Čas čítania: 6 minút

Jeden zo spôsobov, ako objaviť v meste to dobré, je spýtať sa na lokality s dobrou energiou priamo obyvateľov Bratislavy. V sérii online dotazníkov sme Bratislavčanom položili viacero otázok týkajúcich sa kvality života v hlavnom meste.

Genius loci týchto lokalít sa nedá napodobniť, no dá sa uvažovať nad tým, ako postaviť Nové Lido tak, aby tam mohli vznikať podobné autentické miesta, ktoré ľudia príjmu za svoje.

V prvej z ankiet sme sa pýtali: Kde sa najradšej v Bratislave stretávate s priateľmi? 

Prečo táto otázka? Jeden z princípov, ktorými sa pri tvorbe Lida riadime, je aj pestrosť a scénickosť  – skrátka miesta s atmosférou (tento princíp nájdete pod číslom 8 v našom zozname pre tvorbu mesta). 

Dostali sme viac ako 300 odpovedí. Ich výber spracúvame v tomto článku a celý zoznam nám poslúži aj interne – ako výborný štart do debaty o priestoroch Bratislavy.

Kde je teda v Bratislave dobrá atmosféra, ktorú si obyvatelia hlavného mesta radi užívajú s priateľmi?

 

Židovská a Beblavého ulica

Križovatka týchto dvoch ulíc je v letných mesiacoch obľúbeným miestom stretnutí mladých ľudí. Užívajú si teplé letné večery, postávajú na ulici, debatujú a popritom si odbehnú doplniť pohár do jednej z troch krčiem, ktoré sú tu hneď vedľa seba. Práve kvôli týmto trom podnikom si medzi zasvätenými toto miesto vyslúžilo prezývku Bermudský trojuholník. Občas sa tu človek príliš rýchlo stratí.

nl_anketa_0052

 

Pinot u Bruna

Pinot u Bruna je vínny bar nenápadne zastrčený v rohu Rudnayovho námestia pri Dóme svätého Martina. V lete ponúka romantické posedenie na terase pred domčekom priamo v srdci Starého Mesta. Interiér je zariadený stroho, ale útulne. Poteší sympatická ponuka bio vín.

nl_anketa_0025

A post shared by TAG @BRATISLAVA_ (@bratislava_) on

 

Dobre&Dobré

Maličkú, ale o to pôvabnejšiu kaviarničku Dobre&Dobré nájdete na Nedbalovej ulici zo zadnej strany Starej tržnice. Ako sami vravia, robia tu dobré veci a robia ich dobre. Kaviareň prevádzkuje občianske združenie Vagus, ktoré pomáha ľuďom bez domova, napríklad aj tým, že im ponúka prácu v tejto kaviarni.

Hneď, ako vstúpite dovnútra, očarí vás interiér s nádychom 30. rokov minulého storočia. Atmosféru doby ešte viac umocňujú pravidelné koncerty v rytme swingu, džezu či šansónu.

Ak budete mať šťastie, možno natrafíte aj na pani Martu Mátyásovú za klavírom. Dáma vo veku, ktorý sa neprezrádza, hrávala v kaviarňach celý svoj život. Vypočuť si jej hudobné kreácie je zážitok.

nl_anketa_0110

A post shared by tonbo_diary (@tonbo_diary) on

 

Bukowski bar a klub Fuga

Klub Fuga sa presťahoval z Továrenskej ulice do úplného rohu námestia SNP, na polceste medzi Manderlákom a Starou tržnicou. Konajú sa tu koncerty experimentálnejších foriem elektronickej hudby, rocku, metalu, hip-hopu a džezu. Na bratislavskej hudobnej scéne tak zaplnil dopyt po chýbajúcich žánroch.

Hneď vedľa klubu Fuga je bar Bukowski, podnik s príjemnou slobodomyseľnou atmosférou, ktorý nahradil legendárnu krčmu Malí Františkáni. Svoj názov si nesie po americkom spisovateľovi Charlesovi Bukowskom, známom aj svojim pozitívnym vzťahom k barovému vysedávaniu. Z ponuky najviac zaujmú shoty pomenované po slávnych svetových spisovateľoch.

nl_anketa_0078

A post shared by Bukowski Bar (@bukowskisk) on

A post shared by Elena Soltes (@hellaella) on

 

Sad Janka Kráľa

Park na brehu Dunaja nariadila vybudovať už v roku 1774 cisárovná Mária Terézia ako prvý verejný park v Európe. Pôvodne niesol názov Sternalle (Hviezdicová aleja) kvôli usporiadaniu chodníkov do osemramennej hviezdice. Postupne bol upravovaný a súčasná podoba Sadu Janka Kráľa je z roku 1839. Množstvo respondentov ankety ho uviedlo ako svoje obľúbené miesto, kde sa stretávajú s priateľmi.

IMG_7629

A post shared by Bibi (@bibaso) on

 

Nábrežie pri Eurovei

Eurovea v roku 2010 získala ocenenie Stavba roka 2010 a čas ukázal, že nie nadarmo. Dnes je pevnou súčasťou bratislavského nábrežia – miestom, kde chodia denne oddychovať stovky Bratislavčanov. Promenáda ponúka príjemné reštaurácie a kaviarne, pre deti ihriská na hranie a námestie M. R. Štefánika, zase štedrý priestor pre rôzne verejné akcie.

nl_anketa_0164

 

Kaviarne a vinárne pri Blumentáli

Cez víkendy, keď sa väčšina študentov, aj pracujúcich presúva z Bratislavy na východ, hlavné mesto občas zíva až prekvapivou prázdnotou. Existuje však priestor, ktorý permanentne praská vo švíkoch aj vo všedné nedeľné poludnie.

Reč je o kaviarni Trieste, ktorú nájdete v krásnej funkcionalistickej budove Avion (nie to obchodné centrum) vedľa kostola známeho ako Blumentál. Dôvod je prostý. Dobrá káva a ponuka tradičných bratislavských rožkov za bezkonkurenčne najvýhodnejšiu cenu.

nl_anketa_0321

Kúsok od kostola Blumentál, v malom žltom domčeku na Radlinského ulici, sú vedľa seba hneď tri ďalšie dobré podniky – Mad Drop, Viecha malých vinárov a Čajkafé. Každý s iným zameraním, ale všetci znalci svojho remesla.

Čajkafé reprezentuje špičku v príprave a prezentácii čajovej kultúry na Slovensku. Viecha malých vinárov ponúka vždy čerstvé tankové víno od malých vinárov z malokarpatskej oblasti a pestrú paletu fľaškových vín rôznych odrôd a ročníkov. Mad Drop je kaviareň, kde si podľa viacerých odborných recenzií dáte najlepšiu kávu v Bratislave.

Zo zadnej strany majú všetky tri prevádzky štýlové terasy v záhrade, čo je na centrum mesta skôr ojedinelé.

nl_anketa_0334

 

Železná studnička

Lokalita Železnej studničky bola niekedy obľúbeným miestom stretnutí uhorskej šľachty. Stáli tu železité kúpele kráľa Ferdinanda, ktoré kúpil bohatý vinár Jakub Palugyay a nechal tu vybudovať luxusný hotel s dvadsiatimi izbami.

Časy najväčšej slávy Železnej studničky sú už nenavrátne preč, no jedna vec sa nezmenila. Toto miesto stále patrí k najobľúbenejším výletným lokalitám obyvateľov mesta.

A post shared by Karina (@romashkovaka) on

 

Funus

Funus, to nie je názov pohrebných služieb, ale kultový podnik v Horskom parku, do ktorého už chodili vraj aj štúrovci. Rozhodne jedna z najstarších zachovaných krčiem v Bratislave je dnes obľúbenou zastávkou rodín s deťmi z okolia, cyklistov, psíčkarov a učením vysilených študentov z neďalekého internátu.

nl_anketa_0262

A post shared by misha_ozz (@misha_ozz) on

 

Omama Shop Café

Na Sasinkovej, v tehlovom dome z čias Rakúsko-Uhorska, sa nachádza podnik s jednou z najpríjemnejších letných terás v meste. Pod oknami starého domu obrasteného brečtanom sa dá ochladiť aj v tom najhorúcejšom lete.

Interiér Omamy je zariadený v štýle múzea obchodu. Nájdu sa tu smaltované reklamné tabule, staré pokladne, zásobníky na kávu, rôzne dózy či váhy a množstvo iného inventáru z potravinových obchodov a kaviarní zo začiatku minulého storočia.

nl_anketa_0137

A post shared by Eiva Eiv (@eivaeiv) on

A post shared by karol_ina_k (@karol_ina_k) on

Tieto lokality sa v našej ankete opakovali najčastejšie.

 

Iné obľúbené miesta

Medzi ďalšie miesta, ktoré radi navštevujete, ste zaradili aj tieto:

Horský park, Palisády, Nábrežie okolo mostu Lafranconi, Slavín, Magio pláž, Mačkafé, Kuchajda, Draždiak, Zimný štadión Ondreja Nepelu, Koliba, Rača, KC Dunaj, Randal, Kačín, Biely kríž, Avion a Ikea, Aupark, OC Centrál, Zlaté piesky, La Putika, Štúr Café, U čierneho psa, Dunajská hrádza

 

Čo s tým ďalej?

Zoznam atmosferických miest Bratislavy, kam radi beriete priateľov, bude dôležitý čriepok do mozaiky vecí, na ktoré treba pri urbanistickej vízii Nového Lida myslieť. Keď budeme tvoriť detaily priestorov alebo písať zadania architektonických, či urbanistických súťaží, poslúžia nám aj tieto informácie ako inšpirácia či podklad.

 

Prečítajte si článok o piatich verejných priestoroch

Naša najbližšia úloha – urbanistu aj developera – je “vpísať” do DNA Nového Lida pozitívne hodnoty, dostať ich tam už na začiatku. Pracujeme na tom cestou definovania urbanistických základov – formou koncepcie piatich verejných priestorov a prostredníctvom formulovania Princípov priestoru.

Základ Nového Lida má tvoriť pätica verejných priestorov, ktoré prispejú k dobrému životu v meste a ktoré vám už toto leto postupne predstavíme.

Prečítajte si článok o týchto priestoroch

Tieto priestory a celá štvrť by sa mali riadiť základnými princípmi, ktoré sme spísali.

Pozrite si princípy Nového Lida