Magazín Nové Lido

Magazín má iniciovať spoločenskú diskusiu o tom čo robí mesto dobrým pre život.

Dobrý deň, Bratislava: Ktoré miesta majú Bratislavčania najradšej?

V seriáli ankiet Dobrý deň, Bratislava, sme sa vybrali do ulíc mesta za mamičkami, dôchodcami, študentmi a športovcami. Pýtali sme sa, ktoré miesta sa im spájajú s pohodou a dobrou náladou a kam chodia, ak si chcú v meste zlepšiť deň.

Jeden deň na Lide: Študenti v novej štvrti nájdu kultúru, dobré jedlo i pokoj na štúdium

Študentský život je vďaka premenlivému rozvrhu a množstvu aktivít a záujmov pestrý. Program často vzniká spontánne a neplánovane. Ako budú môcť svoj deň na Novom Lide plnohodnotne a príjemne stráviť študenti, sa dočítate v štvrtom diele nášho seriálu, ktorý ilustrovala Simona Čechová.

Jeden deň na Lide: Dôchodcovia ocenia priame spojenie, pokojné vnútrobloky aj živé námestia

V dobrej štvrti majú svoje miesto všetky vekové skupiny – aj dôchodcovia, pre ktorých je dôležité dostupné dopravné spojenie, pohodlné nakupovanie či pokojné miesta na oddych. V treťom diele nášho seriálu, ktorý pre nás ilustrovala Simona Čechová, vám predstavíme, aké príležitosti budú mať na Novom Lide seniori.

Päť princípov placemakingu podľa Igora Marka: Mesto má byť prepojené, ucelené a rušné

Vzhľad a funkcie moderných miest stoja na princípoch, ktoré stierajú tradičné predstavy o verejnom priestore a jeho využívaní.

Jeden deň na Lide: Mamičky s deťmi využijú tiché parky i ľahko dostupné služby

Život matky malého dieťaťa nemusí byť obmedzený len na jeden park pred bytovkou a nákupné centrum. Nové Lido myslí aj na ženy (alebo mužov) na materskej, preto sa v druhom diele seriálu Jeden deň na Lide pozrieme, ako v novej štvrti strávia čas tí, ktorí sa starajú o najmenších. Ako bude takýto deň vyzerať stvárnila ilustrátorka Simona Čechová.

Športovci si v Bratislave užijú. Milujú nábrežie Dunaja i lesy na skok od centra

Dobré mesto musí slúžiť všetkým. Bez ohľadu na to, čo človek považuje vo svojom živote za prioritu, čomu sa chce venovať a čo vyhľadáva, mesto mu má ponúkať priestory, kde sa môže realizovať a stretávať sa s jemu podobnými. A to platí aj pre tých, ktorí milujú pohyb.

Urbanista: Mesto má byť pre ľudí ako predĺžená obývačka a ponúknuť im priestor, kde môžu robiť to, čo majú radi

“Za posledných 30 rokov sme Bratislavu len konzumovali a neskúsili sme pre mesto niečo urobiť. Niečo veľkorysé, kvalitné, čo by malo celospoločenskú hodnotu,” hovorí urbanista a architekt Igor Marko. Okrem spokojného mesta sme sa s ním rozprávali o tom, akú úlohu v ňom zohrávajú samotní ľudia a prečo by sme nemali v meste zanedbávať humor.

Jeden deň na Lide: Nová štvrť dá športovcom oddych, výhľad aj aktivity

V seriáli Jeden deň na Lide budeme cestovať do budúcnosti. Pozrieme sa, ako sa po úspešnom doplnení územného plánu a výstavbe nových verejných priestorov Lido premenilo na štvrť plnú života, služieb a možností. Ako to bude na Lide v budúcnosti vyzerať, si pozrieme na ilustráciách Simony Čechovej.

Dobrý deň, Bratislava: 3 seriály článkov o tom, čo v meste funguje a ako na to nadviazať

Ľudia sú so životom v meste spokojní vtedy, keď v ňom trávia dobré dni. V novom seriáli článkov budeme mapovať, čo v Bratislave funguje už dnes, ako to súvisí s mestským a spoločenským kontextom, a ako na to môžeme nadviazať pri tvorbe Nového Lida.

Na začiatok stránky