Čas čítania: 4 minút

Bálna, Budapešť

Multifunkčné centrum v Budapešti kombinuje historické industriálne prvky s modernou architektúrou. Dve pôvodné tehlovo-betónové budovy prístavných skladov spája moderná kovovo-sklenená konštrukcia pripomínajúca chrbát vynárajúcej sa veľryby. Odtiaľ pochádza aj názov Bálna (veľryba), ktorá je jednou z hlavných atrakcií ľavého nábrežia v Budapešti. Za netypickým a moderným dizajnom stojí Kas Oosterius, holandský profesor a priekopník inovatívnej a modernej architektúry.

Zdroj: balnabudapest.hu

Azda najvýznamnejším nájomcom v Bálne je Galéria v Budapešti, v ktorej môžu turisti navštíviť výstavy domácich aj zahraničných umelcov. Okrem toho sa tu nachádzajú rôzne obchody, reštaurácie, bistrá a trh s domácimi výrobkami.

Zdroj: balnabudapest.hu

DC Tower 1, Viedeň

Najvyššia budova v Rakúsku a jeden z najvyšších mrakodrapov v strednej Európe sa týči nielen nad brehom Dunaja, ale nad celou Viedňou. Ťahá sa do výšky 250 metrov (vrátane antény). Autorom architektonického návrhu DC Towers je Francúz Dominique Perrault, viacnásobne ocenený a uznávaný architekt, ktorý sa podieľal napríklad aj na návrhu Francúzskej národnej knižnice. Z jednej strany „zvlnená“ fasáda pripomína tok rieky.

Zdroj: Wikipedia.org

Na dolných podlažiach DC Tower 1 sa nachádza luxusný hotel, nad ktorým sa rozkladajú kancelárske priestory. Na najvyšších podlažiach sú byty a reštaurácia, ktorá ponúka nádherný výhľad na Dunaj a okolité mesto. Vedľa nej vyrastie DC Tower 2, ktorá je v procese výstavby a po dokončení by mala mať 168 metrov.

Zdroj: Shutterstock

Ars Electronica Center, Linz 

Centrum elektronického umenia v Rakúsku v sebe sústreďuje najmodernejšie technológie pretavené do umeleckých diel. Budova, ktorú miestni nazývajú aj Múzeom budúcnosti, osvetľuje ľavý breh Dunaja a svojou modernou a futuristickou architektúrou robí česť inštitúcii, ktorá v nej sídli.

Zdroj: Shutterstock

Výstavy v Ars Electronica Center využívajú digitálne technológie budúcnosti na poukazovanie na rôzne spoločenské problémy, ale aj na vyjadrenie skutočnosti, ako málo toho zatiaľ vieme o svete okolo nás. Okrem toho sa tu pravidelne koná celosvetová súťaž v kybernetických disciplínach, ale aj prehliadky pre školy či koncerty.

Zdroj: Shutterstock

Belgrade Waterfront, Belehrad

Rozľahlý developerský projekt, ktorý sa rozprestiera na viac ako milióne štvorcových metrov, oživí zanedbaný breh Sávy na mieste, kde sa vlieva do Dunaja a vytvára jedinečnú prírodnú scenériu obklopenú hlavným mestom Srbska. Druhý najväčší mestský rozvojový projekt v Európe ponúkne po dokončení byty, kancelárske a obchodné priestory, parky, verejné priestranstvá a takmer dva kilometre peších a cyklistických ciest.

Zdroj: belgradewaterfront.com

Projekt spolufinancovaný mestom a developerom z Abu Dhabí Eagle Hills bude stáť približne tri miliardy amerických dolárov. Plnohodnotná multifunkčná a sebestačná štvrť revitalizuje jednu z najatraktívnejších lokalít v dynamicky sa rozvíjajúcom regióne. Vyrastie tu aj 168-metrový mrakodrap Belgrade Tower.

Zdroj: belgradewaterfront.com

Neu Ulm, Ulm

Vzorovým príkladom rýchleho a dynamického rozvoja je Nový Ulm, ktorý sa v roku 1810 osamostatnil od mesta Ulm a vytvoril samostatné mesto na pravom brehu Dunaja. Hoci bol Nový Ulm počas Druhej svetovej vojny bombardovaný a takmer 80 percent jeho územia bolo zničených, od roku 1990, keď jeho územie definitívne opustila americká armáda, prešiel výrazným a dynamickým rastom.

Zdroj: wikipedia.org

Vďaka rozvojovým projektom sa z Neu Ulmu stalo prosperujúce mesto, zaujímavým spôsobom využilo priestory bývalých kasární, v ktorých dnes sídli daňový úrad a polícia. Okrem toho tu vďaka projektu Neu Ulm 21 vznikol významný železničný uzol na trati Stuttgart – Augsburg, a v roku 2008 tu bola usporiadaná významná Štátna záhradnícka výstava, ktorú navštevujú záujemci z celého Nemecka a Rakúska. Neu Ulm má dnes takmer 60 -tisíc obyvateľov a za tridsať rokov sa rozvinul z vojenskej základne na plnohodnotné mesto.

Zdroj: wikipedia.org

Steinerne Brücke, Regensburg

Kamenný most pri najsevernejšom ohybe Dunaja bol viac ako 800 rokov jediným prostriedkom na prepravu medzi dvoma brehmi mesta Regensburg. Vďaka nemu vznikla významná obchodná cesta medzi severnou Európou a Benátkami, a mesto sa stalo bohatým sídlom obchodníkov. Dnes patrí k hlavným turistickým atrakciám regiónu.

Zdroj: Shutterstock

Oblúkový most postavený zo 16 oblúkov je ukážkou geniality stredovekých staviteľov, ktorých dielo patrí k ikonám Bavorska. Dĺžka výstavby – na tú dobu mimoriadne rýchlych 11 rokov – sa spája s legendou, podľa ktorej sa staviteľ mosta dohodol s diablom. Spolu s historickým centrom mesta je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Shutterstock

Most SNP, Bratislava

Ikona Bratislavy, ktorá sa nachádza azda na každej pohľadnici z nášho hlavného mesta. Takmer 100 metrov vysoká veža, ktorá zároveň slúži ako pylón mosta, sa týči nad Dunajom a Bratislavou a ponúka panoramatický výhľad na okolie.

Zdroj: Shutterstock

Výstavba Mostu SNP sa začala v roku 1967 a prvé civilné auto po ňom prešlo 26. augusta 1972. Aj keď jeho výstavba vyvolala nevôľu časti Bratislavčanov, ktorí protestovali proti zbúraniu Vydrice a synagógy, dnes je táto stavba nielen slovenskou, ale európskou ikonou a jedným zo symbolov plavieb po Dunaji. Od roku 2018 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Zdroj: Shutterstock