína na Lide Bulvár, kde sa nachádza obchod so športovými potrebami. A ten sa o chvíľu otvára. Snáď mu niekto s opravou pomôže.

nove lido office park FB

Vie, že má ešte chvíľu čas, preto sa pomaly prechádza s bicyklom vedľa seba okolo Office parku. V zvlnenom priestore sa nachádzajú vyvýšené miesta, kde si vychutnáva výhľad na okolie. “Všetko zlé je na niečo dobré,” pomyslí si. Park medzi kancelárskymi budovami pôsobí ako dlhý zelený koberec plný ľudí.

Prekvapuje ho, ako je tu napriek blízkosti diaľnice ticho. Budovy stoja chrbtom ku ceste a blokujú ruch. Vyvýšené podložie Office parku pri izolovaní hluku pomáha. Michal sleduje ľudí ako posedávajú pod stromami s notebookmi na kolenách i skupinku, ktorá neďaleko neho raňajkuje v “exteriérovej zasadačke” a živo debatuje.

08:00 Nákup na Bulvári

Bulvár dýcha mestským životom. Široká moderná obchodná ulica je plná kaviarničiek, reštaurácií, obchodov a barov, priestor medzi nimi je otvorený a patrí korzu so širokými chodníkmi, stromoradím, cyklochodníkmi a električkou.

cyklista-jeden-den-1

Michal si pred jednou z predajní zamkne bicykel a vojde do obchodu s cyklopotrebami. Personál mu s jeho problémom pomôže a oprava defektu trvá len pár minút. Teraz už len skočiť kúpiť slnečné okuliare, krém na opaľovanie a minerálku a môže sa konečne vydať na plánovanú cestu.

09:15 – 11:30 Po hrádzi a späť

Od Bulváru Michal pokračuje po cyklistickom chodníku popri električkovej trati až na miesto, kde sa ulica prepája s Centrálnym parkom. Vľavo od neho je veľká otvorená zelenú plocha, kde sa v týchto horúcich mesiacoch konajú koncerty či letné kino.

Po jeho pravej strane je výstupná plocha parku s dominantou Nového Lida – budovami v blízkosti mosta Apollo. Tie prepájajú centrálny park s výstavbou. Michalovi stačí prejsť už len pár desiatok metrov bočnou ulicou a dostane sa na medzinárodnú cyklistickú trasu na Dunajskej hrádzi – Eurovelo 6. Tá tu funguje už celé desaťročia a jej popularita stále stúpa.

 

cyklista-jeden-den-2Michal spúšťa na hodinkách meranie kalórií a vyráža na cestu – smer Čunovo. Dvadsať kilometrov tam, dvadsať naspäť, jedna proteínová tyčinka, 1300 spálených kalórií, únava. Slušná bilancia, ktorá si zaslúži obed.

11:30 Náhodné stretnutie na Námestí a obed

Hlavná cyklistická trasa tvorí pomyselnú hranicu medzi Nábrežným parkom a obytnou zónou a prechádza cez vrchnú časť Námestia. Stačí prejsť trochu nižšie smerom k rieke a nikto neminie miestne trhy hrajúce farbami a vôňami. Michal sa po návrate z Čunova prechádza po námestí, kde to okolo obeda žije. Cez deň tu stretnete hudobníkov, divadelníkov alebo pouličných umelcov. Deti sa hrajú pri fontáne, ľudia sedia na terasách kaviarní a oddychujú na tráve pod stromami.

cyklista-jeden-den-3

Stánkari na trhu už predávajú prvé voňavé letné plody z neďalekých sadov. Marhule symbolicky rastú aj na Lide ako pocta historickým sadom Petržalky. Práve, keď Michal zahryzne do šťavnatého ovocia, začuje známy hlas. Stretáva kamaráta, študenta Ekonomickej univerzity Adama, ktorý na Lide spája príjemne s užitočným. V tieni stromov pracuje na diplomovke. Michal sa teda rozhodne pre spontánnu zmenu plánu a s Adamom sa vyberú na obed do reštaurácie na námestí.

14:00 -18:00 Kúpanie na Lido Lagúne

Po dobrom obede sa dvojica kamarátov rozlúči. Prišiel čas zakončiť športový deň obľúbeným rituálom – plávaním v Dunaji. Po takmer storočí Lido zažíva veľkú slávu. Bratislava má opäť verejné miesto pri vode, kde to žije, kam sa ľudia chodia kúpať a zabávať.

04_Lido_Plaz_01-e1490689704381

18:00 – 20:30 Grilovačka vo vodáckom klube

Deň sa pomaly končí a cestou domov sa cyklista ešte zastaví pozdraviť partiu kamarátov z vodáckeho klubu, ktorí ho pozvali na grilovačku. Pohoda v areáli pripomína, prečo sa oplatí žiť v blízkosti prírody a zároveň neďaleko centra. Je výnimočnou kvalitou Bratislavy, že si takéto miesta uchovala.


Tento článok je súčasťou seriálu Jeden deň na Lide, ktorý cez príbehy budúcich obyvateľov a návštevníkov novej štvrte hovorí o tom, čo im verejné priestory Nového Lida ponúknu a ako v ňom bude vyzerať dobre strávený čas.