Čas čítania: 6 minút

Miriam je mladá matka, ktorá sa po škole a niekoľkých rokoch budovania kariéry rozhodla založiť si rodinu. Jej manžel Marek podniká, a hoci sa snaží venovať rodine čo najviac času, Miriam má väčšinu starostí o deti na svojich pleciach. Robí to však s radosťou, a to aj vďaka tomu, že priestor, v ktorom žije, jej ponúka všetko, čo potrebuje. Miriam a Marek majú 7-ročného školáka Adama a jeden a polročnú Zuzku.

Rodina býva na Novom Lide v jednom z bytov blokovej zástavby, ktorý sa nachádza medzi Centrálnym parkom a Bulvárom. Pre život s deťmi je to príjemné miesto. Je tu množstvo zelene, dobrá občianska vybavenosť – štvrť ponúka možnosti na prácu, šport, kultúru aj oddych. Sú tu obchody, sezónne trhy, detské ihriská, parky, pláž na kúpanie, reštaurácie, kaviarne s detskými kútikmi, kino a mnohé iné inštitúcie. Ale čo je najpodstatnejšie – Miriam sa tu cíti bezpečne.

mamicka-trasa-v2

Je teplý deň začiatkom júna a mladá mamička má v pláne prežiť ho bez nejakých výnimočných plánov. Len sa nechá unášať tým, čo jej Nové Lido ponúkne.

06:30 – 08:30 U seba doma

Miriamin deň sa začína ráno v pohodlí domova. Zo spálne má výhľad do tichého vnútrobloku s minišportoviskom, komunitnou záhradou a oddychovou zónou.

Vstáva o pol siedmej. Manžel je už na odchode do práce, po ceste odprevadí staršieho Adama do školy. Miriam pripraví raňajky pre dcéru. Niekoľkými lietadielkami s lyžičkou jedlo mizne a ranný rituál sa začína skladaním. Pre Zuzku sú to kocky, pre Miriam uteráky a bielizeň.

09:30 Nákup na Bulvári

Po rannom rituáli je načase vyraziť do ulíc. Stačí si zbaliť všetko potrebné pre seba aj pre malú a ide sa.

Rušný život na Bulvári sa ešte len prebúdza. Hoci niektoré prevádzky, najmä potraviny, už obsluhujú od skorého rána, iné sa ešte len pripravujú na deň. Predavačka vykladá pred kvetinárstvo kytice čerstvých kvetov, obchodník so suvenírmi nesie stojan s pohľadnicami z Bratislavy, z terasy kaviarne cítiť vôňu kávy a maslových croissantov.

bulvar-vizualizacia

Bulvár je pre mamičky s deťmi doslova stvorený. Zuzka zvláda prvé kroky životom celkom sebavedomo, no aj keď je v kočiari, Miriam sa vie dostať všade. Počas prechádzky po širokej ulici lemovanej obchodíkmi a reštauráciami si Miriam odbehne do drogérie kúpiť nejaké drobnosti pre malú. To, že má po ruke všetky podstatné služby, takže pre nič netreba chodiť ďaleko, si nevie vynachváliť. Ak by jej aj náhodou niečo chýbalo, pred domom má zastávku, odkiaľ chodí nízkopodlažná električka do centra a aj hlbšie do Petržalky.

10:15 Na detskom ihrisku v Centrálnom parku

Keď si Zuzka užije rannú siestu v kočiari, je plná života, a to znamená jediné. Smer: Centrálny park. Ten je akoby hlavnou ulicou Nového Lida, ale bez áut a vozidiel MHD. Len zeleň a ticho, teda až na jeho strednú časť, kde sa nachádza detské ihrisko. Tá je plná smiechu.

Dôchodcovia cvičia vo vonkajšom fitness v parku, skupinka študentov sa živo baví na trávniku s knihami v rukách, deti behajú okolo fontány, kým ich rodičia sledujú z terasy kaviarne. Na Miriam tu už čakajú kamarátky zo susedstva, taktiež na materskej.

mamka-fontana-v2

Pri káve sa rozprávajú o novinkách. Jedna si popri materskej rozbieha vlastné podnikanie, ďalšia si konečne našla čas venovať sa maľovaniu, Miriam sa zas chváli úspešným ukončením víkendových kurzov v meste. Keďže v júni končia, do septembra bude mať viac času venovať sa komunitnej záhradke vo vnútrobloku na Lide. Doteraz, keď sa učila, tam deti brával jej manžel po práci, no teraz by tam rada chodila viac aj ona. Paradajky už rastú a prvá úroda záhradky má podobu špenátu, reďkoviek a jahôd. S kamarátkami sa tak lúči s pozvaním do záhrady a odchádza so Zuzkou na obed.

12:30 Prechádzka centrálnym parkom

Za dobrým obedom sa vracia na Bulvár a keď o necelú hodinu odchádza z reštaurácie, je čas na poobedný oddych. Teda aspoň pre malú Zuzku. Aby sa jej dobre spalo, Miriam ide na prechádzku do parku.

Centrálny park je prepojený so Sadom Janka Kráľa. Pri hlavnom vstupe do parku je takzvaný mikropark. Ten tvoria multifunkčné priestory. Ľudia na Lide ich volajú “izby”. Hoci sú vonku v parku, ich obsah sa mení podľa ročného obdobia i podľa toho, čo ľuďom najviac vyhovuje. Je leto, takže teraz je tu letná čitáreň a malý rybník. Na mieste, kde boli v zime kopčeky zasypané snehom pripravené pre sánky sú teraz šmykľavky pre deti, rodičia môžu oddychovať v závesných sieťach medzi stromami.

matka-sportovisko-v4

Strednú časť parku tvoria väčšie plochy určené na šport a rekreačné aktivity a na východnej strane sú napokon veľké kompaktné rozptylové plochy, ktoré sú ako stvorené na zhromažďovacie akcie. V lete tú bývajú koncerty, letné kino a tráva je obsypaná rodinami piknikujúcimi na tráve.

13:40 Vyhliadka na konci námestia

Malá Zuzka zaspala a Miriam si po prechádzke sadá na lavičku na konci Námestia. Z vyvýšeného priestoru má dobrý výhľad na Dunaj, Nábrežný park a sochu Štefánika na opačnej strane rieky a aj na hrad v diaľke.

Vďaka tomu, že sa územie za hrádzou dvihlo na jej úroveň, vzniklo vizuálne spojenie s riekou a mestom. Zároveň má človek väčší pocit bezpečia, keď môže sedieť “nad” vodou.

Miriam využije atmosféru letného dňa a spraví zopár fotiek. Niekoľko z nich posiela škodoradostne aj manželovi do práce.

14:30 Na susedskej burze

Po poobednom oddychu sa Miriam vracia domov. Samotná prechádzka námestím je zážitok. Od Dunaja začína ako zelená krajina, ktorá ladí s prírodným charakterom nábrežného parku. Čím ide od rieky ďalej do centra štvrte, tým viac sa zelené ostrovčeky postupne “rozpadajú”, aby nakoniec vyústili do hlavnej časti s pevnou plochou.

Námestie na Novom Lide je symbolickým zrkadlom toho pri Eurovea, a tak mu na hornom konci dominuje Slovenské národné divadlo, tak je aj tu zasadená kultúrna inštitúcia.

mamka-burza-v2

V centrálnom priestore sa akurát koná susedská burza. V ponuke sú rôzne starožitnosti: smartfóny, virtuálne okuliare či retro plagáty z filmov ako Interstellar a La La Land. Možno by bolo fajn odniesť sem niekedy nabudúce pár nepoužívaných vecí zo šatníka, pomyslí si Miriam a odchádza domov.

15:30 Opäť doma

Popri tom, ako Miriam kŕmi svoju dcéru ovocím na olovrant, Zuzka opakuje slová z leporela, ktoré drží v rukách. Po menšom boji a utieraní banánu zo stola si Miriam sadá na gauč s knihou v ruke, kým Zuzka sedí na zemi medzi hračkami a pozerá rozprávku.

Po piatej hodine už prichádza z práce Marek, ktorý po ceste vyzdvihol aj Adama zo školskej družiny. Marek pracuje na Pribinovej, a kým sa nepresťahovali na Nové Lido, chodieval z práce podstatne neskôr. Bývať a pracovať v centre mesta rozhodne znamená menej času stráveného dochádzaním a viac času na seba a rodinu.

18:00 Hodina jógy v parku

Je čas na výmenu stráže. Deti si berie na starosti Marek a Miriam má chvíľu pre seba. Pravidelne chodí do Nábrežného parku cvičiť jógu a dnes je tiež s kamoškou dohodnutá na hodine.

05_Lido_Park_01

Cestu jej lemuje takmer samá zeleň a keď prichádza k miestu, kde sa križuje Námestie a Centrálny park napája sa na takzvaný Eko Park, zelený koridor tiahnuci diagonálne cez polovicu štvrte.

Prichádza do Nábrežného parku, ktorý je najtichším priestorom celej štvrte. Les vytvára zaujímavý kontrast k aktívnemu, dynamickému nábrežiu pred centrom Eurovea oproti. Ideálny priestor na zakončenie príjemného dňa.

Ako prežije deň na Lide športovec si môžete prečítať v prvom diele seriálu.

Tento článok je súčasťou seriálu Jeden deň na Lide, ktorý cez príbehy budúcich obyvateľov a návštevníkov novej štvrte hovorí o tom, čo im verejné priestory Nového Lida ponúknu a ako v ňom bude vyzerať dobre strávený čas.