Čas čítania: 3 minút

Drevostavby nie sú na Slovensku cudzie. Napokon, zachovalo sa nám množstvo dreveníc či 59 artikulárnych kostolíkov, najstarší z roku 1658. Dnes sa však u nás stavajú len drobné drevostavby, najmä rodinné domy. Multifunkčná budova s výškou 84 metrov, aká nedávno vyrástla v susednej Viedni, je zatiaľ nepredstaviteľná. Kým totiž v iných európskych metropolách ide o bežný stavebný materiál, z ktorého sa stavajú aj veľké obytné, priemyselné či verejné budovy, naša protipožiarna legislatíva stanovila reštriktívne obmedzenia, vrátane maximálnej požiarnej výšky 12,5 metra. Neznamená to však, že by sa developeri takýmito zámermi nezaoberali.

V minulom roku tiež vznikla pod záštitou Slovenskej rady pre zelené budovy Iniciatíva za moderné drevostavby, ktorá je výsledkom spoločného úsilia investorov, stavebných odborníkov, architektov a akademickej obce. Jej cieľom je okrem iného zmeniť legislatívu, aby umožnila stavby s požiarnou výškou minimálne 22,5 metra.

Drevostavby patria k neveľkému počtu riešení na minimalizáciu zabudovaného uhlíka. Pritom majú mnohé ďalšie benefity. Ide o obnoviteľný materiál so skvelými konštrukčnými a teplotechnickými vlastnosťami. Zároveň je preukázané, že tento krásny prírodný materiál má vysoko pozitívny vplyv na psychiku a pohodu, pôsobí blahodarne na zdravie i výkonnosť na pracovisku či v škole. Možnosti využitia dreva ako stavebného materiálu ukazuje aj výber realizácií v okolitých krajinách.

Arcus City, Řeporyje, Praha

V pražskej mestskej časti Řeporyje rastie prvý drevený bytový dom v Českej republike. V developerskom projekte Arcus City nadviaže na okolité stavby z klasického železobetónu a ponúkne 62 bytov, pričom konštrukčný materiál odhalí v rôznych detailoch či v priznaných stropoch. S využitím tepelných čerpadiel a fotovoltaiky na výrobu energie pôjde o skutočne ekologické bývanie bližšie k uhlíkovej neutralite, ako stavby postavené zo zaužívaných materiálov.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?
Prvý drevený bytový dom v Českej republike má byť skolaudovaný v roku 2024. Zdroj: arcus-city.cz

Škôlka Pattonville, Štuttgart

Ak je niekto, kto ocení zdravotné benefity drevostavieb, sú to deti a ich rodičia. V nemeckom Štuttgarte vyrástla za neuveriteľných šesť týždňov z predvyrobených drevených modulov škôlka s rozlohou viac ako tisíc štvorcových metrov, pričom interiéru dominuje odhalené drevo, ktoré dáva deťom pocit intimity a bezpečia. Priestor je rozdelený na päť tried. Odhalená drevená fasáda budovy bola ošetrená špeciálnym prípravkom odrážajúcim UV žiarenie, ktorý pomôže pri udržaní dobrej kondície dreva na dlhé roky.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?
Celodrevená realizácia pôsobí útulne a príjemne. Zdroj: brillux.de

Škôlka Holz Lofer, St. Martin bei Lofer

V nádhernom prírodnom prostredí horského mestečka St. Martin bei Lofer otvorili už v roku 2015 škôlku skonštruovanú výlučne z drevených materiálov. Už počas výstavby si realizátor pochvaľoval rýchlosť, plynulosť a precíznosť, ktorú mu umožnila konštrukcia z dreva. Živý materiál, jeho atmosféru a celkový dojem si pochvaľujú deti, rodičia aj učiteľky. Fasáda je skombinovaná so smrekovým drevom, podlahy sú dubové a celkový prírodný vzhľad stavby zapadá do okolitého horského prostredia.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?
Drevostavba pod zasneženými vrcholkami rakúskych álp bola otvorená už v roku 2015. Zdroj: Holzbau-meiberger.at

HoHo Vienna, Viedeň

V rastúcej mestskej časti Seestadt Aspern na východnom okraji hlavného mesta Rakúska sa nachádza jeden z pilotných projektov drevostavieb v celej Európe, ktorému kraľuje v úvode spomínaná 84-metrová veža nazvaná HoHo Vienna (Holz Hochhaus, v preklade drevená výšková budova). Pri jej výstavbe nebolo použité výlučne drevo, ale dômyselná kombinácia železobetónového jadra a kompozitnej drevenej konštrukcie, ktorá tvorí 75 percent celkového skeletu stavby. Veža v sebe ukrýva hotel, fitness centrum, reštaurácie aj byty.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?
Druhá najvyššia drevená budova v Európe sa nachádza menej ako hodinu od Bratislavy. Zdroj: proholz.at

Drevený obytný dom Seestadt Aspern, Viedeň

V priamom susedstve s HoHo Vienna sa nachádza menej nápadný, no takisto zaujímavý a viacnásobne ocenený projekt s jednoduchým názvom Drevený obytný dom Seestadt Aspern. Tento rozľahlý obytný blok je poskladaný z modulárnych prefabrikovaných drevených panelov postavených na pevných základoch a drevo slúži nielen ako konštrukčný materiál, ale aj ako interiérový doplnok a fasáda, ktorá dáva celej drevostavbe prírodný nádych. Neďaleko sa nachádzajú školské internáty, ktoré sú takisto postavené z dreva.

Vo svete stavajú z dreva bytové domy aj školy. Dočká sa prvej veľkej drevostavby aj Bratislava?
V štvrti Seestadt Aspern nájdeme hneď niekoľko pilotných projektov drevostavieb v Európe. Zdroj: proholz.at